Հայաստանը պետք է Հայ-թուրքական արձանագրություններն ուժը կորցրած հայտարարի` ի պատասխան նոր թուրքական խորհրդարանի օրակարգից դրանց վավերացման հարցի հանմանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը: «Մենք պետք է դա ավելի վաղ անեինք և Հայ-թուրքական արձանագրություններն ուժը կորցրած հայտարարեինք»,- ասել է նա: Սաֆրաստյանն ավելացրել է, որ թեև Արձանագրությունների հանումն օրակարգից մի կողմից գործընթացային հարց է` կապված նոր խորհրդարանի ընտրության հետ, սակայն ավելի կարևոր է այն, որ Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունները հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու ոչ մի ցանկություն չունեն: Փորձագետի կարծիքով, դժվար թե Հայ-թուրքական Արձանագրությունները կրկին կընդգրկվեն Թուրքիայի նոր խորհրդարանի օրակարգում: «Նախադրյալներ չկան, քանի որ կառավարության և վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարություններն ու գործողությունները վկայում են այն մասին, որ Թուրքիան բոլորովին շահագրգռված չէ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմամբ, այլ մեծ խաղերի մեջ է մտել Մերձավոր Արևելքում, արաբական աշխարհում, Սիրիայում: Այսպիսով, Արձանագրությունների հարցը թուրքական դիվանագիտության օրակարգում բացակայում է», – ընդգծել է նա: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի հետագա քայլերին, ապա, Սաֆրաստյանի խոսքով, «մենք պետք է Թուրքիայի հետ մեր քաղաքականությունը կառուցենք` հաշվի առնելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հանդեպ նրա նման մոտեցումը»:
Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովն օրակարգից 898 օրինագիծ է հանել, որոնց թվում էին նաև 2009 թվականին ստորագրված Հայ-թուրքական արձանագրությունները: Համաձայն Pirus Haber-ի, Արձանագրություններն օրակարգից հետ կանչելու գլխավոր պատճառ է ծառայել նոր խորհրդարանի դիրքորոշումը, որը հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցն առաջնայնությունը կորցրած է համարել Թուրքիայի քաղաքական ուղու մեջ:

Армения должна объявить армяно-турецкие Протоколы потерявшими силу в ответ на снятие с повестки нового турецкого парламента вопроса их ратификации. Об этом заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор Института востоковедения Национальной академии наук Армении Рубен Сафрастян. “Мы должны были это сделать раньше и объявить армяно-турецкие Протоколы потерявшими силу ”,- сказал он. Сафрастян добавил, что хотя снятие с повестки протоколов с одной стороны – процессуальный вопрос, связанный с избранием нового парламента, однако важнее то, что нынешние власти Турции не имеют никакого желания нормализовать армяно-турецкие отношения. По мнению эксперта, вряд ли армяно-турецкие Протоколы будут вновь внесены в повестку нового парламента. “Предпосылок нет, так как заявления и действия правительства и премьер-министр Реджепа Тайипа Эрдогана свидетельствуют о том, что Турция совершенно не заинтересована в нормализацию отношений с Арменией, а вошла в большие игры на Ближнем Востоке, арабском мире, в Сирии. Таким образом, этого вопроса в повестке политики турецкой дипломатии нет”, – подчеркнул он. Что касается дальнейших шагов Армении, то, по словам Сафрастяна, “мы должны строить свою политику с Турцией с учетом ее подобного подхода к нормализации армяно-турецких отношений”.
Великое национальное собрание Турции сняло с повестки дня 898 законопроектов, среди которых были и армяно-турецкие протоколы, подписанные в 2009 г. Согласно Pirus Haber, главной причиной отзыва протоколов с повестки послужила позиция нового парламента, считающего вопрос открытия армяно-турецкой границы потерявшим свою приоритетность в политическом курсе Турции.