19 Օգոստոս 2011 - 11:53 AMT
Պաշտոնական Բաքվի քարոզչության հիմնական գործիքներից մեկը «ադրբեջանահայերի մասին» իր իսկ ստեղծած առասպելն է: Նման կարծիք է հայտնել փորձագետ, ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: «Ադրբեջանը փորձում է ստիպել Հայաստանի ու Ղարաբաղի հանրությանը մտածել միասնական երկրի՝ Ադրբեջանի գոյության ասին, որտեղ ժամանակին հայեր են ապրել: Քարոզչության այս տեսակի օրինակներից մեկն էլ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի պատասխանն է 13-ամյա ղարաբաղցի աղջկա՝ Ադելնա Հովակիմյանի նամակին»,-ասել է Ջամալյանը: «Տողերն այն մասին, թե Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը ուշադիր է նախագահ Իլհամ Ալիևին հասցեագրված յուրաքանչյուր դիմումի հանդեպ և այս նամաը չէր կարող անպատասխան մնալ, ինքին խոսուն են»:
Ընդհանուր առմամբ, Ջամալյանը դրական է գնահատում նման միջադեպը. «Վստահ եմ, որ բացասական հետևանքներ նամակը չի ունենա»;
Օգոստսի 8-ին հայ աշակերտուհի, ԼՂՀ քաղաքացի Ադելինա Հովակիմյանը նամակ էր գրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, որտեղ խնդրել էր պատասխանել, թե ինչ նպատակով է ցանկանում Ալիևը ետ գրավել հայերից Ղարաբաղը: Նամակում աղջիկը խաղաղ գոյակցության կոչ է արել Ադրբեջանի նախագահին:
Պատասխան նամակում, որը գրված է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի քաղաքական վերլուծության ու տեղեկատվական ապահովման բաժնի պետ Էլնուր Ասլանովի անունից, նշվում է, որ «Ադրբեջանը ևս ձգտում է կայունության ու խաղաղության Հարավային Կովկասում»: Սակայն, նամակը պարունակում է նաև միանգամայն մատածածին «պատմական փաստեր» Ադրբեջանին Ղարաբաղի պատկանելության մասին:

The myth about “Azerbaijani Armenians” is one of official Baku’s propaganda instruments, an Armenian expert said.
“Azerbaijan is trying to convince the Armenian society of existence of an Azerbaijan which was once a home for Armenians,” military psychologist David Jamalyan told a press conference in Yerevan.
“One of the examples of this propaganda is the response of Azerbaijani President Ilham Aliyev to the letter of 13-year-old Karabakhi girl Adelina Hovakimyan. Pay attention to the lines saying that ‘the Azerbaijani presidential administration reads every message addressed by Azerbaijani resident’,” he said, noting, at the same time, that the letter will hardly bring any negative consequences.
On August 8, school student from NKR sent a letter to the Azeri leader to ask him why he is trying to gain control over Karabakh. Adelina Hovakimyan called on Aliyev for peace.
In his reply, Aliyev said that “Azerbaijan also wants peace and stability in the South Caucasus.” The letter also included invented “historical facts” on Karabakh’s “belonging to Azerbaijan.”