18 Օգոստոս 2011 - 12:27 AMT
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման մեջ հետաքրքրվածության և իր նշանակության բարձրացման պատրանք ստեղծելու Թուրքիայի հերթական փորձերը, ամենայն հավանականությամբ, անհաջողությամբ կավարտվեն: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Մեկնաբանելով ղարաբաղյան հիմնահարցի ընդգրկումը Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևի և Աբդուլլահ Գյուլի հանդիպման օրակարգում` Մելքոնյանը նշել է, որ կարգավորման գործընթացի մեջ Թուրքիայի առավել ներգրավման համար նախադրյալներ չկան. «Թուրքիայի ներգրավումը միայն բացասական ազդեցություն կունենա հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա: Սակայն այս առնչությամբ նախադրյալներ չկան»:
Մելքոնյանի խոսքով, Թուրքիան միշտ ձգտել է տարածաշրջանում կարևոր պետության իմիջ ստեղծել, բայց, փորձագետի կարծիքով, թուրքական իշխանություններին դա չի հաջողվի, քանի որ իրենց հետաքրքրվածությունն անկեղծ չէ և միայն իմիտացիա է, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի ընդգրկումը Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահների հանդիպման օրակարգում ավելի շատ ինքնանպատակ է, քան հետաքրքրվածության նշան:
Թուրքական ԶԼՄ-ները տեղեկատվություն են տարածել սեպտեմբերի 7-8-ին Յարոսլավլում կայանալիք Գլոբալ քաղաքական ֆորումին մասնակցության շրջանակում Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահների հանդիպման ընթացքում ղարաբաղյան հիմնախնդրի քննարկման մասին:
Ռուսաստանի նախագահի հովանու ներքո անցկացվելիք ֆորումին մասնակցելու են նաև Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և Լատվիայի նախկին նախագահ Վալդիս Զատլերսը: Մեդվեդև-Գյուլ հանդիպմանը կքննարկվեն նաև Իրանի միջուկային ծրագիրը, իրադրությունն Աֆղանստանում, Իրաքում, Լիբիայում, Եգիպտոսում և Սիրիայում:

18 August 2011 - 12:27 AMT
Turkey's attempts to create an illusion of interest in resolution of the Nagorno Karabakh conflict will to all appearance fail, an Armenian expert said.
Commenting to a PanARMENIAN.Net reporter on the forthcoming meeting between Turkish President Abdullah Gul and his Russian counterpart Dmitry Medvedev, turkologist Ruben Melkonyan said that there are no premises for Turkey's involvement in Karabakh process.
“Turkey always strived to become a regional power but it will not succeed as Ankara’s intentions are not sincere. Inclusion of Karabakh issue in the agenda of Gul-Medvedev talks is an end in itself rather than interest,” he said.
Turkish media reports say that Turkish and Russian Presidents will discuss the Nagorno Karabakh conflict on the sidelines of a global political forum to be held in Yaroslavl, Russia, on September 7-8. Abdullah Gul and Dmitry Medvedev will also focus on Iran’s nuclear program and the recent developments in Middle East.
The forum will be attended by German Chancellor Angela Merkel and former Latvian President Valdis Zatlers.