Հայաստանը պետք է Հայ-թուրքական արձանագրություններն ուժը կորցրած հայտարարի` ի պատասխան նոր թուրքական խորհրդարանի օրակարգից դրանց վավերացման հարցի հանմանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը: «Մենք պետք է դա ավելի վաղ անեինք և Հայ-թուրքական արձանագրություններն ուժը կորցրած հայտարարեինք»,- ասել է նա: Սաֆրաստյանն ավելացրել է, որ թեև Արձանագրությունների հանումն օրակարգից մի կողմից գործընթացային հարց է` կապված նոր խորհրդարանի ընտրության հետ, սակայն ավելի կարևոր է այն, որ Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունները հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու ոչ մի ցանկություն չունեն: Փորձագետի կարծիքով, դժվար թե Հայ-թուրքական Արձանագրությունները կրկին կընդգրկվեն Թուրքիայի նոր խորհրդարանի օրակարգում: «Նախադրյալներ չկան, քանի որ կառավարության և վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարություններն ու գործողությունները վկայում են այն մասին, որ Թուրքիան բոլորովին շահագրգռված չէ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմամբ, այլ մեծ խաղերի մեջ է մտել Մերձավոր Արևելքում, արաբական աշխարհում, Սիրիայում: Այսպիսով, Արձանագրությունների հարցը թուրքական դիվանագիտության օրակարգում բացակայում է», – ընդգծել է նա: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի հետագա քայլերին, ապա, Սաֆրաստյանի խոսքով, «մենք պետք է Թուրքիայի հետ մեր քաղաքականությունը կառուցենք` հաշվի առնելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հանդեպ նրա նման մոտեցումը»:
Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովն օրակարգից 898 օրինագիծ է հանել, որոնց թվում էին նաև 2009 թվականին ստորագրված Հայ-թուրքական արձանագրությունները: Համաձայն Pirus Haber-ի, Արձանագրություններն օրակարգից հետ կանչելու գլխավոր պատճառ է ծառայել նոր խորհրդարանի դիրքորոշումը, որը հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցն առաջնայնությունը կորցրած է համարել Թուրքիայի քաղաքական ուղու մեջ:

22 August 2011 - 16:28 AMT
Armenia should declare the Armenian-Turkish protocols invalid in response to Turkey’s removal of the protocols from the parliament’s agenda, said director of the Institute of Oriental Studies at the Armenians Academy of Sciences.
“We should have done this earlier,” prof. Ruben Safrastyan told a PanARMENIAN.Net reporter. “Although withdrawal of any bill from the parliament is a procedural issue conditioned by the election of the new parliament, it’s obvious that the current Turkish authorities have no intention to normalize relations with Armenia.”
“The Protocols will hardly return to the Turkish parliament’s agenda. Turkey is not interested in normalization of relations with Armenia. It entered the big game in Middle East,” prof. Safrastyan said, adding that Armenia should build its policy towards Turkey taking into account the latter’s approach to the matter.
Turkey’s Grand National Assembly has withdrawn from the agenda 898 bills, including the Armenian-Turkish protocols signed in 2009.
According to Pirus Haber, the new Turkish parliament considers that the issue of opening of border with Armenia is no longer actual for the country’s political course. Besides, in compliance with the parliament’s regulations, a bill that was rejected by the parliament loses its legal forces during six months.