1 Սեպտեմբեր 2011 - 11:15 AMT
Ռուսաստանն ակտիվացնում է գործունեությունը ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում 2012թ. նախագահական ընտրությունների նախընտրական արշավում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Եվրաինտեգրացիա» ՀԿ-ի ղեկավար, քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը:
«Եթե Մեդվեդևը որոշի առաջադրել իր թեկնածությունը նախագահական ընտրություններում, նա կփորձի խաղարկել ղարաբաղյան հակամարտությունը, ելնելով սեփական շահերից»,-ասել է Բեքարյանը: Նա հավելել է, որ եթե Ռուսաստանը որոշի չմիջամտել տարածաշրջանային գործերին, նրա տեղը կզբաղեցնի ԵՄ-ն, որը վերջերս ակտիվացել է Հարավային Կովկասում: Այդ մասին է, ըստ նրա, վկայում տարածաշրջանում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի մանդատը:
Օգոստոսի վերջում նշանակված Ֆիլիպ Լեֆորը, որը կկատարի Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի և վրացախան ճգնաժամի գծով ներկայացուցչի պարտականությունները, ընդլայնված մանդատով առաջին ներկայացուցիչն է: Մանդատը ներառում է աջակցություն հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանը ըստ միջազգային նորմերի ու սկզբունքների ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի ու ՄԽ-ի հետ սերտ համագործակցությամբ:
Մանդատով նախատեսվում է նաև շփումների հաստոտւմ տարածաշրջանի երկրների կառավարությունների, խորհրդարանների ու առանցքային քաղաքական սուբյեկտների, դատական իշխանությունների ու քաղաքացիական հասարակության հետ:
Ֆիլիպ Լեֆորը եղել է Վրաստանում Ֆրանսիայի դեսպանը 2004-2007թթ. և ՌԴ-ում Ֆրանսիայի դեսպանի տեղակալը 2007-10թթ.: 2012թ. նա զբաղեցնում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ մայրցամաքային Եվրոպայի դեպարտամենտի ղեկավարի պաշտոնը:

1 Сентябрь 2011 - 11:15 AMT
Бекарян: Если Медведев решит переизбираться, то попробует обыграть карабахский процесс с выгодой для себя
Россия активизирует свою деятельность в процессе урегулирования карабахского конфликта в ходе предвыборной кампании на президентских выборах 2012 г. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог, глава общественной организации “Евроинтеграция” Карен Бекарян.
“Если Медведев решит выдвинуть свою кандидатуру на президентских выборах, он обязательно попробует обыграть карабахский конфликт с выгодой для себя”, – отметил Бекарян. При этом он добавил, что в случае, если Россия решит не вмешиваться в региональные дела, ее место займет ЕС, который в последнее время активизировался в Южнокавказском регионе. Об этом, по его словам, свидетельствует расширение мандата спецпредставителя ЕС в регионе.
Назначенный в конце августа на должность спецпредставителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и грузинского кризиса, Филипп Лефор является первым представителем ЕС с расширенным мандатом.
Этот мандат включает в себя содействие мирному урегулированию конфликтов в соответствии с нормами международного права и имплементацию соглашений в тесной координации с ООН, ОБСЕ и Минской группой.
Мандатом нового спецпредставителя ЕС предусмотрены также развитие контактов с правительствами, парламентами и другими ключевыми политическими субъектами, судебной властью и гражданским обществом, поощрение стран региона к сотрудничеству по вопросам, представляющим обоюдный интерес, борьба с терроризмом, незаконным трафикингом и организованной преступностью.
Филипп Лефор был послом Франции в Грузии (2004-2007 гг.) и замглавы французского посольства в России (2007-2010 гг.). С 2010 года занимал должность главы Департамента континентальной Европы МИД Франции.