Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսը դադարեցնում է իր մասնակցությունը կոալիցիայի հետ քաղաքական երկխոսության շրջանակներում ընթացող բանակցություններում մինչև ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանին ազատ արձակելը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Նրա խոսքով, ՀԱԿ-ում Առաքելյանի ձերբակալությունը համարում են քաղաքական հետապնդում, ինչպես նաև այն որպես ճնշման և առքուվաճառքի միջոց օգտագործելու իշխանությունների փորձ:
Զուրաբյանը նաև հաղորդել է, որ բանակցությունների 5-րդ փուլի ժամանակ նրանք իշխանություններից հավաստիացում են ստացել, որ ակտիվիստների նկատմամբ պատժի միջոցը փոխվելու է, և իրավական համակարգը գործելու է նրանց նկատմամբ առանց որևէ խտրականության:
Նրա խոսքով, նրանք առաջարկել են իշխանություններին ազատ արձակել ՀԱԿ ակտիվիստներին երաշխիքների փոխարեն, սակայն խոստումները չեն կատարվել: Զուրաբյանը հավելել է, որ իշխանությունների խնդրանքով չի բացահայտել իշխանությունների հետ պայմանավորվածության դետալները:
Իշխող կոալիցիայի և ՀԱԿ միջև քաղաքական երկխոսության շրջանակներում հուլիսի 18-ից սկսվել են նրանց աշխատանքային խմբերի հանդիպումները: Գործընթացում որոշակի բարդություններ են ծագել օգոստոսի 9-ին ՀԱԿ երիտասարդ ակտիվիստների ձերբակալությունից հետո:

26 August 2011 - 09:08 AMT
Coordinator of the Armenian National Congress (ANC) Levon Zurabyan said that the Congress suspends its participation in the dialogue with the country’s authorities unless ANC activist Tigran Arakelyan is released.
The ANC eyes Arakelyan’s arrest as political persecution and attempt to expert pressure. “Arakelyan is a political prisoner,” Zurabyan emphasized.
“During the 5th meeting we were assured that the preventive punishment will be changed and there will be no discrimination against the ANC activists,” he said, adding that the Congress offered the authorities to release the young men in exchange for guarantees.
“We did not reveal details by the coalition’s request,” Zurabyan said.
Representatives of the ruling coalition have held meeting since July 18, the two main issues on the agenda being conduction of extraordinary election (on ANC demand) and development of canons of political competition (as suggested by the authorities).