17 Օգոստոս 2011 - 11:25 AMT
Հարություն Խաչատրյանի «Սահման» ֆիլմը կմասնակցի Ազգային կինեմատոգրաֆիաների 15-րդ ֆորումին, որը կանցկկացվի օգոստոսի 28-ից մինչև սեպտեմբերի 4-ը Մոսկվայի Կրասնայա Պրեսնիայում գտնվող Կինոկենտրոնի մեծ դահլիճում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել «Ոսկե ծիրան» փառատոնի մամլո ծառայությունից: Ազգային կինեմատոգրաֆիաների ֆորումը կազմակերպված է Կինեմատոգրաֆիստների միությունների կոնֆեդերացիայի կողմից, ԱՊՀ երկների Միջպետական հումանիտար համագործակցության հիմնադրամի և Ռուսաստանի Դաշնության Պետֆիլհարմֆոնդի մասնակցությամբ :
ԱՊՀ երկրների, Լատվիայի, Լիտվայի և Էստոնիայի ազգային կինեմատոգրաֆիաների ֆորումը անցկացնելու մասին որոշումը ընդունվել է այդ երկրների վարչապետների խորհրդի կողմից 1994 թ. դեկտեմբերի 9-ին: Ֆորումն ընդգրկված է ԱՊՀ երկների մշակութային համագորակցության 2011 թվականի հիմնական ծրագրում: 15-րդ Ֆորումի ծրագրում ընդգրկված են հետևյալ ֆիլմերը. «Տարածք» (Ադրբեջան), «Սահման» (Հայաստան), «Համաձայնության կանխավարկածը» (Ռուսաստան), «Կապար» (Ուզբեկստան), «Կարմիր սնդիկ» (Էստոնիա, Ռուսաստան), «Ընտանեկան հարցեր» (Լատվիա), «Միանձնուհին» (Բելառուս), «Իսկ այնտեղ թատրոն կա» (Վրաստան, Կախի Կավսաձեի մասնակցությամբ), «Ուշացած սեր» (Ղազախստան, Նատալիա Արինբասովայի և Ժերար Դեպարդյեի մասնակցությամբ): Ֆորումի սահմաններում կանցնեն ավանդական քննարկումներ և ավարտական «Եվրասիայի կինոարվեստը 2010-2011» կլոր սեղան – քննարկումը:
Հիշեցնենք, որ Հարություն Խաչատրյանի «Սահման» ֆիլմը ներկայացված է եղել մի շարք միջազգային փառատոններում և արժանացել Անթալիայի միջազգային փառատոնի Գրան պրի մրցանակին, Սիրակուզների և Խիխոնի միջաղգային փառատոների « Լավագույն վավերագրական ֆիլմ» մրցանակին, Իտալիայի «Կինոատելյե» փառատոնի Դարկո Բրատինա մրցանակին տարվա լավագույն ֆիլմի համար: 2010 թ. Ֆիլմը ստացել է FIPRESCI միջազգային կինոքննադատների ֆեդերացիայի մրցանակը Շվեյցարական Ֆրիբուրի միջազգային փառատոնում: 2009 թ. «Սահմանը» բերել է իր հեղինակին ԱՊՀ և Բալթիայի երկների «Կինոշոկ» փառատոնի լավագույն ռեժիսոր մրցանակը:

Фильм армянского режиссера Арутюна Хачатряна «Граница» приглашен на участие в XV Форуме национальных кинематографий, который пройдет с 28 августа по 4 сентября в Москве в Большом зале Киноцентра на Красной Пресне. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе Ереванского Международного Кинофестиваля «Золотой Абрикос».
Форум национальных кинематографий проводится Конфедерацией союзов кинематографистов при участии Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ и Госфильмофонда РФ в рамках фестиваля «Московская премьера».
Форум кинематографий стран СНГ, Латвии, Литвы и Эстонии проводится по решению Совета Глав Правительств от 09 декабря 1994 года и включен в программу основных мероприятий сотрудничества государств-участников Содружества в области культуры до 2011 года. В программу XV Форума войдут следующие фильмы: «Участок» (Азербайджан), «Граница» (Армения), «Презумпция согласия» (Россия), «Свинец» (Узбекистан), «Красная ртуть» (Эстония, Россия), «Дела семейные» (Латвия), «Инокиня» (Беларусь), «А есть ли там театр» (Грузия, с участием Кахи Кавсадзе), «Поздняя любовь» (Казаxстан, с участием Натальи Аринбасовой и Жерара Депардье).
В рамках Форума пройдут традиционные дискуссии и заключительный итоговый «Круглый стол» «Евразийский кинематограф 2010-2011».
Фильм «Граница» был представлен в рамках ряда международных кинофестивалей и удостоился Гран-при на Международном кинофестивале в Анталии, главного приза в номинации «Лучший документальный фильм» на Международных кинофестивалях в Сиракузах (США) и Хихоне (Испания), премии Дарко Братина за лучший фильм года на кинофестивале «Киноателье» в Италии в 2009 году. Фильм получил специальный приз Международной федерации кинокритиков FIPRESCI на Международном кинофестивале в Фрибуре (Швейцария) в 2010 году. «Граница» принесла своему автору приз за лучшую режиссерскую работу на Кинофестивале стран СНГ и Балтии Киношок в 2009году.