Օգոստոսի 26-ին, 27-ին և 28-ին Ազատության հրապարակում առաջին անգամ կանցկացվի «Վիբրոգրաֆուս» ընկերության ու Երևանի քաղաքապետարանի կազմակերպած «Երևանի ամառային երաժշտական փառատոն 2011»-ը (Yerevan Summer Music Festival 2011):
«Մենք ուզում ենք` Երևանը դառնա երաժշտական քաղաք, անընդհատ երաժշտություն հնչի, փառատոնային քաղաք լինի: Մենք ավելի մասնագիտացած ենք ռոքի, ջազ-ռոք ուղղությունների մեջ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Վիբրոգրաֆուս» ընկերության հիմնադիր Վարդան Գրիգորյանը` հավելելով, որ փառատոնին կմասնակցեն խմբեր Դանիայից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, ինչպես նաև Հայաստանից ռոք և ջազ-ռոք ոճի երաժշտություն ներկայացնող այն խմբերը, որոնք ունեն իրենց հատուկ ձեռագիրը և կատարողական պրոֆեսիոնալիզմ:
Վարդան Գրիգորյանը նշեց, որ հետագայում պլանավորում են փառատոնում ներառել նաև դասական երաժշտություն կատարող խմբեր, սակայն դրա համար դեռ պետք է որոշակի ճանապարհ անցնել, պետք է նախապատրաստել հանդիսատեսին նման երաժշտություն լսելու համար: Նա հրաժարվեց նշել` որքան է փառատոնի բյուջեն, սակայն ասաց, որ եթե փառատոնի կայացման համար հավելյալ գումար պետք լինի, սեփական տունն էլ կվաճառի:
«Հուսով եմ, որ տարեց տարի կավելանան փառատոնի օրերը, ավելի հայտնի խմբեր կսկսեն գալ», – ասաց «Դոգմա» խմբի հարվածային գործիքների վրա նվագող Դերիկը` հավելելով, որ այս փառատոնին մասնակցող խմբերը գուցե շատ հայտնի չեն, սակայն համագործակցել են համաշխարհային մեծության աստղերի հետ, և նրանցից սովորելու շատ բան կա: «Նրանք իրենց հետ բերում են պրոֆեսիոնալիզմ, սկսած նրանից, թե ինչպես են միացնում ու ստուգում գործիքները»:
Փառատոնի 3 օրերի ընթացքում ելույթ կունենան 12 խմբեր: Կազմակերպիչները խորհուրդ են տալիս ուրիշ ոչինչ չծրագրել, քանի որ «երաժշտական նման մեծ իրադարձություն տարին մեկ անգամ է լինելու»: Մուտքն ազատ է:

24 Август 2011 - 08:45 AMT
26-28 августа на Площади свободы в Ереване впервые состоится организованный компанией “Вибрографус” и мэрией Еревана “Ереванский летний музыкальный рок-фестиваль 2011” (Yerevan Summer Music Festival 2011) .
“Мы хотим, чтобы Ереван стал музыкальным, фестивальным городом, чтобы в нем постоянно звучала музыка. Мы лучше осведомлены о таких направлениях, как рок, джаз-рок”,- сказал 24 августа во время встречи с журналистами основатель компании “Вибрографус” Вардан Григорян. Он добавил, что в фестивале примут участие различные группы из Дании, Германии, Италии, Грузии, США, а также армянские группы.
Вардан Григорян отметил, что в дальнейшем планирует включить в фестиваль группы, исполняющие классическую музыку, однако для этого необходимо пройти определенный путь, надо подготовить публику к подобной музыке. Вардан Григорян не пожелал говорить о бюджете фестиваля, хотя заявил, что если для проведения фестиваля потребуется дополнительная сумма, он готов продать собственный дом.
“Надеюсь, что год от года фестивальных дней будет становиться больше, к нам будут приезжать более известные группы”, – сказал ударник группы “Догма” Дерик, добавив, что хоть участвующие в фестивале группы и не так известны, однако они сотрудничали со звездами мировой величины, от которых очень многому научились.
В течение трех дней фестиваля выступят 12 групп. Организаторы советуют на эти дни ничего не планировать, поскольку “подобное музыкальное событие будет проходить лишь раз в год”. Вход для всех бесплатный.