5 Օգոստոս 2011 - 09:32 AMT
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն անիմաստ է համարում Հայաստանում արտահերթ ընտրությունների անցկացման հարցի քննարկումը իշխանության ու ՀԱԿ-ի միջև ընթացող բանակցությունների շրջանակում: «Մենք հենց սկզբից ասացինք, որ դա անիմաստ քննարկում է»,-հայտարարել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Ընդ որում, նա հավելել է, որ եթե ընտրվել է բանակցությունների նման մոդել, ապա իշխանությունները պատրաստ են քննարկել ՀԱԿ-ի հետ նաև այդ հարցը: Սակայն, ըստ նրա, արտահերթ ընտրությունները չարիք են ցանկացած երկրի համար: Սահակյանը նաև հայտարարել է, որ արտահերթ ընտրությունները ձեռնտու կլինեն առաջին հերթին ՀՀԿ-ի համար, քանի որ ՀՀԿ-ն կհաղթի ընտրություններում: Իսկ ՀԱԿ-ի ձգտումն իշխանության նա բացատրեց նրանով, որ «ՀԱԿ-ը տեսնում է, որ բյուջեն լցվում է, կարելի է նորից իշխանության գալ ու սնանկության հասցնել երկիրը»:
Հուլիսի 18-ին տեղի ունեցավ ՀԱԿ-ի ու կոալիցիոն կուսակցությունների առաջին հանդիպումը: Հուլիսի 26-ի երկրորդ հանդիպման ժամանակ ընդունվեց առաջիկա բանակցությունների օրակարգը, բաղկացած երկու հարցից: ՀԱԿ-ը ներկայացրեց արտահերթ ընտրությունների պահանջը, իսկ իշխող կոալիցիան քաղաքական մրցակցության ապահովման կանոնների մշակումը: Օգոստոսի 4-ի երրորդ հանդիպմանը քննարկվեցին առաջիկա բանակցությունների ընթացակարգային հարցերը:

5 August 2011 - 09:32 AMT
Discussing snap elections in coalition-opposition dialogue framework is pointless, the head of Republican Party of Armenia (RPA) parliamentary group believes.
“However, the authorities are ready to discuss the issue with the Armenian National Congress (ANC) opposition bloc,” Galust Sahakyan told a news conference in Yerevan.
“RPA will be the first to benefit from pre-term elections, which will again result in the Party’s victory,” the parliamentarian said. “With Armenia’s budget growing, ANC’s strive to power is easily explained by a wish to rob it, sending the country bankrupt,” he added.
The 1st opposition-coalition meeting took place on July 18. During the 2nd meeting, future negotiations’ 2-clause agenda was adopted, with ANC demanding snap elections, while the coalition suggested discussing rules for political competition. The 3rd meeting held August 4 focused on procedural issues for future negotiations.