Թուրքիայի խորհրդարանի օրակարգից հայ-թուրքական Արձանագրությունների բացառումը նշանավորեց այդ հարցի բացառումը Թուրքիայի իրավական ոլորտից: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը. «Արձանագրությունների հարցը բացառվել է քաղաքական տեսանկյունից, սակյան Մեծ Ազգային ժողովի օրակարգից հանելուց հետո այն հանվել է նաև իրավական դաշտից»: Սակայն թուրքագետը կոչ է արել հայ հասարակությանը մեծ ուշադրություն չդարձնել այս դեպքին, քանի որ, նրա կարծիքով, այդ քայլն ավելի շատ բյուրոկրատական գործընթացների արդյունք է եղել: Բացի դրանից, Մելքոնյանը նշել է, որ այդ քայլով Թուրքիան նվազեցրել է Արևմուտքի միջնորդության հնարավորությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մեջ:
Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովն օրակարգից հանել է 898 օրինագիծ, որոնց թվում էին նաև 2009 թվականին ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունները: Համաձայն Pirus Haber-ի, Արձանագրություններն օրակարգից հետ կանչելու գլխավոր պատճառ է ծառայել նոր խորհրդարանի դիրքորոշումը, որը հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցն առաջնայնությունը կորցրած է համարել Թուրքիայի քաղաքական ուղու մեջ: Բացի դրանից, խորհրդարանի կանոնադրության համաձայն, խորհրդարանի կողմից մեկ կիսամյակի ընթացքում չընդունված հարցը կորցնում է իր իրավաբանական ուժը:

24 Август 2011 - 09:37 AMT
Тюрколог: Турция исключила возможность посредничества Запада в нормализации армяно-турецких отношений
Исключение армяно-турецких протоколов из повестки парламента Турции ознаменовало исключение данного вопроса из правовой сферы Турции. Об этом сообщил тюрколог Рубен Мелконян на пресс-конференции в Ереване: “Вопрос протоколов был заморожен с политической точки зрения, однако после снятия из повестки Великого Национального Собрания, он выбыл также из правового поля”. Однако, вместе с тем тюрколог призвал армянское общество не придавать большого внимания данному событию, поскольку, по его мнению, данный шаг был больше результатом бюрократических процессов.
Кроме того, Мелконян подчеркнул, что этим самым шагом Турция снизила возможность посредничества Западных стран в нормализации армяно-турецких отношений. “Учитывая возросшую роль Турции в регионе и своеобразную “самостоятельную” политку турецких властей, внешние силы теряют пути вовлечения во внутренние дела страны”, – заметил он.
22 августа Великое национальное собрание Турции сняло с повестки дня 898 законопроектов, среди которых были и армяно-турецкие Протоколы, подписанные в 2009 г.
Главной причиной отзыва Протоколов с повестки послужила позиция нового парламента, считающего вопрос открытия армяно-турецкой границы потерявшим свою приоритетность в политическом курсе Турции. Кроме того, согласно регламенту парламента, вопрос, не принятый парламентом в течение одного полугодия, теряет свою юридическую силу.