5 Օգոստոս 2011 - 11:00 AMT
Երևանի Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը սկսում է «Լեհական երաժշտական հինգշաբթիներ» համերգաշարը: Այն անցկացվելու է յուրաքանչյուր թանգարանի համերգասրահում յուրաքանչյուր ամսվա երրորդ հինգշաբթի օրը: Երաժշտական շարքի մտահաղացման հեղինակը Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին է:
Համերգաշարը շարունակելու է Խաչատրյան տրիոն: Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց տրիոյի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը, համերգին հնչելու են տարբեր ժամանակների և տարբեր երկրների կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ` Շոպենից մինչև Խաչատրյան: Համերգը կրելու է «Երաժշտական ճանապարհորդություն» խորագիրը: Մուտքը ազատ է:
Խաչատրյանի անվան Տրիոն ստեղծվել է 1999 թվականին` որպես «Arsika» տրիո: Տրիոյի կազմում են Արմինե Գրիգորյանը` դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյանը` ջութակ և Կարեն Քոչարյանը` թավջութակ: Համույթը մեծ լուսավորչական գործունեություն է ծավալում Հայաստանում. բացի Երևանից, տրիոն համերգներով հանդես է գալիս մարզերում, վարպետության դասեր անցկացնում դպրոցականների և ուսանողների հետ: 2008 թվականին համույթը վերանվանվեց և կոչվեց հայ ականավոր կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի անունով: Հայաստանի շրջաններ կատարվող շրջագայությունները տրիոյի գործունեության կարևորագույն մասն են կազմում: Նրանք ծրագրերն իրականացնում են «Դասական երաժշտության զարգացման հիմնադրամի» շնորհիվ: Բացի անվճար համերգներից, նրանք անց կացնում են նաև վարպետության դասեր աշակերտների և ուսանողների համար:

5 Август 2011 - 11:00 AMT
Ереванский Дом-музей Арама Хачатуряна начинает цикл концертов “Польские музыкальные четверги”. Концерты будут проводиться в третий чеверг каждого месяца.
Автором идеи цикла является чрезвычайный и полномочный посол Польши в Армении Здислав Рачинский. Цикл концертов продолжит “Хачатурян-трио”. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net скрипач трио Карен Шахгалдян сообщил, что в концерте прозвучат произведения композиторов разных времен и разных стран: от Шопена до Хачатуряна. Концерт пройдет под девизом “Музыкальное путешествие”. Вход свободный.
Ансамбль «Хачатурян-трио» основан в 1999 году как трио «Arsika». В состав трио входят пианистка Армине Григорян, скрипач Карен Шахгалдян и виолончелист Карен Кочарян. Ансамбль кроме Еревана с концертами выступает в областях Армении, дает мастер-классы для школьников и студентов. В 2008 году ансамбль был переименован и стал называться именем известного армянского композитора Арама Хачатуряна. Совершая поездки по областям Армении, трио реализует свои программы посредством “Фонда развития классической музыки”.