25 Օգոստոս 2011 - 09:19 AMT
ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը հայ հասարակության համար ձեռնտու է համարում իշխանությունների և ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) միջև քաղաքական երկխոսության ներկայիս գործընթացը: «Ես միանշանակ դրական եմ գնահատում երկխոսությունը»,- հայտնել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Նրա խոսքով, ավելի լավ է բանակցությունների սեղանի շուրջ նստել, քան փորձել ուժային տարբերակով լուծել այդ ուժերի միջև առկա հակասությունները: Նա ավելացրել է, որ այդ երկխոսությունը կամ հասարակությանը կբերի այն գիտակցությանը, որ անհրաժեշտ է այլընտրանքային քաղաքական ուժեր փնտրել և օժանդակել, կամ էլ, երկխոսության գործընթացի հաջողության դեպքում, կհանգեցնի Հայաստանում քաղաքական ուժերի խոշորացմանը, ինչը նույնպես, Մելիքյանի կարծիքով, դրական է: Ինչ վերաբերում է քաղաքական երկխոսության գործընթացի շրջանակում բանակցությունների օրակարգին, ապա, Մելիքյանի կարծիքով, այն բոլորովին անօգուտ և անարդյունք է, քանի որ դրանում խոսք չի գնում ընտրությունների ժամանակ խախտումների հանգեցնող պատճառների մասին: Նա նկատել է նաև, որ այժմ կողմերը շատ հեռու են համաձայնություններից և ընդհանուր որոշումներից: Մելիքյանն ընդգծել է, որ ինքը ծայրահեղ հոռետես է երկրում արտահերթ ընտրությունների անցկացման հնարավորության հարցում:
Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցությունից (ՀՀԿ) պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանն իր հերթին հայտնել է, որ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը բացառված է: Նա համաձայնել է նաև այն կարծիքի հետ, որ քաղաքական երկխոսությունն օգտակար և անհրաժեշտ է հասարակությանը: Ինչ վերաբերում է իշխանություն-ՀԱԿ բանակցություններում շեղմանը ընդունված օրակարգից` կապված ՀԱԿ ակտիվիստների ձերբակալման հետ, ապա, Մինասյանի խոսքով, որոշակի իրադարձություններ են կատարվում, որոնք, բնականաբար, պետք է քննարկվեն:
Որոշ բարդություններ առաջացան, երբ օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն կիրառեց Կոնգրեսի համակիրների նկատմամբ: Ըստ ՀԱԿ-ի տեղեկատվության, օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն է կիրառել Կոնգրեսի համակիրներ Տիգրան Առաքելյանի և Արտակ Կարապետյանի նկատմամբ: «Երբ միջադեպի վայր հասած Կոնգրեսի համակիրներ Արեգ Գևորգյանը, Սահակ Մուրադյանը, Վահագն Գևորգյանը, Սարգիս Գևորգյանը, Դավիթ Քիրամիջյանը փորձել են հարթել միջադեպը, ոստիկանությունը դաժան բռնություն է կիրառել նաև նրանց նկատմամբ: Նրանք բոլորը բերման են ենթարկվել ոստիկանություն»,-ասվում է ՀԱԿ հաղորդագրության մեջ: Ոստիկանությունն իր հերթին մեղադրում է ՀԱԿ ակտիվիստներին ոստիկանների վրա հարձակվելու մեջ: Ներկայումս Տիգրան Առաքելյանը, Արտակ Կարապետյանը, Սարգիս Գևորգյանը հսկողության տակ են, մնացածներն ազատ են արձակվել: ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանությունների հետ բանակցությունների հնարավոր դադարեցման մասին, սակայն օգոստոսի 23-ին Հայաստանի կառավարության Ընդունելությունների տանը կայացած հանդիպումից հետո ՀԱԿ աշխատանքային խմբի ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտնեց իր համոզմունքի մասին, որ առաջիկայում Տիգրան Առաքելյանի համար խափանման միջոցը կփոխվի: Իշխանության և ՀԱԿ-ի աշխատանքային խմբերի հաջորդ հանդիպումը պետք է կայանա ուրբաթ օրը` օգոստոսի 26-ին:

25 Август 2011 - 09:19 AMT
Экс-министр иностранных дел НКР Арман Меликян считает выгодным для армянского общества идущий сейчас процесс политического диалога между властями и оппозиционным Армянским национальным конгрессом (АНК). “Я однозначно положительно оцениваю диалог”, – заявил он на пресс-конференции в Ереване. По его словам, лучше сидеть за столом переговоров, чем когда одна сторона использует СМИ, а другая Театральную площадь (Площадь свободы в центре Еревана). Меликян заметил, что лучше бесконечные переговоры, чем попытка силового решения существующих противоречий между этими силами. Он добавил, что этот диалог или приведет к осознанию обществом необходимости поиска и поддержки альтернативных политических сил, или, в случае успеха процесса диалога, к укрупнению политических сил в Армении, что также, по его мнению, положительно. Что касается повестки переговоров в рамках процесса политического диалога, то, по мнению Меликяна, она совершенно бесполезна и безрезультатна, так как в ней не идет речь о причинах, приводящих к нарушениям во время выборов. Он также заметил, что сейчас стороны очень далеки от каких-то соглашений и общих решений. Меликян подчеркнул, что он крайне пессимистичен в вопросе возможности проведения в стране внеочередных выборов.
В свою очередь депутат от правящей Республиканской партии Армении Мкртич Минасян заявил, что проведение внеочередных выборов исключено. Он также согласился с мнением, что политический диалог полезен и нужен обществу. Что касается отклонения в переговорах власть-АНК от принятой повестки, в связи с арестом активистов АНК, то, по словам Минасяна, случаются определенные события и естественно они должны быть обсуждены.
Определенные сложности в процессе появились после задержания полицией 9 августа семи молодежных активистов АНК. Согласно информации АНК, полиция применила насилие в отношении активистов АНК Тиграна Аракеляна и Артака Карапетяна. После прибытия на место происшествия активистов Конгресса Арега Геворгяна, Саака Мурадяна, Ваагна Геворгяна, Саргиса Геворгяна, Давида Киримаджяна, и их попыток уладить ситуацию, насилие было применено и в их отношении. Все указанные лица были доставлены в отдел полиции. По информации АНК, насилие и нарушения закона были осуществлены и в отношении их адвокатов, после чего было принято незаконное решение об аресте указанных выше лиц. В свою очередь, Полиция Армении обвиняет активистов АНК в нападении на полицейских. Сейчас лишь Тигран Аракелян находятся под стражей, остальные освобождены. АНК заявило о возможном прекращении переговоров с властями, однако после псоледней встречи 23 августа в Доме приемов правительства Армении глава рабочей группы АНК Левон Зурабян заявил о своей уверенности, что в ближайшее время мера пресечения для Тиграна Аракеляна будет изменена. Следующая встреча рабочих групп властей и АНК должна состояться в пятницу 26 августа.