15 Օգոստոս 2011 - 11:44 AMT
Օգոստոսի 16-ին` ժամը 18:00-ին, Հայաստանի Նկարիչների միությունում կբացվի ֆլորիստիկայի և ֆիտոկոլաժների «Կերպարանափոխություն» ցուցահանդեսը: Առաջին անգամ Հայաստանում իրականացվող նախագծի կազմակերպիչներն են Մոսկովյան «Ֆլորիսսիմա» Միջազգային ստեղծագործական ասոցիացիան, Հայաստանի Նկարիչների միությունը, Հայաստանում Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչությունը:
Ցուցադրությունը ներառում է 60 հեղինակային աշխատանքներ Մոսկվայից, Վլադիմիրից, Յարոսլավլից, Յուժնո-Սախալինսկից, այլ ռուսական քաղաքներից, ինչպես նաև Մինսկից: Իրենց ստեղծագործությունները կներկայացնեն հատուկ Մոսկվայից ժամանած «Ֆլորիսսիմայի» վարպետներ Օլգա Գոնորևան, Գալինա Նեխորոշևան, Լիդիա Լյապինկովան, Ալբինա Ուստյուժանինովան, Եկատերինա Ֆեդովան` նախագահ, գեղեցկության մագիստրոս Իննա Մակեևայի գլխավորությամբ:
Հայաստանից մասնակցում են ֆլորիստ-դիզայներ, «Ֆլորիսսիմա» Ծաղկային արվեստի դպրոցի դասախոս Վարսենիկ Զարգարյանն ու Ռուսաստանի և Հայաստանի Նկարիչների միության անդամ, նկարիչ Նելլի Դանիելյանը: Ցուցահանդեսի ընթացքում տեղի կունենան վարպետության դասեր: Ցուցահանդեսը Երևանում բաց կլինի մինչև օգոստոսի 25-ը, հաղորդում է Հայաստանում Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչության մամլո ծառայությունը:

16 августа в 18.00 в Союзе художников Армении состоится открытие выставки флористики и фитоколлажей «Преображение». Организаторами впервые осуществляемого в Армении проекта являются московская Международная творческая ассоциация «Флориссима», Союз художников Армении, Представительство Россотрудничества в Армении.
Экспозиция включает 60 авторских работ из Москвы, Владимира, Ярославля, Южно-Сахалинска, других российских городов, а также Минска. Свои композиции представят специально приехавшие из Москвы мастера «Флориссима» во главе с председателем, магистром красоты Инной Макеевой – Гонорева Ольга, Нехорошева Галина, Ляпинкова Лидия, Устюжанинова Альбина, Федова Екатерина.
Участницами из Армении стали флорист-дизайнер, преподаватель Школы цветочного искусства «Флориссима» Варсеник Заргарян и член Союза художников России и Армении, художник Нелли Даниелян. В ходе выставки состоятся мастер-классы.
Выставка будет работать в Ереване до 25 августа, сообщает пресс-служба представительства Россотрудничества в Армении.