Մեծ Բրիտանիան իր երկրի նոր դեսպաններին է նշանակել Հայաստանում: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան մամլո ծառայությունը, պ-ն Ջոնաթան Ջեյմս Էյվսը և տ-ն Քեթրին Ջեյն Լիչը (ամուսնական զույգ) նշանակվել են Հայաստանի Հանրապետությունում Նորին Մեծության համատեղ դեսպաններ` հաջորդելով Չարլզ Ջոն Լոնսդեյլին, ով կանցնի դիվանագիտական մեկ այլ աշխատանքի: Էյվսն ու Լիչը կստանձնեն իրենց պաշտոնը 2012 թվականի հունվարին: Նրանց մշտական նստավայրը կլինի Երևանը, իսկ դեսպանի պաշտոնը նրանք կկատարեն 4-ամսյա հերթագայությամբ:
Պ-ն Էյվսը աշխատում է ՄԹ Արտաքին գործերի նախարարությունում 1996 թվականից, իսկ տ-ն Լիչը՝ 2000-ից: Դրանից առաջ նրանք աշխատել են գիտական ասպարեզում և հասարակական կարծիքի հետազոտման ոլորտում: Նրանք երկարամյա փորձ և գիտելիք ունեն Հարավային Կովկասի և տարածաշրջանի պատմության, լեզուների և մշակույթի վերաբերյալ: ՄԹ Արտաքին գործերինախարարությունում աշխատելու ընթացքում նրանք զբաղվել են քաղաքականության տարբեր հարցերով, այդ թվում անվտանգության քաղաքականություն, ԵՄ առևտրային հարաբերություններ և զարգացում,էներգետիկ անվտանգություն և մարդու իրավունքներ: Վերջերս նրանք համատեղ աշխատել են Տոկիոյում, ուր պ-ն Էյվսը համակարգել է ՄԹ քաղաքականությունը 2008-ին Մեծ Ութնյակում Ճապոնիայի նախագահության օրոք, իսկ տ-ն Լիչը համակարգել է ՄԹ և Ճապոնիայի դիրքերը Կանկունում ՄԱԿ-իԿլիմայի փոփոխության գագաթաժողովին ընդառաջ, ինչպես նաև աշխատել է բրիտանական և ճապոնական ընկերությունների հետ՝ խրախուսելու ցածր ածխածնային արտադրությունը: 2011-ին պ-ն Էյվսը ներկայացրել է Միացյալ թագավորությունը ՄԱԿ-ի Մարդու Իրավունքների խորհրդում Լիբիայի,Սիրիայի և Իրանին վերաբերող հարցերում:

15 August 2011 - 11:52 AMT
Mr Jonathan James Aves and Ms Katherine Jane Leach, a husband and wife team, have been appointed Her Majesty’s Joint Ambassadors to the Republic of Armenia in succession to Mr Charles John Lonsdale, who will be transferring to another Diplomatic Service appointment.
Mr Aves and Ms Leach will take up their appointment during January 2012. Both Mr Aves and Ms Leach will be permanently resident in Yerevan and alternate in exercising the functions of Ambassador on a four-monthly rotation, the press office of the British embassy to Armenia said.
Mr Aves and Ms Leach joined the FCO in 1996 and 2000 respectively, following careers in academia and public opinion research. Together they have many years’ experience and knowledge of the history, languages and culture of the South Caucasus and the wider region. Their FCO careers have covered a range of policy areas including security policy, EU trade and development, energy security and human rights. Most recently they had a joint posting to Tokyo where Mr Aves coordinated the UK’s political input into Japan’s 2008 G8 Chairmanship and Ms Leach coordinated UK and Japanese positions in advance of the UN climate change summit in Cancun and worked with UK and Japanese business to promote low carbon prosperity. In 2011, Mr Aves worked on the UK’s input into the UN Human Rights Council on issues such as Libya, Syria and Iran.
On their appointment as Joint Ambassadors to the Republic of Armenia, Mr Aves and Ms Leach said, “We are delighted to be appointed Joint Ambassadors to Armenia. We believe that our combined energy and experience will give a fresh impetus towards making the traditionally warm bilateral relations between the UK and Armenia even closer. We believe that when our two countries work together they can make a real contribution to our mutual prosperity and security.”