Օգոստոսի 4-ին, Գարեգին Նժդեհի 125-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակներում, ՀՀ մշակույթի նախարարության «Բեմարվեստի ազգային փորձարարական «Գոյ» կենտրոն»ը Համազգային պետական թատրոնում (Երևանի կինոյի և թատրոնի ինստիտուտի դահլիճ) կներկայացնի «Հայաստան և ճշմարտություն» խորագրով բեմադրության պրեմիերան: Ռազմահայրենասիրական պիեսը ստեղծվել է Գ. Նժդեհի ասույթների ու մտքերի հիման վրա: Բեմադրության հեղինակն է Արմեն Մազմանյանը, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:
Հայ ռազմական և քաղաքական գործիչ, ազգային հերոս Գարեգին Նժդեհը (իսկական անունը Գարեգին Եղիշե Տեր-Հարությունյան) ծնվել է 1886թ հունվարի 1-ին Նախիջևանի Կզնուտ գյուղում: Նախնական կրթությունն ստացել է Նախիջևանի ռուսական դպրոցում, ապա ուսումը շարունակել է Թիֆլիսի ռուսական գիմնազիայում: Դեռ ուսանողական տարիներին միացել է հայ ազատագրական շարժմանը: Ավարտելուց հետո ընդունվել է Սանկտ-Պետերբուրգի համալսարանի իրավաբանական բաժինը: Կիսատ թողելով ուսումը, նվիրվել է հայ հեղափոխական գործին: 1906թ-ին մեկնել է Բուլղարիա` սովորելու Սոֆիայի սպայական դպրոցում: 1907թ-ին այն ավարտելուց հետո Կովկաս է վերադարձել և անդամագրվել Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությանը: Զենք ու զինամթերք տեղափոխելու համար 1909թ. Ցարական իշխանության կողմից ձերբակալվել է Կովկասում` մոտ 3 տարի անցկացնելով բանտում: Դուրս գալով այնտեղից, մեկնել է Բուլղարիա: Առաջին Աշխարհամարտի սկզբին «ներման արժանանալով» ցարական կառավարության կողմից` վերադարձել է Կովկաս` պայմանով, որ մասնակցի Թուրքիայի դեմ մղվելիք պատերազմին: Այս տարի նշվում է գործչի 125 ամյակը:

4 августа в рамках юбилейных мероприятий, посвященных 125-летию Гарегина Нжде, “Национальный экспериментальный центр сценического искусства “Гой” Министерства культуры РА в Национальном государственном театре (в зале Ереванского института кино и театра) представит премьеру спектакля “Армения и истина”. Военно-патриотическая пьеса создана на основе цитат и мыслей Г. Нжде. Автор постановки – Армен Мазманян, сообщает официальный сайт Министерства культуры РА.
Армянский военный и политический деятель, национальный герой Гарегин Нжде (настоящее имя – Гарегин Егише Тер-Арутюнян) родился 1 января 1886 года в деревне Кзнут Нахичевани. Начальное образование получил в русской школе Нахичевани, затем продолжил учебу в русской гимназии Тбилиси. Еще в студенческие годы присоединился к армянскому национально-освободительному движению. По окончании гимназии поступил на юридический факультет Санкт-Петербургского университета. Посвятив себя делу революции, оставил учебу. В 1906 году он уехал в Болгарию для учебы в офицерской школе Софии. После окончания в 1907 году он вернулся на Кавказ и стал членом Армянской революционной фракции Дашнактутюн. За перевозку оружия в 1909 году был арестован и заключен на три года в тюрьму. После освобождения снова уехал в Болгарию. Во время Первой мировой войны он был амнистирован царскими властями, ему разрешили вернуться на Кавказ с условием, чтобы он принял участие в войне с Турцией. В этом году отмечается 125-летие со дня рождения Гарегина Нжде.