Սփյուռքի նախարարության կազմակերպած Երիտասարդ առաջնորդների ամառային դպրոցի նպատակն էր հաստատել հայրենիք-սփյուռք և սփյուռք-սփյուռք կապեր: Այդ նպատակով մասնակիցները մշակել են մի շարք ծրագրեր, որոնք կօգնեն ավելի արագ և հեշտ փոխանակել տեղեկատվություն, սեփական համայնքներում կազմակերպել հայագիտական միջոցառումներ ու նպաստել հայապահպանությանը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ծրագրին մասնակցած սփյուռքահայ երիտասարդները ներկայացրեցին իրենց տպավորությունները:
Երիտասարդների մշակած ծրագրերից մեկը նվիրված է նոր հայկական ընտանիքների ստեղծմանը` կբացվի համահայկական ամուսնական կայք: Կայքում կարող են գրանցվել հայ երիտասարդներ ողջ աշխարհից: Մասնակիցների այս և մյուս ծրագրերը պետք է իրագործվեն մեկ տարվա ընթացքում:
Նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Ատոմ Մխիթարյանը պատմեց, որ 2 շաբաթների ընթացքում երիտասարդներն ունկնդրել են հայագիտական թեմաներով դասախոսություններ, ծանոթացել են Եղեռնի իրական պատմության ու Արցախի հիմնախնդրի էությանը:
Մասնակիցները նշեցին, որ միակ «թերությունն» այն էր, որ ամառային դպրոցը տևեց ընդամենը 2 շաբաթ, և իրենց մեծագույն ցանկությունն է մի քիչ երկար մնալ հայրենիքում:
Երիտասարդ առաջնորդների ամառային դպրոցին մասնակցեցին 21-30 տարեկան 28 հայ երիտասարդներ 11 երկրից: Սփյուռքի նախարարության այս ծրագիրն այս տարի անցկացվեց առաջին անգամ` օգոստոսի 1-14-ը:

Целью организованной Министерством диаспоры РА Летней школы молодых лидеров является установление связей между родиной и диаспорой. С этой целью участники разработали ряд программ, которые помогут в более быстром обмене информацией, организации в собственных диаспорах мероприятий, посвященных арменоведению, сохранению армянской идентичности. 16 августа во время встречи с журналистами молодые представители диаспоры, участвовавшие в программе, поделились своими впечатлениями.
Одна из разработанных ими программ посвящена созданию армянских семей: скоро их усилиями будет открыт всеармянский сайт знакомств. На сайте могут зарегистрироваться молодые армяне со всего мира. Эта и остальные программы участников будут реализованы в течение года.
Начальник Управления всеармянских программ Министерства диаспоры Атом Мхитарян рассказал, что в течение двух недель представители школы прослушали несколько лекций на тему арменоведения, познакомились с историей Геноцида армян и основными проблемами Арцаха.
Участники отметили, что единственным “недостатком” мероприятий было то, что летняя школа быстро закончилась, она работала всего две недели, а они мечтали как можно дольше остаться на родине. Участниками Летней школы молодых лидеров являются 28 человек в возрасте от 21 до 30 лет из 11 стран мира. Программа, организованная Министерством диаспоры РА, в этом году проводилась впервые и проходила 1-14 августа.