18 Օգոստոս 2011 - 08:48 AMT
Վարդան Խաչատրյան. Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հույսը Հայաստանից արտագաղթն է
«Ղարաբաղյան հակամարտության մեջ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հույսը Հայաստանից արտագաղթն է». այս մասին այսօր Երևանում կայացած ասուլիսում հայտնեց անկախ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը:
Բանախոսը գտնում է, որ Հայաստանը պիտի մեծ ուշադրություն դարձնի այդ խնդրին. «Դա ահազանգ է, որ միշտ պետք է հնչի մեր ականջին»:
Նրա խոսքով, Հայաստանի շրջափակմամբ, երկու երկրները ցանկանում են վատթարացնել Հայաստանի տնտեսական դրությունը և մեծացնել արտագաղթի ծավալները:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի սեպտեմբերի 2-3-ին Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում կայանալիք ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովին չմասնակցելու փաստին, Վարդան Խաչատրյանը կարծիք է հայտնել, որ դրա պատճառը հասարակական զանգվածներն են, ում հետ և խնդիր ունի Ալիևը: Նրանք դժգոհում են ռազմատենչ հայտարարություններից, իսկ դրանք ոչ մի արդյունքի չեն բերում:
Ըստ Խաչատրյանի, Ադրբեջանը ցանկանում է ամեն ինչ ստանալ բանակցային գործընթացից՝ նշելով՝ միջազգային պրակտիկայում չկա նման նախադեպ, երբ պարտված երկիրը կարողանա ամեն ինչ ստանալ բանակցությունների արդյունքում:

18 Август 2011 - 08:48 AMT
Вардан Хачатрян: В вопросе Карабаха Анкара и Баку связывают большие надежды с ростом эмиграции из Армении
“В вопросе карабахского конфликта надеждой Турции и Азербайджана является рост эмиграции из Армении”,- сказал 18 августа во время пресс-конференции в Ереване независимый депутат Вардан Хачатрян. Он считает, что Армения должна обратить на эту проблему особое внимание. “Это сигнал, который должен постоянно звучать в наших ушах”.
По его словам, с помощью блокады Армении обе страны пытаются ухудшить экономическое положение в Армении и тем самым увеличить поток эмиграции.
Учитывая тот факт, что президент Азербайджана Ильхам Алиев отказался от участия в саммите глав стран СНГ, запланированном на 2-3 сентября в столице Таджикистана – Душанбе, Вардан Хачатрян выразил мнение, что причиной тому стали общественные силы, с которыми у Алиева есть нерешенные проблемы. Они недовольны постоянными угрозами Алиева о начале войны.
По словам Вардана Хачатряна, Азербайджан желает получить от переговоров как можно больше выгоды. При этом он отметил, что в международной практике не было такого случая, когда проигравшая страна получала желаемое путем переговоров.