4 Օգոստոս 2011 - 11:47 AMT
«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում մոտ ժամանակներս կատարվելու են պեղումներ: Այդ մասին լրագրողներին այսօր հայտնեց Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայության գիտական գծով փոխտնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Աշոտ Փիլիպոսյանը: Փիլիպոսյանը նաև հավելեց, որ առաջին հերթին պետք է մաքրման աշխատանքներ կատարվեն արգելոցի տարածքում գտնվող բրոնզեդարյա դամբարանադաշտում:
Բացի դրանից, կթարմացվի թանգարանի մշտական ցուցադրությունը: Փիլիպոսյանը նշեց նաև, որ թանգարանի մի շարք նմուշներ 2013 թ-ի վերջին կամ 2014 թ-ի սկզբին կներկայացվեն Նյու Յորքի համալսարանում, կհրատարակվեն գիտական աշխատություններ և կատալոգ:
«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց – թանգարանը հիմնադրվել է 1969թ. Մեծամոր բնակատեղիի տարածքում: Թանգարանում պահվում են 26 հազարից ավելի թանգարանային առարկաներ, այդ թվում իրենց տեսակի մեջ եզակի նմուշներ, որոնք պեղվել են բացառապես Մեծամոր հնավայրի տարածքից:

4 Август 2011 - 11:47 AMT
В историко-археологическом музее-заповеднике “Мецамор” в ближайшее время будут произведены раскопки. Об этом сообщил журналистам заместитель директора по научной части Службы по охране историко-культурных музеев-заповедников и сохранения исторической среды Министерства культуры РА Ашот Пилипосян. Пилипосян также добавил, что, в первую очередь, на территории заповедника должны быть произведены работы по очистке некрополя бронзового века.
Кроме того, будет обновлен постоянный показ музея. Пилипосян отметил, что ряд экспонатов музея в 2013 или в начале 2014 года будут показаны в университете Нью-Йорка, а также будут изданы научные труды и каталог.
Историко-археологический музей-заповедник “Мецамор” основан в 1969 году на территории деревни Мецамор. В музее хранится более 26 тысяч артефактов, в том числе редчайшие экспонаты, обнаруженные при раскопках на территории Мецамора.