Հայաստանի Հանրապետության տարածքում շարունակում է պահպանվել 40 աստիճան շոգը, ինչի արդյունքում սկսել են շրջանառվել վաղաժամ ծննդաբերությունների թվի կրտուկ աճի մասին լուրեր: Նաև հասարակության մեջ ակտիվացել են բողոքները նման ջերմաստիճանի պայմաններում հիվանդանոցներում` հատկապես ծննդատան հիվանդասենյակներում, հովացման համակարգերի ու օդորակիչների բացակայության հետ կապված: Աղմուկը մասնավորապես «Մարգարյան» հիվանդանոցի շուրջ է, որտեղ, ըստ լուրերի, վճարովի հիվանդասենյակներում օդորակիչներ կան, իսկ անվճարներում` ոչ: Անվճար հիվանդասենյակներից նոր ծննդաբերած կանանց, շոգին չդիմանալու պատճառով, ստիպված տեղափոխել են թափուր մնացած վճարովի հիվանդասենյակներ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը փորձեց պարզել` արդյոք տվյալ տեղեկատվությունը համապատասխանում է իրականությանը, թե` ոչ: Մարգարյան հիվանդանոցի քարտուղարուհին հեռախոսազրույցի ժամանակ նշեց, որ օդորակիչներ կան, բայց ոչ բոլոր հիվանդասենյակներում, իսկ թե ինչ սկզբունքով են դրանք տեղաբաշխված, դժվարացավ պատասխանել: Նույն հիվանդանոցի ծնարանից պատասխանեցին, որ իրենց բոլոր ծնարաններում ու հիվանդասենյակներում կան օդորակիչներ, ու նման խնդիրներ առաջանալ չէին կարող: Իսկ ծնելիության աճի մակարդակի մասին տեղեկատվություն ստանալու համար խորհուրդ տվեցին խոսել գլխավոր բժիշկի կամ տնօրենի հետ: Քարտուղարուհուն նորից զանգելուց հետո պարզվեց, որ գլխավոր բժիշկը արձակուրդում է, իսկ տնօրենն էլ չի կարող պատասխանել, քանի որ վիրահատարանում է:
Մեկ այլ` Հանրապետական ծննդատան տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանն ասաց, որ չի տիրապետում շոգի հետ կապված ծնելիության մակարդակի աճի մասին վիճակագրական տվյալների: «Ես բոլորի հետ էլ կապ ունեմ, ու այդպիսի բան առաջին անգամ եմ լսում: Չգիտեմ` որտեղից եք այդ տվյալները վերցրել»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք հիվանդասենյակներում կան օդորակիչներ, թե ոչ և հատկապես որ հիվանդասենյակներում` վճարովի, թե անվճար, Աբրահամյանն ասաց. «Դա մեկ օրվա գործ չէ: Դրված չի, որ մենք էլ գնանք վերցնենք, բերենք, տեղադրենք,- ու հավելեց,- Չկա մի հիվանդանոց, ծննդատուն, որ ունենա 200 պալատ, և 200-ում էլ օդորակիչ լինի: Որտեղ հնարավոր է, կա` ծնարաններում, հիվանդասենյակներում”:
«Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնի ընդունարանից էլ պատասխանեցին, որ իրենց բոլոր` և′ վճարովի, և′ անվճար, հիվանդասենյակներում կան օդորակիչներ: Իսկ ծննդաբերությունների աճի հետ կապված պատասխան այդպես էլ չստացանք, քանի որ ինչպես «Մարգարյան» հիվանդանոցի դեպքում էր, բժիշկը կրկին վիրահատարանում էր: Բժիշկների այս չափ ծանրաբեռնվածությունից կարելի է ենթադրել, որ ծննդաբերությունների թվի ավելացման մասին լուրերն այնքան էլ անհիմն չէին:

5 Август 2011 - 11:35 AMT
В роддомах Еревана молодым мамам становится плохо от жары, но в самих больницах в этом не признаются
На территории Армении продолжает сохраняться 40-градусная жара, в связи с чем появились слухи о резком росте числа преждевременных родов. В обществе участились случаи жалоб на невыносимые условия в больницах, связанные с аномальной жарой. В палатах родильных отделений отсутствует система вентиляции, нет кондиционеров. Особенное недовольство вызвала больница имени Маркаряна, в которой, согласно полученным сведениям, кондиционеры установлены только в платных палатах. Размещенных в бесплатных палатах пациенток родильного отделения из-за жары вынуждены перемещать в свободные платные палаты.
Корреспондент PanARMENIAN.Net попытался выяснить, соответствуют ли данные сведения действительности. Во время телефонного разговора секретарь больницы имени Маркаряна заявила, что кондиционеры у них есть, правда, не во всех палатах, а по какому принципу они распределены, она затруднилась ответить.
Из родильного отделения той же больницы сказали, что кондиционеры есть во всех палатах, и что в связи с этим не могло возникнуть никаких проблем. А по вопросу роста числа преждевременных родов посоветовали обратиться к главврачу или директору больницы. По телефону секретарь сказала, что главврач в данное время находится в отпуске, а директор не может ответить, поскольку он в операционной.
Директор родильного отделения Республиканской больницы Размик Абрамян сказал, что не обладает статистическими данными относительно повышения рождаемости в связи с жаркой погодой: “Я поддерживаю связь со всеми. Ничего подобного не слышал, не понимаю, откуда вы берете такие сведения?”
По поводу кондиционеров Абрамян сказал: “В один день такие вопросы не решаются. В данный момент нет таких больниц, где число палат достигает 200, и в каждой палате есть кондиционер, это не так просто. Устанавливаем там, где это более необходимо: в родильных отделениях, во многих палатах”.
Из приемной медицинского центра “Шенгавит” нам ответили, что у них и в платных, и в бесплатных палатах есть кондиционеры. С главврачом этой больницы также не удалось связаться, поскольку он также в этот момент находился в операционной. Учитывая чрезмерную перегруженность врачей, можно сделать вывод, что слухи о росте преждевременных родов – не такие уж безосновательные.