10 Օգոստոս 2011 - 15:20 AMT
Օգոստոսի 10-ին կայացավ Հանրային Խորհրդի երիտասարդության ենթահանձնաժողովի անդամների հանդիպումը աշխարհի ավելի քան 10 երկրներում ապրող հայ երիտասարդների հետ, ովքեր գտնվում էին Հայաստանում ՀՀ Սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող «Սփյուռքի երիտասարդ առաջնորդների ամառային դպրոց» ծրագրի շրջանակներում: Հանդիպմանը ներկա էին ակտիվիստներ Հոլանդիայից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից, Էստոնիայից, Լիվանից, Սիրիայից, ԱՄՆ-ից և այլ երկրներից: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել է Հանրային Խորհրդի երիտասարդության ենթահանձնաժողովի մամլո քարտուղար Գոհար Ղումաշյանը:
Հանդիպման բացման և ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հանրային Խորհրդի երիտասարդության հանձնաժողովի նախագահ Հռիփսիմե Մարգարյանը` նշելով, որ յուրաքանչյուր ազգ ուժեղ է իր երիտասարդ սերնդով:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները ծանոթացան Հանրային Խորհրդի գործունեությանը, ինչպես նաև ներկայացրեցին իրենց հուզող և շուտափույթ լուծում պահանջող խնդիրները: Երկխոսության նպատակը սփյուռքում ապրող հայ երիտասարդների խնդիրների վերհանումն էր, քննարկումն ու լուծման հնարավոր տարբերակների առաջարկները: Սփյուռքի հայ երիտասարդ առաջնորդները մի քանի անգամ բարձրացրեցին հայկական ավիաընկերությունների հետ կապված խնդիրը` նշելով, թե Հայաստանում ձևավորվել է մենատիրություն այդ բնագավառում, ինչը մեծ խոչընդոտներ է առաջացնում հայրենիք այցելելու համար: Ինչպես նաև նշեցին այն փաստը, որ տոմսերի բարձր արժեքի պատճառով շատ սփյուռքահայեր չեն կարողացել գալ Հայաստան տարբեր ծրագրերին մասնակցելու համար: Արժեքների մասին խոսելով` մասնակիցները նշեցին, որ մեր հայրենակիցներից շատերը նախընտրում են գնալ հանգստանալու այլ երկրներ, քանի որ դա գնային առումով շատ ավելի հարմարավետ է, քան ուղղակի Հայաստանի տոմս գնելը: Այս հարցն անհանգստացնում էր գրեթե բոլոր սփյուռքահայ երիտասարդներին:
Բարձրաձայնելով առկա խնդիրների մասին` նշվեց նաև սփյուռքահայ երիտասարդների համար տեղական հասարակական կազմակերպությունների մասին տեղեկատվության պակասի մասին: Հանդիպման ընթացքում նշվեց, որ սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների և Հանրային խորհրդի երիտասարդական հանձնաժողովի համագործակցությունը կունենա շարունակական բնույթ:

10-го августа состоялась встреча молодежного подкомитета Общественного Совета при президенте РА с представителями армянской молодежи из более чем десяти стран мира, которые находятся в Армении в рамках организованной Министерством диаспоры летней школы молодых лидеров-армян Диаспоры. Об этом PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь Молодежного подкомитета Общественного Совета при президенте РА Гоар Гумашян
С приветственными словами к участникам встречи выступила председатель молодежного подкомитета ОС Рипсиме Маргарян, отметив, что сила любого народа кроется в силе его молодого поколения.
Во время встречи участники ознакомились с деятельностью Общественного Совета, а также представили общему вниманию вопросы и проблемы, которые волнуют их и требуют незамедлительного решения. Несколько раз молодые лидеры из диаспоры поднимали вопрос об авиаперевозках, говоря о том, что в Армении сформировалась монополия в данной сфере, что создает огромные препятствия для соотечественников посещать Родину. Многие отметили тот факт, что по причине дороговизны билетов очень многие представители диаспоры не смогли приехать в Армению в рамках различных программ. Говоря о дороговизне билетов, участники отметили, что многие наши армяне начинают предпочитать уезжать отдыхать в другие страны, так как это обойдется им намного дешевле, чем просто купить билет в Армению. Данный вопрос по сути дела волновал почти всех молодых лидеров Диаспоры.
Говоря о проблемах, которые были озвучены, также можно выделить недостаток информации у армянских молодежных организаций о деятельности местных общественных организаций для сотрудничества с ними, сообщает пресс-секретарь Молодежного подкомитета Общественного Совета.
В ходе встречи было отмечено, что сотрудничество и связи между молодежным подкомитетом РА и молодыми лидерами Диаспоры будут носить продолжительный характер.