Սիրիայում լիբիական սցենարի կրկնությունը բացասաբար կազդի երկրի հայ համայնքի վրա: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է արաբագետ, Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը:
Նրա խոսքով, ակնհայտ է, որ հայ համայնքը Բաշար Ասադի կողմից է, քանի որ լավ է հասկանում, որ նրանից բացի ոչ ոք չի կարող ապահովել իրենց անվտանգությւոնը: Այդ առումով նա նշել է, որ նոր իշխանությունների ձևավորման դեդպքում հայ համայնքը, որն առանց այդ էլ նվազել է մինչև 100 հազար, աստիճանաբար կձուլվի, ինչպես դա պատահեց Իրաքի հայ համայնքի հետ:
Միաժամանակ, Սուրեն Մանուկյանը նշել է, որ տեսնելով, թե ինչ է տեղի ունեցել այլ արաբական երկրների նրա գործընկերների հետ, օրինակ Եգիպտոսի նախագահ Հոսնի Մուբարաքի, Ասադը երբեք հրաժարական չի տա և կպայքարի մինչև վերջ: Բացի դրանից, Սիրիայի նախագահը նույնպես աջակցում է հայերին: Մանուկյանը չի բացառել նաև երկրի գործերին ռազմական միջամտության հնարավորությունը:
Այս տարվա մարտից, երբ Սիրիայում սկսվել են զանգվածային հակակառավարական ելույթները, անվտանգության ուժերը սպանել են հարյուրավոր ցուցարարների: Բողոքի ցույցերը ճնշելու համար կիրառվում է նաև ծանր տեխնիկա և նույնիսկ հրետանի, որը տեղադրված է ռազմանավերում:

24 Август 2011 - 07:41 AMT
Повторение ливийского сценария в Сирии отрицательно повлияет на армянскую общину страны. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил арабист, замдиректора Музея-Института Геноцида Сурен Манукян.
По его словам, очевидно, что армянская община приняла сторону Башара Асада, поскольку хорошо понимает, что никто кроме него не сможет обеспечить их безопасность. В этом контексте он заметил, что в случае формирования новых властей армянская община, которая и так уже уменьшилась до 100 тыс., постепенно ассимилируется, как это случилось с армянской общиной Ирака.
При этом, Сурен Манукян отметил, что, увидев, что случилось с его коллегами других арабских стран, например, президентом Египта Хосни Мубараком, Асад никогда не подаст в отставку и будет бороться до последнего. Кроме этого, президента Сирии также поддерживает армия. Манукян также пока исключил возможность военного вмешательства внешних сил в дела страны.
С марта этого года, когда в Сирии начались массовые антиправительственные выступления, силы безопасности убили сотни демонстрантов. В том числе для подавления протестов применяется тяжелая техника и даже артиллерия, установленная на военных кораблях.
Последняя по времени крупная операция против демонстрантов была проведена в портовом городе Латакия. В результате обстрела сирийских ВМС и действий военных несколько человек были убиты, около 5 тыс. палестинских беженцев были вынуждены покинуть свои лагеря.