Իշխանությունների և ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչների բանակցությունների հերթական փուլը շարունակվում է արդեն 4 ժամ: Ինչպես հայտնում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, հանդիպումը սկսվել է ժամը 12:00-ին և դեռ չի ավարտվել: Օգոստոսի 4-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը որոշվել էր հանդիպել շաբաթական երկու անգամ՝ երեքշաբթի ու ուրբաթ, թեև ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչները առաջարկում էին ամեն օր հանդիպել: Ինչպես այն ժամանակ հայտարարեց կոալիցիոն խմբի ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը, բանակցություններում սկզբում կքննարկվի արտահերթ նախագահական ու խորհրդարանական ընտրությունների հարցը, որն առաջարկվել էր ՀԱԿ-ի կողմից:
Հուլիսի 26-ին աշխատանքային խմբերի երկրորդ հանդիպման ժամանակ ընդունվեց բանակցությունների օրակարգը, կազմված երկու հարցից: ՀԱԿ-ը ներկայացրեց արտահերթ ընտրությունների մասին առաջարկությունը, իսկ կոալիցիան քաղաքական մրցակցության ապահովման կանոնների մշակման հարցը:
ՀԱԿ-ի ու կոալիցիոն ուժերի ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել հուլիսի 18-ին: Կոնգրեսը բանակցություններում ներկայացնում են՝ ՀԱԿ գրասենյակի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը, ՀԱԿ կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը, ՀԱԿ տնտեսական հանձնաժողովի անդամ Վահագն Խաչատրյանը, ՀԺԿ վարչության քարտուղար Ֆելիքս Խաչատրյանը, ՀՀՇ վարչության փոխնախագահ Սամվել Աբրահամյանը:
Կոալիցիոն կուսակցություններից պատվիրակության կազմում են՝ Դավիթ Հարությունյանը (ՀՀԿ), Գագիկ Մինասյանը (ՀՀԿ), Նաիրա Զոհրաբյանը (ԲՀԿ), Վարդան Բոստանջյանը (ԲՀԿ), Մհեր Շահգելդյանը (ՕԵԿ), Խաչիկ Հարությունյանը (ՕԵԿ):

Очередной раунд переговоров представителей властей и оппозиционного Армянского национального конгресса продолжается уже четыре часа. Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net, встреча началась в 12:00 по ереванскому времени и пока не завершилась. На прошедшей 4-го августа встрече в рамках диалога власть-оппозиция было принято решение встречаться в неделю два раза – во вторник и пятницу, хотя представители АНК предлагали встречаться каждый день. Как заявил тогда глава коалиционной группы Давид Арутюнян, на переговорах будет сначала обсуждаться вопрос проведения внеочередных президентских и парламентских выборов, который был выдвинут АНК.
Первая встреча представителей АНК и коалиционных партий состоялась 18 июля. Конгресс на переговорах представляют: координатор офиса АНК Левон Зурабян, представитель центрального офиса АНК Давид Шахназарян, член экономической комиссии АНК, руководитель территориальной структуры Малатии Ваагн Хачатрян, секретарь правления Народной партии Армении Феликс Хачатрян, вице-председатель правления АОД Самвел Абрамян.
В состав делегации представителей коалиционных партий вошли: Давид Арутюнян (РПА), Гагик Минасян (РПА), Наира Зограбян (ППА), Вардан Бостанджян (ППА), Мгер Шахгельдян (партия «Оринац еркир»), Хачик Арутюнян (партия «Оринац еркир»).