16 Օգոստոս 2011 - 10:17 AMT
Ճարպակալումից խուսափելու համար պետք է սնվել 3-4 ժամը մեկ անգամ: Կարևոր է նաև սնվելու վայրն ու միջավայրը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց «Երևան բժշկական կենտրոն»-ի բուժգծով փոխտնօրեն, էնդոկրինոլոգ Բամինե Բաղրամյանը: Նա հավելեց, որ չի կարելի աշխատել ու սնվել միաժամանակ, քանի որ այդ դեպքում մենք ճնշում ու վնասում ենք մեր նյարդային համակարգը:
«Սննդի ու աշխատանքի համար պատասխանատու են նյարդային համակարգի տարբեր՝ իրարամերժ բաժիններ: Երբ գործարկում ենք երկուսն էլ, նյարդային համակարգը հակասության մեջ է հայտնվում»,- բացատրեց բանախոսը` հավելելով, որ ճարպակալումից խուսափելու համար նաև շատ կարևոր են առողջ սնունդն ու զբոսանքները:
Բամինե Բաղրամյանն ասաց, որ ճարպակալում երևույթը կապ չունի էսթեիկ պատկերացումների հետ` ինչն է գեղեցիկ, ինչը տգեղ: Այն բժշկական հասկացություն է, ըստ որի ճարպակալումը հավելյալ ճարպի կուտակումն է օրգանիզմում: Նա նաև հավելեց, որ ողջ աշխարհում յուրաքանչյուր 3-րդն ունի ճարպակալում:
Ճարպակալումը բացի ֆիզիոլոգիական հիվանդություն լինելուց, նաև լուրջ հոգեբանական խնդիր է: Ասուլիսի մյուս բանախոսը` հոգեբանական գիտությունների թեկնածու Մարիաննա Ավետիսյանը նշեց, որ ճարպակալում ունեցող մարդիկ հիմնականում ունեն սոցիալական վախեր և հաճախ իրենց խնիրները լուծելու փոխարեն ընդունում են սնունդի հավելյալ չափաբաժին:
«Ուղեղն այդպիսով փոխհատուցում է սոցիալական խնդիրները»,- բացատրեց հոգեբանը:
Մարիաննա Ավետիսյանը խորհուրդ տվեց ճարպակալման խնդիր ունեցողներին օգտագործել կապույտ և երկնագույն սպասք, քանի որ այն չեզոք է, տրամադրում է մտավոր աշխատանքի և փակում է ախորժակը:

16 Август 2011 - 10:17 AMT
Во избежание ожирения необходимо питаться раз в 3-4 часа. Очень важны место и среда, в которой человек привык питаться. Об этом 16 августа во время встречи с журналистами сказала заместитель директора по лечебной части медицинского центра “Ереван”, эндокринолог Бамине Баграмян. Она добавила, что ни в коем случае нельзя одновременно питаться и работать, поскольку в этом случае оказывается давление на нервную систему.
“За питание и работу отвечают два взаимоисключающих отдела нервной системы. Когда они работают одновременно, нервной системе наносится серьезный вред”,- объяснила врач, добавив, что для избавления от избытков жира необходимо здоровое питание и прогулки.
Бамине Баграмян сказала, что само явление ожирение не связано с эстетическими образами, это скорее медицинское понятие, согласно которому, ожирение – это накопление жира в организме. Она также добавила, что в мире каждый третий страдает лишним весом.
Лишний вес является не только физиологической, но и серьезной психологической проблемой. Кандидат психологических наук Марианна Аветисян во время пресс-конференции отметила, что от лишнего веса в основном страдают люди, обремененные социальными проблемами, зачастую вместо решения собственных проблем они начинают больше есть.
“Таким образом мозг компенсирует решение социальных проблем”, – объяснила психолог. Марианна Аветисян посоветовала страдающим лишним весом использовать синюю или голубую посуду, поскольку это нейтральный цвет, настраивающий на работу и снижающий аппетит.