Հայաստանի ՊՆ-ն ամեն ինչ անում է, որպեսզի բանակում դժբախտ պատահարների թիվը հասնի նվազագույնի: Ինչպես հայտնել է լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈՒ ողջ պատմության ընթացքում ամենաքիչ դժբախ պատահարներն արձանագրվել են 2007-ին: 2007-ի համեմատ 2010-ին քանակը զգալիորեն աճել է, սակայն նախարարը նշել է, որ 2011-ի առաջին կիսամյակում 2010-ի համեմատ միջադեպերի թիվը նվազել է: Սեյրան Օհանյանը նաև անդրադարձել է վերջին միջադեպին, երբ օգոստոսի 26-ին ժամկետային զինծառայող Աղասի Աբրահամյանն անգիտակից տարվել է հոսպիտալ, որտեղ մահացել է: Ինչպես նշել է Օհանյանը, բժշկական փորձաքննության արդյունքում մահացածի մարմինի վրա հայտնաբերվել են արտաքին ներգործության հետքեր, և հարուցվել է քրեական գործ: Նա նաև հաղորդել է, որ բացահայտվել է մարդկանց շրջանակ, որոնք կարող են առնչություն ունենալ Աղասի Աբրահամյանի մահվանը: Նախարարի խոսքով, ոչ մի նման դեպք անպատիժ չի մնա:
Օգոստոսի 26-ին ժամը 20:30-ին ռազմական հոսպիտալ է տարվել ԼՂՀ ՊԲ շարքային զինծառայող Աղասի Աբրահամյանը: Մի քանի ժամ անց նա մահացել է:

Министерство обороны Армении делает все, чтобы количество нечастных случаев в армии свести к минимуму. Как признался в ходе встречи с журналистами министр обороны Армении Сейран Оганян, за всю историю ВС РА в 2007 году было зафиксировано наименьшее количество несчастных случаев в армии. По его словам, по сравнению с 2007 годом 2010 году их число значительно возросло однако министр отметил, что за первое полугодие 2011 года, по сравнению с 2010 годом, количество инцидентов уменьшилось.
Сейран Оганян также обратился к последнему инциденту, когда 26 августа солдат-срочник Агаси Абраамян без сознания был доставлен в госпиталь, где скончался. Как сообщил Оганян, в результате медэкспертизы на теле погибшего были обнаружены следы насилия, и было возбуждено уголовное дело. Он также сообщил, что выявлен круг людей, которые могут быть причастны к инциденту. По словам министра, ни один подобный случай не останется безнаказанным.
Сейран Оганян также не согласился с мнением, что в воинских частях, где командирами являются участники карабахской войны, случаев больше, сказав, что командиры преданы армии и ни один не хотел бы, чтобы в его воинской части был бы зарегистрирован несчастный случай. Основной причиной нечастных случаев может являться непоследовательность командиров в каких-то вопросах.