25 Օգոստոս 2011 - 11:03 AMT
Ամբողջ աշխարհի հայ երիտասարդությունն ակտիվորեն ներգրավվում է հակահայկական քարոզչության դեմ պայքարում
Հայաստանի սփյուռքի նախարարությունը սկսել է ակտիվորեն ներգրավել հայ երիտասարդությանը վիրտուալ պորտալներում հակահայկական քարոզչության դեմ պայքարում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի սփյուռքի նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Ատոմ Մխիթարյանը:
Մխիթարյանի խոսքով, այս տարվա օգոստոսին հայկական լոբբինգի ամրապնդման նպատակով մի խումբ երիտասարդ ակտիվիստներ աշխարհի 11 երկրներից պորտալներ են ստեղծել սոցիալական ցանցերում: «Ակտիվ երիտասարդության հիմնական մասը կազմել են Հայաստանում օգոստոսի 1-ից 14-ը կազմակերպված Երիտասարդ առաջնորդների ամառային դպրոցի մասնակիցները»,- նշել է նա` հույս հայտնելով, որ ապատեղեկատվության և հակահայկական քարոզչության դեմ պայքարով շահագրգռվածների թիվը գնալով աճում է: Մխիթարյանը հավելել է, որ թեև սփյուռքի նախարարությունն այդ ուղղությամբ գործողությունների վերջնական ծրագիր չունի, արդեն 2012թ. սկզբին ակտիվիստների մի քանի հանդիպումներ են ծրագրված տեղեկատվական պատերազմների դաշտում Հայաստանի առաջխաղացման հարցերը քննարկելու համար:

Министерство диаспоры Армении начало активно вовлекать армянскую молодежь в борьбу с антиармянской пропагандой в виртуальных порталах. Об этом заявил глава департамента по Всеармянским вопросам Министерства диаспоры Армении Атом Мхитарян на пресс-конференции в Ереване.
По словам Мхитаряна, с целью укрепления армянского лоббинга в августе текущего года группой молодых активистов из 11 стран мира были созданы страницы в социальных сетях. “Основной частью активной молодежи стали участники Летней школы молодых лидеров, организованной 1-14 августа в Армении”, – отметил он, выразив надежду, что число заинтересованных в борьбе с дезинформацией и антиармянской пропагандой возрастет.
Также Мхитарян добавил, что, несмотря на то, что Министерство диаспоры пока не имеет окончательного плана действий в данном направлении, уже в начале 2012 г. запланированы несколько встреч активистов для обсуждения вопросов продвижения Армении на поле информационных войн.