4 Օգոստոս 2011 - 12:08 AMT
Սյունիքի մարզի Սիսիան քաղաքից ոչ հեռու գտնվող Տոլորս գյուղի 17-րդ դարի Սբ. Կարապետ եկեղեցին, կարող էր տեղափոխվել և վերակառուցվել, այդ մասին լրագրողներին հայտնեց ՀՀ մշակույթի նախարարության Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի ղեկավար, հնագետ Հակոբ Սիմոնյանը: Սիմոնյանի խոսքով, 1960-ական թվականներին հայտնի պատմաբան Բաբկեն Հարությունյանը, հնագետ Ստեփան Եսայանը և այլք կատարել են եկեղեցու ուսումնասիրուփյուն և հայտարարել, որ այն պատմական մեծ արժեք չի ներկայացնում և կարիք չկա տեղափոխելու մեկ այլ վայր: Նա նաև ավելացրեց, այդ որոշման մասին կան բոլոր փաստաթղթերը: Բացի դրանից, ջրամբարի տարածքում կան նաև արժեքավոր շատ հնավայրեր, որոնցից մեկում էլ Հ. Սիմոնյանը կատարել է պեղումներ: Այսօր Սիմոնյանը անհնար է գտնում եկեղեցու փրկումը:
Տոլորսի եկեղեցու մասին ահազանգվել է վերջերս, որի հեղինակը «Չենք լռելու» քաղաքացիական նախաձեռնությունն է: Նախաձեռնության հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Տոլորս գյուղի բնակիչների հավաստմամբ, ամեն տարի, երբ ջուրը ծածկում է եկեղեցու գմբեթը, ահավոր ուժգին կարկուտ է տեղում` վերացնելով ողջ բերքը: «Աստված է պատժում»,- ասում են նրանք:
Նախաձեռնությունը նշում է, որ լուսանկարները հրապարակել է լրատվական գործակալություններից մեկը ` հայկական հուշարձանների անմխիթար վիճակի մասին պատմող իր խորագրի շրջանակներում: «Ըստ հրապարակման` Տոլորսի ջրամբարը կառուցվել է 1970-ական թվականներին: Դրա տարածքում գտնվող 17-րդ դարի Սբ. Կարապետ եկեղեցին որոշ գիտնականներ և ճարտարապետներ այն ժամանակ առաջարկել են տեղափոխել մեկ այլ վայր, սակայն խորհրդային չինովնիկները նախընտրել են խորտակել սրբատեղին»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
Տոլորս գյուղի բնակիչները խնդրանքով դիմել են Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին, որպեսզի նա միջոցներ ձեռնարկի` եկեղեցին այլ վայր տեղափոխելու համար: Գյուղի այգիներից արդեն 40 տարի է` բերք գրեթե չի ստացվում:

4 Август 2011 - 12:08 AMT
Монастырь Св. Карапета 17 века, находящийся в деревне Толорс, недалеко от города Сисиан Сюникской области, можно было переместить и отреставрировать, заявил в беседе с журналистами директор Научно-исследовательского центра историко-культурного наследия Министерства культуры РА Акоп Симонян. По словам Симоняна, в 1960-е годы известный историк Бабкен Арутюнян, археолог Степан Есаян и др. исследовали монастырь и заявили, что он не представляет собой никакой исторической ценности, и нет необходимости в его перемещении. Это решение было задокументировано, все документы сохранились. Кроме того, на территории водохранилища есть много исторических мест, представляющих интерес для археологов, в одном из которых Симонян произвел раскопки. Спасение монастыря Симонян считает невозможным.
В последнее время о монастыре деревни Толорс много говорилось со стороны гражданской инициативы “Не будем молчать”. В частности, инициатива в своем заявлении отмечала: “Каждый год, по утверждению жителей деревни, когда купол монастыря скрывается под водой, идет сильный град, уничтожая весь урожай. “Это бог наказывает!”, – говорят они”.
Члены инициативы отмечают, что в одном из информационных агентств были размещены фотографии, подтверждающие плачевное состояние монастыря. “Водохранилище Толорса построено в 1970-е годы, еще тогда группа ученых и архитекторов предложила переместить монастырь Св. Карапета XVI века, находящийся на этой территории, однако советские чиновники предпочли затопить святыню”, – отмечается в обращении.
Жители деревни Толорс с просьбой о перемещении монастыря в более безопасное место обратились к Католикосу всех армян Гарегину II. Вот уже около 40 лет, как сады, принадлежащие деревне, не плодоносят, деревня остается без урожая.