18 Օգոստոս 2011 - 12:27 AMT
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման մեջ հետաքրքրվածության և իր նշանակության բարձրացման պատրանք ստեղծելու Թուրքիայի հերթական փորձերը, ամենայն հավանականությամբ, անհաջողությամբ կավարտվեն: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Մեկնաբանելով ղարաբաղյան հիմնահարցի ընդգրկումը Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևի և Աբդուլլահ Գյուլի հանդիպման օրակարգում` Մելքոնյանը նշել է, որ կարգավորման գործընթացի մեջ Թուրքիայի առավել ներգրավման համար նախադրյալներ չկան. «Թուրքիայի ներգրավումը միայն բացասական ազդեցություն կունենա հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա: Սակայն այս առնչությամբ նախադրյալներ չկան»:
Մելքոնյանի խոսքով, Թուրքիան միշտ ձգտել է տարածաշրջանում կարևոր պետության իմիջ ստեղծել, բայց, փորձագետի կարծիքով, թուրքական իշխանություններին դա չի հաջողվի, քանի որ իրենց հետաքրքրվածությունն անկեղծ չէ և միայն իմիտացիա է, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի ընդգրկումը Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահների հանդիպման օրակարգում ավելի շատ ինքնանպատակ է, քան հետաքրքրվածության նշան:
Թուրքական ԶԼՄ-ները տեղեկատվություն են տարածել սեպտեմբերի 7-8-ին Յարոսլավլում կայանալիք Գլոբալ քաղաքական ֆորումին մասնակցության շրջանակում Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահների հանդիպման ընթացքում ղարաբաղյան հիմնախնդրի քննարկման մասին:
Ռուսաստանի նախագահի հովանու ներքո անցկացվելիք ֆորումին մասնակցելու են նաև Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և Լատվիայի նախկին նախագահ Վալդիս Զատլերսը: Մեդվեդև-Գյուլ հանդիպմանը կքննարկվեն նաև Իրանի միջուկային ծրագիրը, իրադրությունն Աֆղանստանում, Իրաքում, Լիբիայում, Եգիպտոսում և Սիրիայում:

18 Август 2011 - 12:27 AMT
Рубен Мелконян: Предпосылок для большего вовлечения Турции в процесс карабахского урегулирования нет
Очередные попытки Турции создать иллюзию заинтересованности и повышения значимости в разрешении карабахской проблемы, скорее всего, закончатся неудачей. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил тюрколог Рубен Мелконян.
Комментируя информацию о внесении карабахского вопроса в повестку встречи президента РФ Дмитрия Медведева с президентом Турции Абдуллой Гюлем, Мелконян отметил, что предпосылок для большего вовлечения Турции в процесс урегулирования нет: “Вовлечение Турции будет иметь лишь отрицательное влияние на процесс урегулирования конфликта. Однако, предпосылок для этого нет”.
Согласно Мелконяну, Турция всегда стремилась к созданию имиджа значимого государства в регионе, но, по его мнению, турецким властям это не удастся, поскольку их заинтересованность не искренна и является только имитацией, и внесение нагорно-карабахского вопроса в повестку встречи президентов России и Турции также является больше самоцелью, чем признаком заинтересованности.
Турецкие СМИ распространили информацию об обсуждении карабахской проблемы в ходе встречи президентов России и Турции в рамках участия в предстоящем 7-8 сентября в Ярославле Глобальном политическом форуме.
В форуме, проводимом под эгидой президента России, примут участие также канцлер Германии Ангела Меркель и бывший президент Латвии Валдис Затлерс. В числе других вопросов на встрече Гюля с Медведевым также планируется обсудить ядерную программу Ирана, ситуацию в Афганистане, Ираке, Ливии, Египте и Сирии.