19 Օգոստոս 2011 - 11:53 AMT
Պաշտոնական Բաքվի քարոզչության հիմնական գործիքներից մեկը «ադրբեջանահայերի մասին» իր իսկ ստեղծած առասպելն է: Նման կարծիք է հայտնել փորձագետ, ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: «Ադրբեջանը փորձում է ստիպել Հայաստանի ու Ղարաբաղի հանրությանը մտածել միասնական երկրի՝ Ադրբեջանի գոյության ասին, որտեղ ժամանակին հայեր են ապրել: Քարոզչության այս տեսակի օրինակներից մեկն էլ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի պատասխանն է 13-ամյա ղարաբաղցի աղջկա՝ Ադելնա Հովակիմյանի նամակին»,-ասել է Ջամալյանը: «Տողերն այն մասին, թե Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը ուշադիր է նախագահ Իլհամ Ալիևին հասցեագրված յուրաքանչյուր դիմումի հանդեպ և այս նամաը չէր կարող անպատասխան մնալ, ինքին խոսուն են»:
Ընդհանուր առմամբ, Ջամալյանը դրական է գնահատում նման միջադեպը. «Վստահ եմ, որ բացասական հետևանքներ նամակը չի ունենա»;
Օգոստսի 8-ին հայ աշակերտուհի, ԼՂՀ քաղաքացի Ադելինա Հովակիմյանը նամակ էր գրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, որտեղ խնդրել էր պատասխանել, թե ինչ նպատակով է ցանկանում Ալիևը ետ գրավել հայերից Ղարաբաղը: Նամակում աղջիկը խաղաղ գոյակցության կոչ է արել Ադրբեջանի նախագահին:
Պատասխան նամակում, որը գրված է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի քաղաքական վերլուծության ու տեղեկատվական ապահովման բաժնի պետ Էլնուր Ասլանովի անունից, նշվում է, որ «Ադրբեջանը ևս ձգտում է կայունության ու խաղաղության Հարավային Կովկասում»: Սակայն, նամակը պարունակում է նաև միանգամայն մատածածին «պատմական փաստեր» Ադրբեջանին Ղարաբաղի պատկանելության մասին:

Одним из основных инструментов пропаганды официального Баку является созданный ими же миф о существовании “азербайджанских армян”. Такое мнение выразил эксперт, военный психолог Давид Джамалян в ходе пресс-конференции в Ереване. “Азербайджан пытается заставить армянское и карабахское общество задуматься о существовании единой страны – Азербайджана, в которой когда-то жили армяне. Одним из примеров данного метода пропаганды является ответ президента Ильхама Алиева на письмо 13-летней карабахской девочки Аделины Овакимян, – заметил Джамалян, – Строки о том, что администрация президента Азербайджанской Республики внимательно относится к обращению каждого жителя Азербайджана на имя президента Ильхама Алиева, и потому это письмо не могло остаться без ответа, говорят сами за себя”. В целом, однако, Джамалян положительно оценил подобный инцидент: “Уверен, что отрицательных последствий за письмом не последует”.
8 августа армянская школьница, гражданка НКР Аделина Овакимян написала письмо президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, в котором попросила ответить, с какой целью Алиев пытается отвоевать Карабах у армян. В письме девочка призвала азербайджанского президента к мирному сосуществованию стран в кавказском регионе.
В ответном письме школьнице, написанном от имени заведующего отделом политического анализа и информационного обеспечения администрации президента Азербайджана Эльнура Асланова, отмечалось, что «Азербайджан также стремится к стабильности и миру на Южном Кавказе». Однако его письмо включало в себя полностью надуманные «исторические» факты о принадлежности Карабаха Азербайджану.