18 Օգոստոս 2011 - 09:11 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում մեծ փոփոխություններ ակնկալել հարկավոր չէ, քանի որ արաբական երկրներում, մասնավորապես Սիրիայում իրադարձությունների և Իրանի նախագահի վերջին հայտարարությունների ֆոնի վրա հարցը կտեղափոխվի առավել հանգիստ, քիչ թե շատ կայուն զարգացման փուլ: Նման կարծիք է հայտնել քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը երևանյան մամլո ասուլիսում: «Սիրիական իրադարձությունները մեծ ազդեցություն կունենան տարածաշրջանի վրա, քանի որ դա կապված է և Թուրքիայի, և Իրաքի, և Իրանի հետ: Ավելին, այդ իրադարձությունները կարող են փոխել ողջ տարածաշրջանի պատկերը»,-ասել է նա: Ըստ նրա, ղարաբաղյան գործընթացի «հետկազանյան» փուլը լուրջ փոփոխություններով չի նշանավորվի: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և գերտերությունների նախագահների կոշտ հայտարարությունները նոր բան չեն, դա կողմերի վրա ճնշում գործադրելու միջոց է, որը նրանք կիրառում են արդեն մոտ 20 տարի»,-ասել է Իսկանդարյանը:
ՌԴ, Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների հունիսի 24-ին Կազանում կայացած գագաթաժողովն ավարտվեց առանց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ հիմնարար սկզբունքների մասին պայմանավորվածությունների ձեռքբերման: Ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին, կողմերն առաջընթաց են արձանագրել այդ նպատակին հասնելու ճանապարհին: «Պետությունների ղեկավարներն արձանագրել են փոխըմբռնման ձեռքբերումն այն հարցերի շուրջ, որոնց լուծումը նպաստում է հիմնարար սկզբունքներին համաձայնելու համար պայմանների ստեղծմանը»,- ասվում է նախագահների հայտարարության մեջ:
Օգոստոսի 9-ին ՌԴ նախագահի նախաձեռնությամբ Սոչիում տեղի ունեցավ Դմիտրի Մեդվեդևի հանդիպումը Իլհամ Ալիևի հետ, իսկ օգոստսի 12-ին՝ Աստանայում Մեդվեդևը հանդիպեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:
Մարտի սկզբին Սիրիայում հակակառավարական ցույցեր ու անկարգություններ սկսվեցին, որոնց արդյունքում, ըստ իրավապաշտպանների, արդեն զոհվել է 1600 խաղաղ քաղաքացի, ևս 300-ն անհայտ կորել է: Այդ զոհերի պատասխանատվությունը ընդդիմությունը դնում է կառավարական զորքերի վրա, որոնք, իբր, կրակ են բացում ցուցարարների վրա: Սիրիայի իշխանությունները հերքում են մեղադրանքները և հայտարարում են, որ զինվորները հետապնդում են միայն ավազակներին: Ըստ պաշտոնական տվյալների, զոհվել է 340 ոստիկան ու զինծառայող: Ոչ պաշտոնական տվյալներով, տուժել է 30 000 խաղաղ բնակիչ: Ցուցարարները պահանջում են ոչ միայն Ասադի հրաժարականը, այլ նաև մահապատիժը:

В процессе урегулирования карабахского конфликта не стоит ожидать больших перемен, поскольку на фоне событий в арабских странах, в частности, в Сирии, и недавних заявлений президента Ирана, вопрос перейдет в более спокойную, более или менее стабильную фазу развития. Такое мнение выразил политолог, директор института “Кавказ” Александр Искандарян в ходе пресс-конференции в Ереване. “Сирийские события во многом повлияют на регион, поскольку это связано и с Турцией, и с Ираком, и с Ираном. Более того, они могут поменять картину в регионе”, – сказал он.
По его словам, “постказанский” этап карабахского процесса не ознаменуется серьезными переменами. Жесткие заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ и глав сверхдержав не являются чем-то новым, поскольку это – своеобразный инструмент давления на стороны, который они применяют на протяжении вот уже 20 лет”, – отметил Искандарян.
После, 9 августа по инициативе российского президента в Сочи состоялась встреча Дмитрия Медведева с Ильхамом Алиевым, а 12 августа в Астане Медведев встретился с президентом Армении Сержем Саргсяном. Подробности встреч не афишируются.
В середине марта в Сирии вспыхнули антиправительственные акции протеста и беспорядки, в ходе которых, по данным правозащитников, погибли уже более 1600 мирных граждан, а еще 300 человек пропали без вести. Ответственность за эти жертвы оппозиция возлагает на правительственные войска, которые якобы открывают огонь по демонстрантам. Власти Сирии отвергают эти обвинения и заявляют, что солдаты преследуют лишь бандитов, которые устраивают вооруженные провокации и убивают людей. По официальным данным из Дамаска, с момента начала беспорядков в стране погибли более 340 полицейских и военнослужащих. Однако по неофициальным данным, только в течение последних трех суток пострадало 30.000 мирных жителей. Протестанты требуют не только отставки президента Башара Асада, но и его смертной казни.
В связи с продолжающимися столкновениями, Совет безопасности ООН осудил сирийские власти за применение силы против оппозиции и призвал обе стороны воздержаться от агрессии.