Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 2-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Տաջիկստանի Հանրապետություն: Հանրապետության ղեկավարը Դուշանբեում կմասնակցի սեպտեմբերի 2-3-ին անցկացվող ԱՊՀ անդամ երկրների ղեկավարների 20-րդ գագաթնաժողովին, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:
Իդեպ, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չի մասնակցի սեպտեմբերի 2-3 Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում կայանալիք ԱՊՀ երկրների նախագահների գագաթաժողովին: Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, հղում անելով ԱզերԹաջին, այդ մասին հայտնել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի վարիչ Նովրուզ Մամեդովը: Այս գագաթաժողովում Ադրբեջանը կներկայացնի Ադրբեջանի վարչապետ Արթուր Ռասիզադեն:
Բելառուսի, Ուզբեկստանի և Ուկրաինայի նախագահներից բացի, Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի ու Թուրքմենստանի նախագահներն արդեն հաստատել են իրենց մասնակցությունը գագաթաժողովին:

On September 2, Armenian President Serzh Sargsyan will leave on a working visit to Dushanbe, Tajikistan to attend CIS leaders’ summit.
Azerbaijani President Ilham Aliyev refused to participate in Tajikistan-hosted CIS leaders' summit. At the event, Azerbaijan will be represented by the Prime Minister Artur Rasi-zadeh, the chief of international relations department of the Presidential Administration Novruz Mammadov said earlier.
The presidents of Armenia, Russia, Kazakhstan, Kirghizia, Moldova and Turkmenistan confirmed their participation in the summit due September 2-3.