31 Օգոստոս 2011 - 07:13 AMT
Գալուստ Սահակյան. Իշխանությունների հետ երկխոսությունից հրաժարվելուց հետո ՀԱԿ-ը կհայտնվի «լուսանցքից դուրս»
Եթե ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսը հրաժարվի քաղաքական երկխոսության գործընթացը շարունակելուց, ապա ոչ կառուցողական դիրքորոշում հանդես կբերի և կհայտնվի «լուսանցքից դուրս»: Լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: «Իսկ այլ կուսակցություններ կգնան հերթական ընտրություններին»,- հայտարարել է նա: Նրա խոսքով, քաղաքական երկխոսության գործընթացը շահավետ էր հենց ՀԱԿ-ին և օգնեց նրան դուրս գալ քաղաքական ճահճից:
Ինչ վերաբերվում է ՀԱԿ կողմից երկխոսությունը դադարեցնելու պատճառներին, ապա, Սահակյանի խոսքով, իրական պատճառ է իշխանությունների կողմից պատրաստված փաստաթուղթը, որը նրանք ներկայացրել են ի պատասխան արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ ՀԱԿ փաստաթղթի: «Կոալիցիայի կողմից ներկայացված փաստաթուղթը ծիծաղելի է դարձնում ՀԱԿ փաստաթուղթը»,- նշել է նա: Նրա խոսքով, այդ փաստաթուղթը ներկայացնում է երկրում իրերի իրական դրությունը:
ՀԱԿ-ի ու կոալիցիոն ուժերի ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել հուլիսի 18-ին: Խմբերն ընդունել են առաջիկա բանակցությունների օրակարգը, որը բաղկացած է երկու հարցերից: ՀԱԿ-ն առաջադրել է արտահերթ ընտրությունների պահանջը, իսկ իշխող կոալիցիան` քաղաքական մրցակցության ապահովման կանոնների մշակման հարցը: Որոշ բարդություններ առաջացան, երբ օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն կիրառեց Կոնգրեսի համակիրների նկատմամբ: Ըստ ՀԱԿ-ի տեղեկատվության, օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն է կիրառել Կոնգրեսի համակիրներ Տիգրան Առաքելյանի և Արտակ Կարապետյանի նկատմամբ: «Երբ միջադեպի վայր հասած Կոնգրեսի համակիրներ Արեգ Գևորգյանը, Սահակ Մուրադյանը, Վահագն Գևորգյանը, Սարգիս Գևորգյանը, Դավիթ Քիրամիջյանը փորձել են հարթել միջադեպը, ոստիկանությունը դաժան բռնություն է կիրառել նաև նրանց նկատմամբ: Նրանք բոլորը բերման են ենթարկվել ոստիկանություն»,-ասվում է ՀԱԿ հաղորդագրության մեջ: Ոստիկանությունն իր հերթին մեղադրում է ՀԱԿ ակտիվիստներին ոստիկանների վրա հարձակվելու մեջ: Ներկայումս Տիգրան Առաքելյանը, Արտակ Կարապետյանը, Սարգիս Գևորգյանը հսկողության տակ են, մնացածներն ազատ են արձակվել: ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանությունների հետ բանակցությունների հնարավոր դադարեցման մասին, սակայն օգոստոսի 23-ին Հայաստանի կառավարության Ընդունելությունների տանը կայացած հանդիպումից հետո ՀԱԿ աշխատանքային խմբի ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտնեց իր համոզմունքի մասին, որ առաջիկայում Տիգրան Առաքելյանի համար խափանման միջոցը կփոխվի: Իշխանության և ՀԱԿ-ի աշխատանքային խմբերի հաջորդ հանդիպումը պետք է կայանար օգոստոսի 26-ին, սակայն այդ օրը ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանության հետ քաղաքական երկխոսության գործընթացին իր մասնակցության դադարեցման մասին, մինչև որ Տիգրան Առաքելյանը ազատ արձակվի: ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչների խոսքով, իրենք Տիգրան Առաքելյանին «քաղբանտարկյալ» են համարում:

31 Август 2011 - 07:13 AMT
Если оппозиционный Армянский национальный конгресс откажется от продолжения процесса политического диалога, то проявит неконструктивную позицию и окажется “за полями”. Такое мнение в беседе с журналистами высказал глава парламентской фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян. “А другие партии будут идти к очередным выборам”,- заявил он. По его словам процесс политического диалога был выгоден самому АНК и помог ему выбраться из политического болота.
Что касается причин приостановления диалога со стороны АНК (арест молодого активиста конгресса Тиграна Аракеляна), то, по мнению Саакяна, реальной причиной является подготовленный властями документ, который они представили в ответ на документ оппозиции об обязательном проведении внеочередных выборов. “Представленный коалицией документ делает смешным документ АНК”,- заметил он с иронией. По его словам, этот документ представляет реальное положение вещей в стране.
В рамках процесса политического диалога между правящей коалицией и АНК с 18 июля начались встречи их рабочих групп. Рабочими группами принята повестка будущих переговоров, состоящая из двух вопросов. АНК представил требование внеочередных выборов, а правящая коалиция вопрос разработки канонов обеспечения политической конкуренции. Определенные сложности в процессе появились после задержания полицией 9 августа ряда молодежных активистов АНК. Согласно информации АНК, полиция применила насилие в отношении активистов АНК Тиграна Аракеляна и Артака Карапетяна. После прибытия на место происшествия активистов Конгресса, и их попыток уладить ситуацию, насилие было применено и в их отношении. Все указанные лица были доставлены в отдел полиции. По информации АНК, насилие и нарушения закона были осуществлены и в отношении их адвокатов, после чего было принято незаконное решение об аресте указанных выше лиц. В свою очередь, Полиция Армении обвиняет активистов АНК в нападении на полицейских. Сейчас Тигран Аракелян арестован, остальные освобождены.