Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված է 67 կրոնական կազմակերպություն, որոնցից 10-ը Հայ Առաքելական եկեղեցուն կից գործող կառույցներն են, 6-ը հին, ավանդական եկեղեցիների ճյուղերն են, իսկ մնացած 51-ը` աղանդավորական: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս թվերը տրամադրեց «Քայքայիչ աղանդներից տուժածների օգնության կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար Ալեքսանդր Ամարյանը: Նա հավելեց, որ ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում աղանդավորական տարբեր կազմակերպություներին անդամակցում է 300-350 հազար մարդ:
«Իրականում աղանդավորական կառույցներից շատերը փոխկապակցված են: Նրանք իրավաբանորեն անկախ են, սակայն գաղտնիք չէ, որ գրեթե բոլորն էլ ֆինանսավորվում են ԱՄՆ-ից»,- ասաց Ամարյանը:
Նա նշեց, որ հասարակական կազմակերպության գործունեության ընթացքում իրենք կարողացել են օգնություն ցույց տալ ընդամենը 10-15 հոգու, քանի որ զոմբիացման ու խաբեության միջոցով աղանդ ներքաշած քաղաքացուն հետ բերելու համար անհրաժեշտ է 2-7 տարի և ահռելի մեծ գումարներ: Ըստ Ամարյանի, Հայաստանում աղանդների տարածման համար մեղավոր են և՛ իշխանությունն ու օրենսդիրը, և՛ Առաքելական եկեղեցին, և՛ ժողովուրդը :
«Չկա մի օրենք, որով կարող են ճնշել, չկա մի օրենք, որով կարող են հսկել»,- ասաց բանախոսը` շեշտելով Հայաստանում իրավաբան-կրոնագետների ու հոգեբան-կրոնագետների անհրաժեշտությունը:
Սբ. Հովհաննես եկեղեցու Տեր Շմավոն քահանա Ղևոնդյանը Առաքելական եկեղեցու մեղավորությունն ընդունեց այնքանով, որ այն չի հասցնում պատրաստել անհրաժեշտ քանակով հոգևոր հովիվներ:
«70 տարվա ընթացքում 1000-2000 հոգևորական կորցրեցինք, իսկ նոր հոգևորական պատրաստելու համար պահանջվում է 7-8 տարի»,- ասաց Տեր Շմավոնը` հավելելով, որ 1 միլիոնանոց Երևանը սպասարկում է ընդամենը 25-30 հոգևորական, որը շատ քիչ է: Նա ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ Առաքելական եկեղեցին պայքարում է ոչ թե հայ ազգի, այլ օտար ներգործության դեմ:

17 Август 2011 - 10:32 AMT
А Республике Армения зарегистрировано 67 религиозных организаций, десять из которых – структуры Армянской Апостольской Церкви, шесть – старые ветви традиционной церкви, а остальные 51 – секты. Эти сведения 17 августа во время встречи с журналистами представил руководитель ОО “Центр реабилитации и помощи жертвам деструктивных культов” Александр Амарян. Он добавил, что, согласно официальным данным, в Армении членами различных сектантских организаций являются около 300-350 тысяч человек.
“На самом деле многие из сектантских структур видоизменены. Они независимы с правовой точки зрения, однако, ни для кого не секрет, что все они финансируются со стороны США”, – сказал Амарян.
Он отметил, что в ходе деятельности общественной организации им удалось помочь всего 10-15 пострадавшим, поскольку для того, чтобы вернуть к прежней жизни члена секты, вовлеченного в нее “зомбированием” и обманом, требуется от 2 до 7 лет, а также большие расходы. По мнению Амаряна, в Армении в распространении сектантского движения виновны и власти, и правоохранительные органы, и Апостольская Церковь, и народ. “Пока нет закона, согласно которому можно привлечь к ответственности, нет закона, с помощью которого все это можно контролировать”, – сказал Амарян, отметив нехватку в Армении юристов, специалистов по вопросам религии и соответствующих психологов.
Иерей монастыря Св. Ованнес отец Шмавон Гевондян частично признал вину Апостольской Церкви, заявив, что церковь попросту не успевает готовить необходимое число духовных пастырей. “В течение 70 лет мы потеряли 1000-2000 духовных пастырей, а на подготовку каждого требуется 7-8 лет”, – сказал отец Шмавон, добавив, что миллионный Ереван обслуживается всего 25-30 священниками. Он еще раз отметил, что Армянская церковь борется не с армянской нацией, а против чужеродной деятельности.