Պատերազմի վերսկսման մասին ադրբեջանական կողմի սպառնալիքներին դիմակայալու համար ՄԽ համանախագահ երկրները պետք է սպառնան պաշտոնական Բաքվին ԼՂՀ-ի ճանաչմամբ: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը: «Սա գործընթացների զարգացման ախուսափելի հետևանքն է»,-նշեց նա՝ հիշեցնելով ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների դովիլյան հայտարարությունը, որտեղ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին կոչ էր արվում իրենց ժողովուրդներին պատրաստել «խաղաղության և ոչ պատերազմի»:
Մինասյանը անդրադարձավ նաև ՌԴ նախագահ Դ .Մեդվեդևի վերջերս տված ասուլիսին՝ նվիրված 2008 թ-ի 5 –օրյա պատերազմին, որտեղ նա նշել էր, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները խոստովանել են. «ավելի լավ է անվերջ բանակցություններ լինեն, քան նույնիսկ 5-օրյա պատերազմ»:
Նրա խոսքով, Մեդվեդևի հարցազրույցը Ադրբեջանում հիստերիա է առաջացրել, քանի որ ադրբեջանական կողմն այնտեղ տեսել է Արևմուտքի ու Ռուսաստանի սպառնալիքը Ադրբեջանին՝ պատերազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում ճանաչել ԼՂՀ պետությունը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի կողմից ԼՂՀ-ի ճանաչմանը, Մինասյանի խոսքով, Հայաստանը դա կանի ճանաչման համար ամենահարմար պահին:

Для противодействия угрозам азербайджанской стороны возобновить войну страны-сопредседатели Минской группы должны пригрозить Баку признанием независимости Арцаха. Об этом 17 августа во время пресс-конференции заявил депутат НС от фракции правящей Республиканской Партии Армении Гагик Минасян.
“Это неминуемое следствие развития сегодняшних процессов”, – отметил он, напомнив о Довильском заявлении президентов стран-сопредседателей Минской группы, в котором президентов Армении и Азербайджана призывают готовить свой народ “к миру, а не к войне”.
Гагик Минасян напомнил также о состоявшейся недавно пресс-конференции президента РФ Дмитрия Медведева, посвященной 5-дневной войне 2008 года между Россией и Грузией, где он отметил, что президенты Армении и Азербайджана признались, что “лучше бесконечные переговоры, чем война, пусть даже 5-дневная”.
По его словам, слова Медведева привели к истерии в Азербайджане, поскольку азербайджанская сторона увидела в них угрозу со стороны России и Запада Азербайджану признать статус НКР в случае развязывания им войны. Что касается признания независимости НКР со стороны Армении, то, по словам Минасяна, Армения сделает это в самый удобный для признания момент.