Իշխանության և ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) միջև ընթացող քաղաքական երկխոսության գործընթացը վերածվել է «համապետական ընթերցումների»: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը: Նա հեգնանքով նկատել է, որ սկզբում ՀԱԿ-ը մշակեց և իշխանություններին ընթերցեց 80-էջանոց մի փաստաթուղթ, այնուհետև իշխանություններն ի պատասխան մշակեցին և ընթերցեցին 130-էջանոց փաստաթուղթ, «իսկ հետո բոլորը միասին քննարկում են, թե ում փաստաթուղթն էր ավելի լավտը»: Սաֆարյանի կարծիքով, երկխոսության ներկայիս գործընթացի միակ դրական կողմն այն է, որ «քաղաքական մթնոլորտը չի թունավորվում»: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ այդ երկխոսությունը ոչ մի կերպ չի նպաստում երկրի առջև ծառացած խնդիրների ու մարտահրավերների լուծմանը, այլ միայն ավելացնում է դրանց թիվը:
Ի պատասխան դրան Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցությունից (ՀՀԿ) պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը նկատել է, որ «եթե կա փաստաթուղթ, ընդ որում` լայնածավալ, դրան պետք է ծանոթանալ: Իսկ ընթերցումից բացի այլ միջոց չկա»: Նա հավելել է, որ այժմ ձևավորվում է քաղաքական երկխոսության գործընթացը, հայ քաղաքական պրակտիկայում նոր աշխատելաոճի ներդրում է կատարվում:
Որոշ բարդություններ առաջացան, երբ օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն կիրառեց Կոնգրեսի համակիրների նկատմամբ: Ըստ ՀԱԿ-ի տեղեկատվության, օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն է կիրառել Կոնգրեսի համակիրներ Տիգրան Առաքելյանի և Արտակ Կարապետյանի նկատմամբ: «Երբ միջադեպի վայր հասած Կոնգրեսի համակիրներ Արեգ Գևորգյանը, Սահակ Մուրադյանը, Վահագն Գևորգյանը, Սարգիս Գևորգյանը, Դավիթ Քիրամիջյանը փորձել են հարթել միջադեպը, ոստիկանությունը դաժան բռնություն է կիրառել նաև նրանց նկատմամբ: Նրանք բոլորը բերման են ենթարկվել ոստիկանություն»,-ասվում է ՀԱԿ հաղորդագրության մեջ: Ոստիկանությունն իր հերթին մեղադրում է ՀԱԿ ակտիվիստներին ոստիկանների վրա հարձակվելու մեջ: Ներկայումս Տիգրան Առաքելյանը, Արտակ Կարապետյանը, Սարգիս Գևորգյանը հսկողության տակ են, մնացածներն ազատ են արձակվել: ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանությունների հետ բանակցությունների հնարավոր դադարեցման մասին, սակայն օգոստոսի 23-ին Հայաստանի կառավարության Ընդունելությունների տանը կայացած հանդիպումից հետո ՀԱԿ աշխատանքային խմբի ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտնեց իր համոզմունքի մասին, որ առաջիկայում Տիգրան Առաքելյանի համար խափանման միջոցը կփոխվի: Իշխանության և ՀԱԿ-ի աշխատանքային խմբերի հաջորդ հանդիպումը պետք է կայանա ուրբաթ օրը` օգոստոսի 26-ին:

Идущий между властями и оппозиционным Армянским национальным конгрессом (АНК) процесс политического диалога превратился в “общегосударственные чтения”. Об этом на пресс-конференции в Ереване глава парламентской фракции оппозиционной партии “Наследие” Степан Сафарян. Он с иронией заметил, что сначала АНК подготовил и прочитал властям 80-страничный документ, затем власти в ответ подготовили и читают 130-страничный документ, “а затем все вместе обсуждают, чей документ был лучше”. По мнению Сафаряна, единственным плюсом идущего сейчас процесса диалога является то, что “политическая атмосфера не отравляется”. При этом он подчеркнул, что этот диалог никак не помогает в решении стоящих перед страной проблем и вызовов, а лишь увеличивает их количество.
В ответ на это депутат от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян заметил, что “если есть документ, при том обширный, с ним надо ознакомиться. А другого способа кроме чтения нет”. Он также добавил, что сейчас идет становление процесса политического диалога, внедрение в армянской политической практике нового стиля работы.
Определенные сложности в процессе появились после задержания полицией 9 августа семи молодежных активистов АНК. Согласно информации АНК, полиция применила насилие в отношении активистов АНК Тиграна Аракеляна и Артака Карапетяна. После прибытия на место происшествия активистов Конгресса Арега Геворгяна, Саака Мурадяна, Ваагна Геворгяна, Саргиса Геворгяна, Давида Киримаджяна, и их попыток уладить ситуацию, насилие было применено и в их отношении. Все указанные лица были доставлены в отдел полиции. По информации АНК, насилие и нарушения закона были осуществлены и в отношении их адвокатов, после чего было принято незаконное решение об аресте указанных выше лиц. В свою очередь, Полиция Армении обвиняет активистов АНК в нападении на полицейских. Сейчас лишь Тигран Аракелян находятся под стражей, остальные освобождены. АНК заявило о возможном прекращении переговоров с властями, однако после псоледней встречи 23 августа в Доме приемов правительства Армении глава рабочей группы АНК Левон Зурабян заявил о своей уверенности, что в ближайшее время мера пресечения для Тиграна Аракеляна будет изменена. Следующая встреча рабочих групп властей и АНК должна состояться в пятницу 26августа.