29 Օգոստոս 2011 - 10:59 AMT
Ֆինանսա-բյուջետային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում դժվարացել է պատասխանել 2012թ. պետբյուջեում գիտության ֆինանսավորման ավելացման չափի մասին հարցին: Նրա խոսքով, այդ հարցին կարելի կլինի հստակ պատասխանել, երբ բյուջեի նախագիծը բյուջետային տարվա մեկնարկից 90 օր առաջ ընդգրկվի խորհրդարանում: «Այժմ հարցը քննարկվում է կառավարության շրջանակում, և կարծում եմ` այն հեռու է այն մակարդակից, երբ կընդգրկվի խորհրդարանում»,- ավելացրել է նա: Մինասյանը նաև հերքել է որոշ գիտնականների հայտարարություններն այն մասին, որ գիտության ֆինանսավորման փոքր ծավալները բացատրվում են կա'մ երկրի ապագայի համար գիտության կարևորության ընկալման բացակայությամբ, կա'մ էլ նրանով, որ «գիտնականների ձայնը լավ չի լսվում»: «Երբ ֆինանսավորումը պատշաճ մակարդակի չէ, դա բյուջեն ծրագրողների կողմից ոլորտի թերագնահատում չի նշանակում: Դա կախված է հնարավորություններից»,- նկատել է նա: Մինասյանն ավելացրել է, որ յուրաքանչյուր ոլորտ ֆինանսավորման ավելացման կարիք ունի, և գիտությունն առաջնահերթությունների թվում է:
Հայաստանում գիտության ֆինանսավորումը կազմում է ՀՆԱ 0.24-0.25 տոկոսը` մոտավորապես 22 մլն դոլար, իսկ նախկին ԽՍՀՄ երկրների շարքում այդ ցուցանիշը ցածր է միայն Ղրղզստանի մոտ: «Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» նախաձեռնող խմբի մեջ մտնող գիտնականների կարծիքով, ֆինանսավորման նվազագույն շեմը պետք է լինի ՀՆԱ 1 տոկոսը: Ավելի քիչ ֆինանսավորումը վտանգավոր է և կարող է սպառնալ ազգային անվտանգությանը: Նրանք նշել են, որ Հայաստանում 4 500 գիտնականներ կան, իսկ խորհրդային Հայաստանում նրանք 27 000 էին: Հիմա գիտնականների միջին տարիքը կազմում է 58 տարեկան, իսկ ողջ աշխարհում այն կազմում է ոչ ավել, քան 40 տարեկան, իսկ Խորհրդային Հայաստանում կազմում էր 48 տարեկան:

29 Август 2011 - 10:59 AMT
Председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-бюджетным вопросам Гагик Минасян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net затруднился ответить на вопрос о размере увеличения финансирования науки в госбюджете на 2012-й год. По его словам, на этот вопрос можно будет четко ответить, когда проект бюджета за 90 дней до начала бюджетного года будет внесен в парламент. “Сейчас вопрос обсуждается в рамках правительства, и думаю он далек от того уровня, когда будет внесен в парламент”,- добавил он. Минасян также опроверг заявления некоторых ученых, что малые объемы финансирования науки объясняются или отсутствием понимания важности науки для будущего страны, или тем, что “голос ученых плохо слышен”. “Когда финансирование не на должном уровне, это не означает недооценку сферы планирующими бюджет. Это зависит от возможностей”, – заметил он. Он также добавил, что каждая сфера имеет необходимость увеличения финансирования, и наука в числе приоритетных.
Финансирование науки в Армении составляет 0.24-0.25% ВВП – примерно $22 млн., и например, среди стран бывшего СССР этот показатель меньше только у Киргизии. По мнению ученых входящих в инициативную группу “Требуем увеличения финансирование науки в Армении” в социальной сети Facebook, минимальный порог финансирования должен быть 1% от ВВП, а меньшее финансирование опасно и может угрожать национальной безопасности. Они также отмечают, что сейчас в Армении 4.500 ученых, в то время как в советской Армении их было 27,000, а средний возраст ученых составляет 58 лет, в то время как в мире он составляет не многим более 40 лет, а в советской Армении составлял 48 лет.