10 Օգոստոս 2011 - 08:04 AMT
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը օգոստոսի 10-ին այցելել է զինված ուժերի 2-րդ բանակային զորամիավորման ենթակայությամբ գործող զորամասերից մեկը, ծանոթացել զինծառայողների ծառայության պայմաններին: Ինչպես հայտնում է ՀՀ ՊՆ մամլո ծառայությունը, ելույթ ունենալով զորամասի շարահրապարակում հավաքված զինծառայողների առջև` պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է զինված ուժերում կատարվող բարեփոխումները, խոսել սպա-զինվոր փոխհարաբերությունների մասին: Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը` պաշտպանության նախարարը մասնավորապես ասել է. «Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության այն մոտեցումը, ըստ որի ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պետք է լուծվի խաղաղ և բանակցային ճանապարհով, այդ ամենի համար պետք է ունենալ մարտունակ բանակ, որը կարող է լիարժեքորեն պաշտպանել մեր հայրենիքի սահմանները»:
Այնուհետև Սեյրան Օհանյանը այցելել է զորամասի հրաձգարան, դիտել կրակային պատրաստության վարժանքներ:
Պաշտպանության նախարարն այցելել է նաև հայկական ու ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գիծ, զրուցել մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների հետ: Նախարար Օհանյանը հայրենիքի սահմանները պաշտպանողներին պարգևատրել է արժեքավոր նվերներով:

10 Август 2011 - 08:04 AMT
Для решения карабахской проблемы исключительно мирным путем Армении, прежде всего, нужна боеспособная армия
Министр обороны Армении Сейран Оганян 10-го августа посетил одну из воинских частей 2-го армейского корпуса ВС Армении и ознакомился с условиями службы военнослужащих. Как сообщает пресс-служба МО РА, выступая перед собравшимися на плацу военнослужащими, глава оборонного ведомства Армении представил проводимые в армии реформы, также затронул темы отношений офицеров и солдат.
Говоря об урегулировании карабахского конфликта, Сейран Оганян, в частности, напомнил о позиции политических властей Армении, согласно которой карабахская проблема должна быть решена мирным путем на основе переговоров. Но для этого, по его словам, Армении нужна боеспособная армия, которая может полноценно охранять границы страны.
Позже министр обороны посетил стрельбище военной части, понаблюдал за упражнения огневой подготовки. Помимо этого, Сейран Оганян отправился также на линию соприкосновения армянских и азербайджанских ВС, побеседовал с военнослужащими, осуществляющими боевое дежурство, и наградил защитников границ Армении ценными подарками.