23 Օգոստոս 2011 - 09:49 AMT
Ի տարբերություն այլ երկրների, որոնք հռչակել են իրենց անկախությունը, Հայաստանը ժամանակ չուներ, որպեսզի իր պետականությունը ձևավորեր նորմալ պայմաններում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը: Նրա խոսքով, անկախության հռչակումից հետո Հայաստանի Հանրապետությունում անմիջապես սկսվեց ղարաբաղյան հակամարտությունը, և երկիրը շրջափակման մեջ հայտնվեց: «Այդ ամենը բացատրում է, թե ինչու երկրի ղեկավարությունից մեր որոշ ակնկալիքներ դեռ կյանքի չեն կոչվել»,- ասել է փորձագետը: Այս կապակցությամբ նա ավելացրել է, որ ամենագլխավորն այն է, որ Հայաստանն ունի պետականություն և շարունակում է անկախ երկիր մնալ:
Ինչպես նշել է Սերգեյ Մինասյանը, անկախության հռչակումից ի վեր երկիրն արդեն անցել է ամենաբարդ փուլերը, իսկ վերջին քսան տարվա գլխավոր ձեռքբերումների թվում նա նշել է Հայաստանի անկախության հռչակումը, երկրի պետականության ու զինված ուժերի, ինչպես նաև Արցախի Պաշտպանության բանակի ձևավորումը և ղարաբաղյան հակամարտության փաստացի լուծումը: «Սակայն, չնայած այս ամենին, մենք պետք է հասկանանք, որ կան դեռ շատ սոցիալ-տնտեսական և ներքին քաղաքական հարցեր, որոնք պետք է լուծում ստանան»,- ընդգծել է նա:
Օգոստոսի 23-ին լրանում է ՀայաստանիԱնկախության հռչակագրի ընդունման 20 տարին: Հենց այս օրը` 1990-ի օգոստոսի 23-ին, հռչակագիրն ընդունվել է Գերագույն խորհրդի առաջին նստաշրջանում: Պատմական նստաշրջանի երկրորդ որոշումն էր Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության լուծարումը և վերանվանումը Հայաստանի Հանրապետության, իսկ գործող տասներկուերորդ գումարման Գերագույն Խորհուրդը` Հայաստանի Հանրապետության առաջին գումարման Գերագույն Խորհրդի:

В отличие от других стран, провозгласивших свою независимость, у Армении не было времени для того, чтобы сформировать свою государственность в нормальных условиях. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Сергей Минасян. По его словам, после провозглашения независимости, в Республике Армении сразу начался карабахский конфликт, и страна оказалась в блокаде. «Все это объясняет то, почему некоторые наши ожидания от руководства страны пока что не воплотились в жизнь”, – сказал он. В связи с этим политолог добавив, что самым главным является то, что Армения имеет государственность и остается независимой страной.
Как отметил Сергей Минасян, с начала провозглашения своей независимости страна уже прошла самые сложные этапы, а среди главных достижений за последние двадцать лет он назвал провозглашение независимости Армении, формирование государственности и вооруженных сил страны, а также Армии обороны Арцаха и фактическое решение карабахского конфликта. «Однако, несмотря на все это, мы должны понять, что есть еще много социально-экономических и внутриполитических вопросов, которые должны быть решены», – подчеркнул он.
23-го августа исполняется 21 год со дня принятия Декларации о Независимости Армении. Именно в этот день 1990г первая сессия Верховного Совета советской Армении приняла “Декларацию о Независимости Армении”, которой было положено начало процессу достижения независимости нашей страны.
Сразу после принятия Декларации, 24-го августа, основываясь на “Декларации о Независимости Армении”, Верховный Совет советской Армении принял решение о переименовании Армянской Советской Социалистической Республики (официальное название советской Армении – ред.) в Республику Армения, а действующий Верховный Совет двенадцатого созыва считать Верховным Советом Республики Армения первого созыва.