20 Օգոստոս 2011 - 10:06 AMT
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վերջին հայտարարությունները քուրդ ահաբեկիչների դեմ պայքարը խստացնելու վերաբերյալ, վկայում են քրդական փոքրամասնության հետապնդումների նոր ալիքի մասին: Այդ մասին հայտարարել է թուրքագետ Անուշ Հովհաննիսյանը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: «Հավանաբար, իշխանությունները հետապնդումները կսկսեն օգոստոսի վերջում, ռամադանից հետո, ինչպես ասել է վարչապետ Էրդողանը»,-ասել է նա:
Ըստ փորձագետի, իշխող կուսակցության և այլ քաղաքական գործիչների բոլոր հայտարարությունները իշխանությունների ու քրդերի միջև երկխոսության մասին, երկրում ժողովրդավարական սկզբունքների գոյության իմիտացիա է:
Թուրքիայի ավիացիան օգոստսի 17-ի երեկոյան ռմբակոծել է Իրաքում տեղակայված քրդական ռազմակայանները: Թուրքական ինքնաթիռները ռմբակոծել են նաև Կանդիլ քաղաքը, որտեղ ենթադրաբար թաքնվում են Քրդական բանվորական կուսակցության առաջնորդները: ՔԲԿ ճամբարների ռմբակոծությանը մասնակցում էին Թուրքիայի ՌՕՈՒ 13 ինքնաթիռներ, որոնք, առնվազն, հինգ թիրախ են խոցել:
Նույն օրն ավելի վաղ թուրքական Հաքքարի քաղաքի Չուքուրջա շրջանում ռազմական մեքենայի երթևեկության ժամանակ ական է պայթել, հաղորդում է «Սաբահ» թերթը: Պատահարի արդյունքում յոթ (այլ տվյալների համաձայն` ութ) զինծառայող է զոհվել, որոնցից մեկը գումարտակի հրամանատար էր: Վիրավորների թիվը հասել է 11-ի: Նրանք մոտակա հիվանդանոց են տեղափոխվել: Պայթյունից բացի տեղի է ունեցել փոխհրաձգություն, որը մոտ երկու ժամ է տևել: Դեպքի վայրում քննչական աշխատանքներ են ընթանում: Ահաբեկչության համար պատասխանատվությունն իր վրա է վերցրել Քրդական բանվորական կուսակցությունը: Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլն ահաբեկչության կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ` նշելով, որ ահաբեկչության դեմ պայքարի գործողությունը սկսելու համար Թուրքիայի իշխանությունները չեն սպասելու Ռամադան ամսվա ավարտին: «Պետությունից ուժեղ բան չկա: Նա, ով գտնում է, որ պայթյունների, զենքի և սպանությունների միջոցով կկարողանա ինչ-որ բան ստանալ Թուրքիայի իշխանություններից, չարաչար սխալվում է»,- ասել է Գյուլը:
Օրերս Թուրքիայի իշխող կուսակցության 10-ամյակին նվիրված ճաշկերույթի ժամանակ վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր Ռամազանի ավարտին Քրդստանի աշխատանքային կուսակցության հետ առավել կոշտ պայքար սկսելու մասին: Քրդական «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» կուսակցության ներկայացուցիչ Ասիպ Կապլանը Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունները քրդերի դեմ պայքարը կոշտացնելու մասին համարել է ոչ այլ ինչ, քան ցեղասպանության սպառնալիք: «Էրդողանին մնում է միայն հագուստը փոխարինել զինվորականի համազգեստով երկրորդ Սադամ Հուսեյնը դառնալու համար: Բռնությունից խուսափելու համար մենք պետք է խաղաղ գործընթաց սկսենք, խորհրդարանի միջոցով: Երկխոսությունը կարող է շանս դառնալ օրենսդրական փոփոխությունների ներմուծման համար»,-ասել է Կապլանը:
Ընթացիկ տարվա հուլիսից բախումները իշխանություների ու ՔԱԿ միջև ավելացել են: Արդյունքում Դիարբեքիրում ոչնչացվել է կանոնավոր բանակի 13 խումբ: Տուժածների թվով այդ բախումներն ամենաարյունահեղն էին 2008թ. ի վեր:

20 Август 2011 - 10:06 AMT
Недавние заявления премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана по поводу ожесточения борьбы с курдскими террористами свидетельствуют о начале новых репрессий курдского меньшинства. Об этом заявила тюрколог Ануш Ованнисян на пресс-конференции в Ереване.
“Скорее всего, власти начнут репрессии в конце августа, по окончании рамадана, как и отмечал премьер Эрдоган”, – отметила она.
По мнению эксперта, все заявления правящей партии и других политических деятелей о необходимости установления диалога между властью и курдами являются очередной имитацией существования демократических принципов в стране.
Турецкая авиация вечером 17 августа нанесла бомбовые удары по базам курдских боевиков в северном Ираке. Турецкие самолеты бомбили также город Кандиль, где предположительно скрываются главы Рабочей партии Курдистана.
17 августа в округе Чукурджа турецкого города Хаккари во время проезда военной машины взорвалась мина, сообщает газета "Сабах". В результате происшествия погибло восемь военнослужащих, один из которых – командир батальона. Число раненых достигло 11. Они доставлены в ближайшие больницы. Помимо взрыва произошла перестрелка, которая продолжалась около двух часов. На месте происшествия ведутся следственные работы. Ответственность за теракт взяла на себя Рабочая партия Курдистана.
Позже президент Турции Абдулла Гюль выступил с заявлениями по поводу теракта, отметив, что для начала операции по борьбе с терроризмом власти Турции не будут ждать окончания месяца Рамадан. "Нет ничего сильнее государства. Тот, кто считает, что при помощи взрывов, оружия и убийств сможет от властей Турции чего-то добиться, глубоко ошибается", – сказал Гюль. На днях премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что сдерживающим фактором для более жесткого усмирения курдов является Рамадан. “По окончанию поста мы предпримем более жесткие меры по усмирению террористической Рабочей партии Курдистана (РПК) ”, – заявил премьер.
Политический деятель, представитель курдской партии “Мир и демократия” Асип Каплан назвал это заявление прямой угрозой геноцида. “Эрдогану остается лишь сменить одежду на военную форму, чтобы стать вторым Саддамом. Для избежания насилия, мы должны начать мирный процесс, разрешение проблем мирным путем, посредством парламента. Диалог может стать шансом для внесения законодательных поправок”, – отметил Каплан.
С июля текущего года столкновения между властями и РПК увеличились. В результате чего было уничтожено 13 групп регулярной армии в Диарбекире. По числу пострадавших данные происшествия являются самыми кровопролитными начиная с 2008 г.