Վերջապես ինչ-որ մեկին Հայաստանում մտահոգեցին «Հարավկովկասյան ինտեգրացիա. Այլընտրանքային մեկնարկ» «հասարակական կազմակերպության» ղեկավար Գեորգի Վանյանի հայտարարությունները, որը տարիներ շարունակ բոլորի աչքի առաջ անպատիժ զբաղվում է միայն մեկ բանով`դավաճանում է հայրենիքին: «Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը կոչ է արել ազգային անվտանգության մարմիններին քրեական գործ հարուցել Գեորգի Վանյանի դեմ: «Տականքներ, որոնք հանուն փողի պատրաստ են ծախել սեփական մորը, ամեն տեղ էլ կան, բայց Վանյանն արդեն անցել է թույլատրվածի բոլոր սահմանները: Ներկայանալով Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության անունից` նա արդեն տևական ժամանակ ապահովում է ադրբեջանական հակահայկական քարոզչության հենասյունը Հայաստանում` տարբեր եվրոպական կառույցներում հայտարարելով, թե Հայաստանը օկուպացրել է Ադրբեջանի տարածքները», այսպես է բնութագրում նախաձեռնությունը Վանյանի գործունեությունը: «Չենք լռելու»-ի համբերության բաժակը լցրել է նրա վերջին հարցազրույցը ադրբեջանական լրատվամիջոցներին, որում «խաղաղարարը» կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին հրաժարվել ազատագրված տարածքներից: Բանն այն է, որ նմանատիպ հայտարարությունները հնարավորություն են տալիս ադրբեջանցիներին հղում կատարելու «հայ հասարակական գործչի» կարծիքի վրա և օգտագործելու այն իրենց ապատեղեկատվության մեջ:
Նշենք, որ լռել չցանկացող երիտասարդությունը բացառություն հանդիսացավ, քանի որ տարիներ շարունակ Վանյանին կարծես ամեն ինչ ներվում էր` և ադրբեջանամետ գործունեությունը, և ելույթները, որոնց համար որոշ երկրներում բարձրագույն պատիժ է սահմանված, ինչպես պետական դավաճանության համար, և չափազանց կասկածելի «մշակութային» միջոցառումների կազմակերպումը:
Զուր չէ, որ «Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնության անդամները ենթադրում են, որ Գեորգի Վանյանը կապ ունի Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ և ազնվորեն հատուցում է ադրբեջանական «նավթադոլարնմերի» համար: Չկա մեկ այլ գեթ մի փոքր տրամաբանական պատճառ, որը կարող էր դրդել բանական մարդուն գովաբանել հակառակորդին և վատաբանել սեփական Հայրենիքը: Ուստի, հայ երիտասարդության պահանջը Վանյանի դեմ քրեական գործ հարուցելու վերաբերյալ միանգամայն արդարացի է, չնայած նրան, որ ըստ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 229 հոդվածի 1-ին կետի պետական դավաճանությունը պատժվում է ընդամենը 10-15 տարվա ազատազրկմամբ:
Այլ հարց է, թե ուր են նայում հայկական հատուկ ծառայությունները, թույլ տալով Վանյանին, ընդ որովում միանգամայն բացահայտ կերպով, զբաղվել հակահայկական և առավել ևս ադրբեջանամետ գործունեությամբ:
Ավելորդ չի լինի հիշեցնել, որ Հայաստանի Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն արձագանքեց «Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնության կողմից Ազգային անվտանգության ծառայությանն ուղղված` «Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Գեորգի Վանյանի դեմ քրեական գործ հարուցելու և նախաքննություն սկսելու խնդրանքին` պնդելով, որ նա «իրավունք ունի իր կարծիքը հայտնել»: Սակայն…այստեղ արդեն ազգային անվտանգության մարմինները պետք է պարզեն Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի նման ոչ համարժեք արձագանքի պատճառը, որը մինչև վերջերս աչքի չի ընկել ադրբեջանամետ գործունեությամբ: Մնում է հուսալ, որ սա չի վկայում այն մասին, որ «վանյաններնը» Հայաստանում ավելանում են: «Չենք լռելու»-ի նախաձեռնությունն ողջունելի է, հենց այդ պատճառով PanARMENIAN.Net-ը, որը 2007թ. ի վեր իր հրապարակումներում ոչ մի անգամ չէր հիշատակել Վանյանի անունը, որոշեց անպայման անդրադառնալ հայ երիտասարդության պահանջին:
2007թ. դեկտեմբերի 17-ին հայ բլոգերների մի խումբ օճառի մի քանի կտոր նվիրեց Վանյանին, որն այն ժամանակ «Ադրբեջանի օրեր» էր կազմակերպել Հայաստանում: Նվերը հանձնվեց «գործը հեշտացնելու» մաղթանքով, ինչը, հավանաբար, հաջողվում է:

Наконец-то кого-то в Армении обеспокоили заявления руководителя «общественной организации» «Южнокавказская Интеграция: Альтернативный Старт» Георгия Ваняна, на протяжении многих лет безнаказанно и на глазах у всех занимающегося лишь одним – предательством своей Родины. Молодежная инициатива “Не будем молчать” призвала органы национальной безопасности возбудить уголовное дело и начать расследование в отношении Ваняна. «Сволочи, которые ради наживы готовы продать родную мать, есть везде, но Ванян перешел уже все границы», – так охарактеризовала инициатива деятельность Ваняна. Чашу терпения членов инициативы «Не будем молчать» переполнило последнее интервью «миротворца», в котором он призывает Армению отказаться от освобожденных территорий.
Стоит отметить, что не желающая молчать молодежь стала редким исключением, так как на протяжении очень и очень многих лет Ваняну спускалось с рук все: и явно проазербайджанская деятельность, и речи, за которые в некоторых странах полагается высшая мера как за государственную измену, и организация весьма сомнительных разного рода «культурных» мероприятий.
Не зря члены инициативы «Не будем молчать» предполагают, что Георгий Ванян вполне определенно связан со спецслужбами Азербайджана и честно отрабатывает азербайджанские «нефтеденьги». Нет ни одной другой сколько-нибудь разумной причины, которая могла побудить вменяемого человека восхвалять противника и поливать грязью свою Родину. И вполне справедливо требование армянской молодежи возбудить против Ваняна уголовное дело, несмотря на то, что согласно пункту 1 статьи 229 Уголовного кодекса Армении, государственная измена карается лишением свободы на срок от 10 до 15 лет.
Другой вопрос, куда смотрят армянские спецслужбы, позволяя Ваняну, при этом абсолютно открыто, заниматься антиармянской и уж тем более проазербайджанской деятельностью?
Нелишне будет подчеркнуть, что на требование инициативы “Не будем молчать” откликнулся Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи Армении, который встал на защиту Ваняна, утверждая, что “он имеет право выражать свое мнение”. Но… здесь уже те же органы национальной безопасности должны выяснить причину столь неадекватного шага до того вроде незамеченной в проазербайджанской деятельности Хельсинкской гражданской ассамблеи. Остается только надеятся, что это не говорит о том, что “ванянов” в Армении становится больше одного.
Требование инициативы “Не будем молчать” достойно похвалы, именно по этой причине PanARMENIAN.Net, не упоминавший о Ваняне в своих публикациях с 2007 года, решил непременно опубликовать требование армянской молодежи.
В 2007 же году, 17 декабря группа армянских блоггеров вручила тогда в подарок организовавшему “Дни Азербайджана” в Армении Ваняну мыло. Подарки вручались со следующим пожеланием: “Чтобы легче работалось”, что, по-видимому, удается.