1 Սեպտեմբեր 2011 - 11:15 AMT
Ռուսաստանն ակտիվացնում է գործունեությունը ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում 2012թ. նախագահական ընտրությունների նախընտրական արշավում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Եվրաինտեգրացիա» ՀԿ-ի ղեկավար, քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը:
«Եթե Մեդվեդևը որոշի առաջադրել իր թեկնածությունը նախագահական ընտրություններում, նա կփորձի խաղարկել ղարաբաղյան հակամարտությունը, ելնելով սեփական շահերից»,-ասել է Բեքարյանը: Նա հավելել է, որ եթե Ռուսաստանը որոշի չմիջամտել տարածաշրջանային գործերին, նրա տեղը կզբաղեցնի ԵՄ-ն, որը վերջերս ակտիվացել է Հարավային Կովկասում: Այդ մասին է, ըստ նրա, վկայում տարածաշրջանում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի մանդատը:
Օգոստոսի վերջում նշանակված Ֆիլիպ Լեֆորը, որը կկատարի Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի և վրացախան ճգնաժամի գծով ներկայացուցչի պարտականությունները, ընդլայնված մանդատով առաջին ներկայացուցիչն է: Մանդատը ներառում է աջակցություն հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանը ըստ միջազգային նորմերի ու սկզբունքների ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի ու ՄԽ-ի հետ սերտ համագործակցությամբ:
Մանդատով նախատեսվում է նաև շփումների հաստոտւմ տարածաշրջանի երկրների կառավարությունների, խորհրդարանների ու առանցքային քաղաքական սուբյեկտների, դատական իշխանությունների ու քաղաքացիական հասարակության հետ:
Ֆիլիպ Լեֆորը եղել է Վրաստանում Ֆրանսիայի դեսպանը 2004-2007թթ. և ՌԴ-ում Ֆրանսիայի դեսպանի տեղակալը 2007-10թթ.: 2012թ. նա զբաղեցնում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ մայրցամաքային Եվրոպայի դեպարտամենտի ղեկավարի պաշտոնը:

1 September 2011 - 11:15 AMT
Moscow will intensify its involvement in Nagorno Karabakh settlement at 2012 presidential election campaign in Russia, according to a political expert, head of European Integration NGO.
“Medvedev will definitely attempt to use Karabakh conflict for his benefit, should he run for president in 2012,” Karen Bekaryan told a news conference in Yerevan. “The EU will not be long in assuming a mediator role in Karabakh settlement, in case of Russia’s non-involvement in regional issues, with EU’s increased presence in South Caucasus, as well as EU special representative mandate extension in the region proving the above,” the expert explained.
European Union’s newly appointed Special Representative to the South Caucasus, Philippe Lefort will extend the mandate to include contributing to peaceful settlement of conflicts in line with international law norms and implementation of agreements in coordination with the UN, OSCE and Minsk Group.
The mandate also envisages fostering contacts with authorities, parliaments and other key political entities, juridical authorities and civil communities, encouraging the countries of the region to collaborate on issues of mutual concern, combating terrorism, illegal trafficking and organized crime.
Philippe Lefort was French ambassador to Georgia (2004-2007) and deputy head of mission at the French embassy in Russia (2007-2010). Since 2010, he has been head of the Continental Europe Department at the French Foreign Ministry.