5 Օգոստոս 2011 - 09:32 AMT
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն անիմաստ է համարում Հայաստանում արտահերթ ընտրությունների անցկացման հարցի քննարկումը իշխանության ու ՀԱԿ-ի միջև ընթացող բանակցությունների շրջանակում: «Մենք հենց սկզբից ասացինք, որ դա անիմաստ քննարկում է»,-հայտարարել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Ընդ որում, նա հավելել է, որ եթե ընտրվել է բանակցությունների նման մոդել, ապա իշխանությունները պատրաստ են քննարկել ՀԱԿ-ի հետ նաև այդ հարցը: Սակայն, ըստ նրա, արտահերթ ընտրությունները չարիք են ցանկացած երկրի համար: Սահակյանը նաև հայտարարել է, որ արտահերթ ընտրությունները ձեռնտու կլինեն առաջին հերթին ՀՀԿ-ի համար, քանի որ ՀՀԿ-ն կհաղթի ընտրություններում: Իսկ ՀԱԿ-ի ձգտումն իշխանության նա բացատրեց նրանով, որ «ՀԱԿ-ը տեսնում է, որ բյուջեն լցվում է, կարելի է նորից իշխանության գալ ու սնանկության հասցնել երկիրը»:
Հուլիսի 18-ին տեղի ունեցավ ՀԱԿ-ի ու կոալիցիոն կուսակցությունների առաջին հանդիպումը: Հուլիսի 26-ի երկրորդ հանդիպման ժամանակ ընդունվեց առաջիկա բանակցությունների օրակարգը, բաղկացած երկու հարցից: ՀԱԿ-ը ներկայացրեց արտահերթ ընտրությունների պահանջը, իսկ իշխող կոալիցիան քաղաքական մրցակցության ապահովման կանոնների մշակումը: Օգոստոսի 4-ի երրորդ հանդիպմանը քննարկվեցին առաջիկա բանակցությունների ընթացակարգային հարցերը:

Глава парламентской фракции Республиканской партии (РПА) Армении Галуст Саакян считает бессмысленным обсуждение вопроса проведения в Армении внеочередных выборов в рамках политического диалога между властями и оппозиционным Армянским национальным конгрессом (АНК). “Мы с самого начала сказали, что это бессмысленное обсуждение”,- заявил он на пресс-конференции в Ереване. При этом он добавил, что раз выбрана подобная модель переговоров, то власти готовы обсуждать с АНК этот вопрос. Однако, по его мнению, внеочередные выборы являются злом для любой страны. Саакян также заявил, что внеочередные выборы выгодны в первую очередь РПА и приведут снова к ее победе. Стремление же АНК к власти он объяснил тем, что “АНК видит, что бюджет снова наполняется, можно придти к власти и снова обанкротить страну”.
18 июля прошла первая встреча представителей АНК и коалиционных партий. Во время второй встречи 26-ого июля рабочих групп в рамках диалога между представителями власти и АНК была принята повестка предстоящих переговоров, состоящая из двух вопросов. АНК представил требование внеочередных выборов, а правящая коалиция вопрос разработки канонов обеспечения политической конкуренции. На третьей встрече 4-ого августа были обсуждены процедурные вопросы будущих переговоров.