4 Օգոստոս 2011 - 12:25 AMT
Եթե մինչև սեպտեմբեր իշխանությունների ու Հայ ազգային կոնգրեսի միջև երկխոսությունն արդյունք չտա, ՀԱԿ-ը կհամարի, որ իշխանությունների հետ քաղաքական երկխոսության հնարավորությունը սպառված է: Այդ մասին հայտարարել է ՀԱԿ պատվիրակության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը իշխանությունների և ՀԱԿ երկխոսության շրջանակներում աշխատանքային խմբերի հանդիպման ավարտից հետո: «Այն դեպքերի բացառությամբ, երբ լինեն այնպիսի զարգացումներ, այնպիսի համաձայնություններ, որոնք մենք կներկայացնենք ժողովրդին, մեր հանրությանը և այդ լուծումները կընդունվեն որպես ազդակ, որ բանակցություններն ընթանում են ճիշտ ուղղությամբ և ի վերջո կհանգեցնեն ցանկալի լուծման»,-հավելել է նա: Ըստ Զուրաբյանի, նրանք հստակ պարզաբանել են, որ պատրաստ են քննարկել առաջակների հիմնավորումները, սակայն, մենք չպետք է դա վերածենք երկարատև ու անվերջ գործընթացի»: Նա հավելել է, որ ՀԱԿ-ի մոտեցումը բանակցություններին կայանում է նրանում, որ լուծումների քննարկման համար հարկավոր է մշակել ժամանակային սահմանափակումներ: «Մենք չենք եկել այստեղ ինչ-որ հարցերի շուրջ կարծիքներ փոխանակելու համար: Մենք եկել ենք կոնկրետ լուծումներ քննարկելու համար…Երկխոսություն հանուն երկխոսության մեզ հարկավոր չէ»,-ասել է Զուրաբյանը: Նա հայտնել է նաև, որ ՀԱԿ-ի պատվիրակությունը պահանջում է իշխանություններից պատժել ոստիկաններին, որոնք հարձակվել են ՀԱԿ ակտիվիստների վրա օգոստոսի հանրահավաքից առաջ, ինչպես նաև ընտրությունների օրերին միջքաղաքային տրանսպորտային հաղորդակցության ոլորտում խնդիրների համար մեղավորներին: Ըստ նրա, դա թույլ կտա վերականգնել վստահությունը քաղաքական երկխոսության հանդեպ, և հիմք կառաջանա արդյունավետության համար:
Իր հերթին, կոալիցիայի աշխատանքային խմբի ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց. «Երկխոսությունն այն հարթակն է, որը չր կարող ղեկավարվել պահանջներով, վերջնագրերով ու պայմաններով: Երկխոսությունը գործընթացն առաջ մղելու փոխադարձ ցանկություն է»: Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ հայտարարություններին ժամանակային սահմանափակումների մասին իշխանությունների հետ երկխոսությունում, Հարությունյանը նշել է. «Եթե կողմերից մեկը ունի վերջնաժամկետ, մենք չունենք: Սակայն, հակված ենք ինտենսիվ աշխատել»:
Հուլիսի 18-ին տեղի ունեցավ ՀԱԿ ներկայացուցիչների և կոալիցիոն կուսակցությունների առաջին հանդիպումը: Հուլիսի 26-ի երկրորդ հանդիպման ժամանակ ընդունվեց առաջիկա բանակցությունների օրակարգը, բաղկացած երկու հարցից: ՀԱԿ-ը ներկայացրել է արտահերթ ընտրությունների պահանջ, իսկ իշխող կոալիցիան՝ քաղաքական մրցակցության ապահովոման կանոնների մշակման հարցը: Օգոստոսի 4-ի երրորդ հանդիպմանը քննարկվել են առաջիկա բանակցությունների ընթացակարգային հարցերը:

4 Август 2011 - 12:25 AMT
Армянская оппозиция будет ждать результатов переговоров с властями до сентября, а власти считают, что им спешить некуда
Если до сентября результатов диалога между властями и оппозиционным Армянским национальным конгрессом не будет, АНК будет считать возможности политического диалога с властями исчерпанными. Об этом заявил после завершения встречи рабочих групп в рамках диалога между представителями власти и оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) глава делегации АНК Левон Зурабян. “За исключением тех случаев, когда будут такие развития, такие соглашения, которые мы представим народу, нашему обществу, и эти решения их устроят, как сигнал, что переговоры идут в правильном направлении, и, в конце концов приведут к желательному решению вопроса”, – добавил он. По словам Зурабяна, они четко разъяснили, что готовы обсуждать обоснования предложенных решений, но “мы не должны делать так, чтобы эти обсуждения превратились в долговременный и бесконечный процесс”. Он добавил, что подход АНК к переговорам заключается в том, что для обсуждений решений нужно разработать временные ограничения. “Мы не пришли сюда обмениваться мнениями о каких-то вопросах, связанных с ситуацией в стране. Мы пришли сюда для обсуждения конкретных решений… Диалог ради диалога нам совершенно не нужен”, – подчеркнул Зурабян. Он также сообщил, что делегация АНК требует от властей наказания полицейских, напавших на активистов АНК перед митингом 2 августа, а также виновных в проблемах с междугородним транспортным сообщением в дни выборов. По его словам, это позволит восстановить доверие к политическому диалогу, и будут созданы основания для его эффективности.
В свою очередь, глава рабочей группы правящей коалиции Давид Арутюнян в беседе с журналистами заявил: “Диалог – та площадка, которая не может руководствоваться какими-то требованиями, ультиматумами и условиями. Диалог – это взаимное желание продвигать процесс интенсивно вперед”. Что касается заявлений АНК о временных ограничениях в переговорах с властями, Арутюнян отметил: “Если у одной стороны есть крайний срок, то у нас его нет. Однако мы склонны работать интенсивно”.
18 июля прошла первая встреча представителей АНК и коалиционных партий. Во время второй встречи 26-ого июля рабочих групп в рамках диалога между представителями власти и АНК была принята повестка предстоящих переговоров, состоящая из двух вопросов. АНК представил требование внеочередных выборов, а правящая коалиция вопрос разработки канонов обеспечения политической конкуренции. На третьей встрече 4-ого августа были обсуждены процедурные вопросы будущих переговоров.