4 Օգոստոս 2011 - 13:59 AMT
2012 թ-ի ապրիլի 19-ին ԱՄՆ կոնգրեսի գրադարանում (Վաշինգթոն) բացվելու է «Ճանաչել զիմաստություն և զխրատ. Հայկական գրական ավանդույթը Կոնգրոսի գրադարանում» (To Know Wisdom and Instruction: The Armenian Literary Tradition at the Library of Congress) ցուցահանդես, որը նվիրված է հայ գրատպության 500 ամյակին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը 2012 թ-ին գրքի մայրաքաղաք հռչակելու կապակցությամբ:
«Ճանաչել զիմաստություն և զխրատ. Հայկական գրական ավանդույթը Կոնգրոսի գրադարանում» ցուցահանդեսին ներկայացվելու են գրադարանում Մերձավոր Արևելքի բաժնում պահպանվող ձեռագիր և տպագիր հայալեզու գրքերը, հայտնում է ամերիկյան Մասիս թերթը:
2012թ. ապրիլի 23-ից մինչև 2013թ. նույն օրը Երևանում կտիրի գրքի տոնահանդեսը: ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը ասել է, որ այս միջոցառումը Երևանում անցկացնելու համար ներկայացվել է լուրջ փաթեթային ծրագիր: Երևանում և Հայաստանի մարզերում նախատեսվում են տեղադրել գրքի կրպակներ, և քաղաքապետարանում արդեն քննարկվում է դրա նախագիծը:
Ըստ նախարարի, սա լավագույն լուծումն է 2012 թ-ին Երևանում գրքի պրոպագանդման հարցում, կվերանա նաև գրախանութների կենտրոնացումը:

4 Август 2011 - 13:59 AMT
В 2012 году в Библиотеке конгресса США откроется выставка, посвященная 500-летию книгопечатания в Армении
19 апреля 2012 года в Библиотеке Конгресса США (Вашингтон) откроется выставка под названием “ Познать мудрость и совет: Армянские литературные традиции в Библиотеке Конгресса” (To Know Wisdom and Instruction: The Armenian Literary Tradition at the Library of Congress), посвященная 500-летию книгопечатания в Армении и провозглашению Еревана всемирной столицей книги 2012 года со стороны ЮНЕСКО.
На выставке в отделе Ближнего Востока библиотеки будут представлены хранящиеся рукописи и печатные книги на армянском языке, сообщает газета “Масис”.
С 23 апреля 2012 до 2013 года в Ереване будет господствовать праздник книги. Министр культуры РА Асмик Погосян сказала, что для проведения этого мероприятия в Ереване представлен серьезный пакет программ. В Ереване и в областях Армении предусмотрено разместить книжные киоски, в мэриях уже обсуждаются соответствующие проекты.
По словам министра, в результате пропаганды книги в 2012 году в Ереване ослабнет централизация книжных магазинов.