24 Օգոստոս 2011 - 08:55 AMT
Սեպտեմբերի 18-ին Ախթալայում հայկական խորոված կարող են համտեսել 5000 հյուրեր, այդ թվում` Վրաստանից և Ռուսաստանից
«Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» հասարակական կազմակերպությունը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ, սույն թվականի սեպտեմբերի 18-ին, Լոռու մարզում կազմակերպում է Խորովածի համահայկական 3-րդ փառատոնը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության տարածքային-տնտեսական զարգացման և զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: Նրա խոսքով, կառավարության քաղաքականությունն ուղղված է Հայաստանում հրապուրիչ զբոսաշրջային միջավայրի ձևավորմանը, և պետք է սկսել հենց ներքին կյանքը, ավանդույթները և ազգային արժեքները հարստացնելուց: Այս տարի պետբյուջեից ավելի շատ ֆինանսավորում է հատկացվել` շուրջ 3.2 մլն դրամ, սակայն բյուջեն ավելի շատ է, քանի որ փառատոնի կազմակերպմանը միացել է նաև մասնավոր հատվածը:
Իր հերթին «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը հավելել է, որ փառատոնն ուղղված է համաշխարհային մակարդակում հայկական ազգային խոհանոցի ճանաչելիության բարձրացմանը, ինչպես նաև երկրի հյուսիսում զբոսաշրջության զարգացմանը: Նա նշել է, որ հաջորդ տարի Հայաստանն առաջին անգամ հայտ կներկայացնի նույնանման միջազգային փառատոների (բարբեքյու) մասնակցելու համար:
Փառատոնն այս տարի կանցկացվի հանրահայտ ֆիլմի անվանումը կրող` «Երբ գալիս է սեպտեմբերը» խորագրով: Փառատոնին հրավիրված է ֆիլմի գլխավոր դերակատար, սիրված դերասան Արմեն Ջիգարխանյանը, որի բրոնզաձույլ արձանը` խորոված անելիս, կբացվի Ախթալայում՝ միջոցառման ընթացքում (մեծ դերասանը տվել է մասնակցության իր նախնական համաձայնությունը): Միջոցառմանը նախատեսվում է նաև աշխարհահռչակ բռնցքամարտիկ Վիկ Դարչինյանի մասնակցությունը:
Միջոցառման հրավիրված են նաև ՀՀ կառավարության անդամներ, Ազգային ժողովի պատգամավորներ, միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների, զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչներ:
Փառատոնի ընթացքում նախատեսվում են մի շարք հետաքրքիր միջոցառումներ: Մասնավորապես` ՀՀ անկախության քսանամյակի կապակցությամբ պատրաստվել է 20 մետրանոց մանղալ, որը փառատոնի ժամանակ տրամադրվելու է Հայաստանում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև Վրաստանից, Ռուսաստանից, եվրոպական երկրներից ժամանած հյուրերին, որոնք պատրաստելու են խորովածի իրենց ազգային տարատեսակները:
Փառատոնը ձեռք է բերել մեծ մասսայականություն և հետաքրքրություն է առաջացրել ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև արտերկրում. Վրաստանում, Ռուսաստանում, Եվրոպայում: Անգամ հեռավոր Հունաստանում բնակվող ախթալեցիներ խորովածի փառատոնի օրերին այցելում են Հայաստան` մասնակցելու միջոցառմանը:
Փառատոնի աջակիցներ և հովանավորներ. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն, Լոռու մարզպետարան, Ախթալայի քաղաքապետարան, «Արվասար» ռեստորան, «Լոռվա ձոր» հայրենակցական միություն և այլն:
«Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ ստեղծվել է 2007 թ.: Կազմակերպության նպատակը հայ ավանդական խոհանոցի մոռացված կերակրատեսակների վերհանումն է, հայոց ավանդական խոհանոցի մասսայականացումն ու տարածումը, հայկական խոհանոցի ամրագրումը որպես մշակութային արժեք, ինպես նաև՝ հայկական խոհանոցի և հարևան ազգերի խոհանոցների փոխներգործության և կապերի բացահայտումը:

С целью возрождения, сохранения и развития традиций национальной армянской кухни и представления ее миру общественная организация «Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций» при содействии Министерства экономики Армении проведут 18 сентября в городе Ахтала Лорийской области третий Всеармянский фестиваль шашлыка. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник управления туризма и территориально-экономического развития Министерства экономики Армении Мехак Апресян. По его словам, политика правительства страны направлена на формирование привлекательной туристической атмосферы в Армении, а начинать надо именно с обогащения внутренней жизни, традиций и национальных ценностей. Поэтому в этом году из госбюджета выделено больше финансирования – порядка 3,2 млн. драмов, однако бюджет намного больше, поскольку к организации фестиваля присоединился и частный сектор.
В свою очередь председатель организации «Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций» Седрак Мамулян добавил, что фестиваль направлен на повышение узнаваемости армянской национальной кухни на мировом уровне, а также развитие туризма на севере страны – «Северные ворота». Он также сообщил, что в следующем году Армения впервые подаст заявку на участие в аналогичных международных фестивалях (барбекю).
Секретарь этой же организации Ваге Антанесян представил подробности проведения шашлычного фестиваля, который в этом году обещает быть грандиозным, поскольку соберет порядка 5000 гостей, в том числе из Грузии и России. По его словам, мероприятие в этом году пройдет под девизом одноименного советского фильма Эдмона Кеосаяна «Когда наступает сентябрь», в котором главную роль исполнил Армен Джигарханян. В ходе мероприятия запланировано открытие бронзовой статуи знаменитого артиста, готовящего шашлык, согласно сюжету из фильма. Более того, к 20-летию независимости Армении сооружен 20-метровый мангал, на котором представители нацменьшинств Армении, а также участники из Грузии, России, стран Европы приготовят шашлык по правилам своей национальной кухни.
В мероприятие примут участие также чемпион мира по версиям IBF, WBA и WBC боксер Вик Дарчинян, депутаты, министры и представители общественного сектора.