Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Ազարյանը լարված պայքարի կողմնակից է ընտրական գործընթացներում: Այդ մասին նա հայտարարել է Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Եթե լարվածություն է լինում ընտրական գործընթացներում, կարծում եմ, դա լավ է: Լարվածություն այն իմաստով, որ տարբեր տեսակետներ լինեն, կարծիքների բախում»,-նշել է նա: Ընդ որում, ԿԸՀ նախագահն ընդգծել է, որ ամեն ինչ պետք է լինի օրենքի սահմաններում: Որպես հանգիստ ընտրությունների բացասական օրինակ նա բերեց ՏԻՄ ընտրությունները, երբ մրցակցության բացակայության պատճառով դրանք անցնում են հանգիստ ու խաղաղ, սակայն, ոչ ոքի չեն հետաքրքրում: Այդ առնչությամբ Ազարյանը կոչ է արել կուսակցություններին ևս ակտիվ մասնակցել ինչպես տեղական, այնպես էլ հանրապետական ընտրություններին:
ԿԸՀ ղեկավարն անդրադարձավ նաև ընտրություններում խախատումների դեմ պայքարին: «Հարկավոր է, որ յուրաքանչյուր կուսակցություն, որը կմասնակցի ընտրություններին, գտնի 2000 անաչառ, անկաշառ ու պատասխանատու մարդ, որոնք կկատարեն Ընտրական օրենսգրքի պահանջները: Եվ այն ժամանակ, ամեն ինչ կլինի այնպես, ինչպես ցանկանում ենք ես և դուք»,-ասել է նա: Ազարյանը նաև հայտնել է, որ ընտրություններում մի շարք նորամուծություններ կարվեն ապահովելու համար նորմալ ու արդարացի ընտրությունների անցկացումը: Նա մասնավորապես, նշել է տարածքային ընտրական հանձնաժողովի անհատական կնիքը, հատուկ ներկով անձնագրում դրվող կնիքը ընտրություններին մասնակցելու մասին, որը 12 ժամ անց անհետանում է, ընտրատեղամասերում տեսանկարահանումներ վարելու իրավունքը, ինչպես նաև ԿԸՀ ձևավորումն ու տարածքային ընտրական հանձնաժողովների ձևավորումը ոչ կուսակցական հիմքի վրա: «ԸՕ ամենակարևոր դրույթներից մեկն այն է, որ ընտրական հանձնաժողովի անդամը չի հանդիսանում իրեն նշանակածի ներկայացուցիչը: Նա ազատ է և պետք է գործի ԸՕ պահանջների շրջանակներում»,-ասել է նա:
ԿԸՀ ղեկավարը հաղորդեց նաև, որ օգոստոսի 15-ին տեղի կունենա ԿԸՀ արտահերթ նիստը, որտեղ կհաստատվեն տարածքային ընտրական հանձնաժողովները: Ըստ նրա, այժմ ստացվել է 830 դիմում, որից հարկավոր է ձևավորել 41 տարածքային հանձնաժողով, յուրաքանչյուրը յոթ մարդուց բաղկացած: Ընդ որում, նա նշել է, որ առնվազն երկու տեղ յուրաքանչյուր հանձնաժողովում կտրամադրվի կանանց:

Председатель Центральной избирательной комиссии Армении Гарегин Азарян является сторонником напряженной борьбы во время избирательных процессов. Об этом заявил во время своей пресс-конференции в Ереване. Если бывает напряженность в рамках избирательных процессов, то думаю это хорошо. Напряжение в смысле, что есть разные взгляды, и есть напряжение, столкновения взглядов”,-отметил он. При этом глава ЦИК подчеркнул, что все это должно быть в рамках закона. В качестве отрицательного примера спокойных выборов он привел выборы в органы местного самоуправления, когда из-за отсутствия конкуренции они проходят мирно, спокойно, но никого не интересуют. В этой связи Азарян призвал партии также активно участвовать в местных выборах, как и в общереспубликанских.
Глава ЦИК также затронул тему борьбы с нарушениями во время выборов. “Необходимо, чтобы каждая партия участвующая в выборах нашла 2000 тыс. беспристрастных, неподкупных, и ответственных людей, которые выполнят требования Избирательного кодекса. И тогда у нас будет все так, как хотите вы и я”,-подчеркнул он. Азарян также сообщил, что во время будущих выборов будет внедрен ряд новшеств, для обеспечения проведения нормальных и справедливых выборов. Он в частности отметил индивидуальную печать члена местной избирательной комиссии, печать со специальной краской в паспорте об участии в выборах, которая через 12 часов исчезает, право вести видеосьемку на избирательных участках, а также формирование ЦИК и окружных избиркомов не по партийному принципу. “Одним из самых важных положений Избирательного кодекса является то, что член избиркома не представляет назначившего его. Он свободен, и должен действовать в рамках требований избирательного кодекса”,-заметил он.
Глава ЦИК также сообщил, что 15 августа пройдет внеочередное заседание ЦИК, на котором будут утверждены окружные избирательные комиссии. По его словам, сейчас получено более 830 обращений, из которых следует сформировать 41 окружной избирком состоящий каждый из семи человек. При этом он заметил, что минимум два места в каждой комиссии будет предоставлено женщинам.