1 Սեպտեմբեր 2011 - 09:16 AMT
Հայաստանի ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանը կոչ է անում ոստիկանությունը չխառնել քաղաքական հարցերին: Այդ մասին նա հայտարարել է լրագրողներին` մեկնաբանելով ՀԱԿ ակտիվիստների հետ կապված միջադեպը: «Ես կարծում եմ, որ Տիգրան Առաքելյանի գործը զուտ իրավական է և ոչ մի կապ չունի քաղաքականության հետ»,- հայտարարել է նա: Սարգսյանը նաև նշել է, որ «ոստիկանությունը չի վախենա և չի խուսափի Տիգրան Առաքելյանի նմաններից: Ես դա թույլ չեմ տա»: Նրա խոսքով, հասարակությունը փորձում է հայկական ոստիկանությանը վերագրել եվրոպական մոդելներ, սակայն հասարակությունն առաջին հերթին պետք է այդ մոդելներն իր մեջ ձևավորի: «Ոստիկանությունն արժանի է իր հասարակությանը, իսկ հասարակությունն արժանի է իր ոստիկանությանը: Ոստիրկանությունը երբեք անջատ չի եղել հասարակությունից»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է օգոստոսի 9-ին ՀԱԿ ակտիվիստների ձերբակալության հետ կապված տեսանյութերին, ապա նրա խոսքով, բոլոր տեսանյութերը հասանելի են հասարակությանը: Սարգսյանի խոսքով, այդ տեսանյութերը երկար ժամանակ գտնվել են նրա սեղանին և նա տրամադրել է դրանք բոլոր ցանկացողներին: «Ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն էր, որ ես զբաղվում եմ այդ գործի PR-ով»,- հումորով նշել է նա:
Ըստ ՀԱԿ-ի տեղեկատվության, օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն է կիրառել ՀԱԿ համակիրներ Տիգրան Առաքելյանի և Արտակ Կարապետյանի նկատմամբ: «Երբ միջադեպի վայր հասած Կոնգրեսի համակիրներ Արեգ Գևորգյանը, Սահակ Մուրադյանը, Վահագն Գևորգյանը, Սարգիս Գևորգյանը, Դավիթ Քիրամիջյանը փորձել են հարթել միջադեպը, ոստիկանությունը դաժան բռնություն է կիրառել նաև նրանց նկատմամբ: Նրանք բոլորը բերման են ենթարկվել ոստիկանություն»,-ասվում է ՀԱԿ հաղորդագրության մեջ: Ոստիկանությունն իր հերթին մեղադրում է ՀԱԿ ակտիվիստներին ոստիկանների վրա հարձակվելու մեջ: Ներկայումս Տիգրան Առաքելյանը, Արտակ Կարապետյանը, Սարգիս Գևորգյանը հսկողության տակ են, մնացածներն ազատ են արձակվել: ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանությունների հետ բանակցությունների հնարավոր դադարեցման մասին, սակայն օգոստոսի 23-ին Հայաստանի կառավարության Ընդունելությունների տանը կայացած հանդիպումից հետո ՀԱԿ աշխատանքային խմբի ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտնեց իր համոզմունքի մասին, որ առաջիկայում Տիգրան Առաքելյանի համար խափանման միջոցը կփոխվի: Իշխանության և ՀԱԿ-ի աշխատանքային խմբերի հաջորդ հանդիպումը պետք է կայանար օգոստոսի 26-ին, սակայն այդ օրը ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանության հետ քաղաքական երկխոսության գործընթացին իր մասնակցության դադարեցման մասին, մինչև որ Տիգրան Առաքելյանը ազատ արձակվի: ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչների խոսքով, իրենք Տիգրան Առաքելյանին «քաղբանտարկյալ» են համարում:

Начальник полиции Армении Алик Саркисян призывает не вмешивать полицию в политические вопросы. Об этом он заявил журналистам, комментируя инцидент активистами оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК). “Я считаю, что дело Тиграна Аракеляна сугубо правовое и не имеет никакого отношения к политике”,-заявил он. Саркисян также подчеркнул, что “Полиция не будет бояться и избегать таких как Тигран Аракелян. Я этого не позволю”. По словам Саркисяна, общество пытается приписать армянской полиции европейские модели, однако общество в первую очередь должно сформировать эту модель в себе. “Полиция достойна своего обществ, а общество достойно своей полиции. Полиция никогда не была отделена от общества”, – заметил он.
Что касается видеоматериалов связанных с арестом активистов АНК 9 августа, то по словам начальника полиции, все видеоматериалы связанные с инцидентом доступны для общества. По его словам, эти видеоматериалы долгое время находились у него на столе, и он предоставлял их всем желающим. “У меня было такое впечатление, что я занимаюсь пиаром этого дела”, -заметил с иронией он.
Согласно информации АНК, 9 августа полиция применила насилие в отношении активистов АНК Тиграна Аракеляна и Артака Карапетяна. После прибытия на место происшествия активистов Конгресса Арега Геворгяна, Саака Мурадяна, Ваагна Геворгяна, Саргиса Геворгяна, Давида Киримаджяна, и их попыток уладить ситуацию, насилие было применено и в их отношении. Все указанные лица были доставлены в отдел полиции. Согласно АНК, насилие и нарушения закона были осуществлены и в отношении их адвокатов, после чего было принято незаконное решение об аресте указанных выше лиц. В свою очередь, Полиция Армении обвиняет активистов АНК в нападении на полицейских. Сейчас лишь Тигран Аракелян находятся под стражей, остальные активисты АНК освобождены. АНК признал Тиграна Аракеляна ‘политзаключенным”, и приостановил свое участие в процессе политического диалога с властями до тех пор, пока не будет изменена мера пресечения для Аракеляна.