26 Օգոստոս 2011 - 13:22 AMT
Արման Մելիքյան. ՀՀ իշխանությունները պետք է պաշտոնապես ճանաչեն իրենց սխալը Արձանագրությունների հարցում
Հայաստանի իշխանությունները պետք է պաշտոնական հայտարարությամբ ճանաչեն, որ Ցյուրիխում ստորագրված Արձանագրությունների միջոցով մասնակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին սխալ էր, և վերջակետ դնեն այդ գործընթացում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը` մեկնաբանելով Թուրքիայի նոր խորհրդարանի օրակարգից Հայ-թուրքական արձանագրությունների բացառումը: «Մինչ այդ բավական էմոցիոնալ տոնայնությամբ հայտարարություններ եղան, թե մենք նրանց հավատացինք, իսկ նրանք մեզ խաբեցին: Դրանք մանկական խոսակցություններ են, որոնք ոչ մի ընդհանուր բան չունեն քաղաքականության հետ»,- նկատել է Մելիքյանը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանին հստակ քաղաքականություն է հարկավոր ինչպես ղարաբաղյան հիմնահարցում, այնպես էլ Թուրքիայի հետ հարաբերություններում, «ինչն առայժմ չկա, և դրա նախադրյալներն էլ չեն նշմարվում, քանի դեռ մեր իշխանության համակարգը նման դրության մեջ է»: Նա հավելել է, որ Հայ-թուրքական արձանագրությունները վկայությունն էին այն բանի, որ Հայաստանն այդ հարցում, ինչպես և շատ այլ հարցերում, սեփական դիրքորոշում չունի: Մելիքյանի խոսքով, հայ-թուրքական հարաբերություններն անպայման պետք է կարգավորվեն, «բայց ոչ այդ օրակարգով»: Մինչդեռ այժմ, նրա կարծիքով, թուրքական կողմը հասել է իր նպատակին` Հայաստանից վստահեցումներ ստանալով այն հաշվով, որ Երևանը Ցեղասպանության և սահմանների հարցում խնդիր չունի: «Դա միանգամայն բավարար արդյունք է Թուրքիայի համար այս փուլում»,- նկատել է Մելիքյանը:
Օգոստոսի 22-ին Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովն օրակարգից 898 օրինագիծ է հանել, որոնց թվում էին նաև 2009 թվականին ստորագրված Հայ-թուրքական արձանագրությունները:
Արձանագրություններն օրակարգից հետ կանչելու գլխավոր պատճառ է ծառայել նոր խորհրդարանի դիրքորոշումը, որը հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցն առաջնայնությունը կորցրած է համարել Թուրքիայի քաղաքական ուղու մեջ: Բացի դրանից, խորհրդարանի կանոնադրության համաձայն, խորհրդարանի կողմից մեկ կիսամյակի ընթացքում չընդունված հարցը կորցնում է իր իրավաբանական ուժը:

26 Август 2011 - 13:22 AMT
Арман Меликян: Армянские власти должны официально признать свою ошибку в вопросе армяно-турецких Протоколов
Власти Армении должны признать в официальном заявлении, что участие в процессе нормализации армяно-турецких отношений с помощью подписанных в Цюрихе Протоколов было ошибкой, и поставить в этом процессе точку. Об этом заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net экс-министр иностранных дел НКР Арман Меликян, комментируя снятие с повестки нового турецкого парламента армяно-турецких Протоколов. “До этого были заявления с довольно эмоциональной тональностью, что мы им поверили, а они нас обманули. Это детские разговоры, не имеющие ничего общего с политикой”, – заметил Меликян. Он подчеркнул, что Армении необходимо четкая политика как в карабахском вопросе, так и в отношениях с Турцией, “чего пока нет, и ее предпосылки не проявляются, пока наша властная система в таком положении”. Он добавил, что армяно-турецкие Протоколы были свидетельством того, что Армения в этом вопросе, как и во многих других, не имеет собственной позиции. По словам Меликяна, армяно-турецкие отношения обязательно должны быть нормализованы, “но не с этой повесткой”. Сейчас же, по его мнению, турецкая сторона достигла своей цели, получив заверения от Армении в том, что у Еревана нет проблем в вопросе Геноцида и границ. “Это вполне удовлетворительный результат для Турции на этом этапе”, – заметил Меликян.
22 августа 2011 года Великое национальное собрание Турции сняло с повестки дня 898 законопроектов, среди которых были и армяно-турецкие Протоколы, подписанные в 2009 г. Главной причиной отзыва Протоколов с повестки послужила позиция нового парламента, считающего вопрос открытия армяно-турецкой границы потерявшим свою приоритетность в политическом курсе Турции. Кроме того, согласно регламенту парламента, вопрос, не принятый парламентом в течение одного полугодия, теряет свою юридическую силу.