2 Սեպտեմբեր 2011 - 07:46 AMT
Վերջին ժամանակներում, հատկապես՝ իշխանությունների հետ երկխոսություն սկսելուց հետո, ՀԱԿ-ը վերածվել է Հայ ազգային կրկեսի: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության առաջին քարտուղար Ռուբեն Թովմասյանը:
Ըստ նրա ավելի լավ կլիներ, եթե ՀԱԿ-ը և իշխանությունները երկխոսությունը կառավարության ընդունելության տնից տեղափոխեին կրկես: «Համոզված եմ երկու կողմերն էլ իրենց դերերը լավ կխաղան»,- նշել է նա: Թովմասյանը այս համատեքստում հիշեցրել է, որ, որ ժամանակին ինքը այս երկխոսությունը անվանել է թղթե տնակ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը՝ «միմոսություն», իսկ ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը՝ «ձևական բան»:
ՀԱԿ-ի ու կոալիցիոն ուժերի ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել հուլիսի 18-ին: Խմբերն ընդունել են առաջիկա բանակցությունների օրակարգը, որը բաղկացած է երկու հարցերից: ՀԱԿ-ն առաջադրել է արտահերթ ընտրությունների պահանջը, իսկ իշխող կոալիցիան` քաղաքական մրցակցության ապահովման կանոնների մշակման հարցը: Որոշ բարդություններ առաջացան, երբ օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն կիրառեց Կոնգրեսի համակիրների նկատմամբ:
Ըստ ՀԱԿ-ի տեղեկատվության, օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն է կիրառել Կոնգրեսի համակիրներ Տիգրան Առաքելյանի և Արտակ Կարապետյանի նկատմամբ: «Երբ միջադեպի վայր հասած Կոնգրեսի համակիրներ Արեգ Գևորգյանը, Սահակ Մուրադյանը, Վահագն Գևորգյանը, Սարգիս Գևորգյանը, Դավիթ Քիրամիջյանը փորձել են հարթել միջադեպը, ոստիկանությունը դաժան բռնություն է կիրառել նաև նրանց նկատմամբ: Նրանք բոլորը բերման են ենթարկվել ոստիկանություն»,-ասվում է ՀԱԿ հաղորդագրության մեջ: Ոստիկանությունն իր հերթին մեղադրում է ՀԱԿ ակտիվիստներին ոստիկանների վրա հարձակվելու մեջ: Ներկայումս Տիգրան Առաքելյանը, Արտակ Կարապետյանը, Սարգիս Գևորգյանը հսկողության տակ են, մնացածներն ազատ են արձակվել: ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանությունների հետ բանակցությունների հնարավոր դադարեցման մասին, սակայն օգոստոսի 23-ին Հայաստանի կառավարության Ընդունելությունների տանը կայացած հանդիպումից հետո ՀԱԿ աշխատանքային խմբի ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտնեց իր համոզմունքի մասին, որ առաջիկայում Տիգրան Առաքելյանի համար խափանման միջոցը կփոխվի:
Իշխանության և ՀԱԿ-ի աշխատանքային խմբերի հաջորդ հանդիպումը պետք է կայանար օգոստոսի 26-ին, սակայն այդ օրը ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանության հետ քաղաքական երկխոսության գործընթացին իր մասնակցության դադարեցման մասին, մինչև որ Տիգրան Առաքելյանը ազատ արձակվի: ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչների խոսքով, իրենք Տիգրան Առաքելյանին «քաղբանտարկյալ» են համարում:

В последнее время, особенно после начала диалога оппозиции с властями, Армянский национальный конгресс превратился в Армянский национальный цирк. Об этом на встрече с журналистами заявил первый секретарь ЦК компартии Армении Рубен Товмасян.
По его словам, было бы лучше, если АНК и власти перенесли свой диалог из Дома приемов правительства в цирк. “Уверен, обе стороны сыграли бы свои роли хорошо”,- заявил Товмасян. В этом контексте лидер партии напомнил, что в свое время он этот диалог назвал “бумажным домиком”, глава фракции РПА Галуст Саакян- “скоморошеством”, а сам лидер АНК Левон Тер-Петросян – “формальностью”.
В рамках процесса политического диалога между правящей коалицией и АНК с 18 июля начались встречи их рабочих групп. Рабочими группами принята повестка будущих переговоров, состоящая из двух вопросов. АНК представил требование внеочередных выборов, а правящая коалиция вопрос разработки канонов обеспечения политической конкуренции. Определенные сложности в процессе появились после задержания полицией 9 августа ряда молодежных активистов АНК. Согласно информации АНК, полиция применила насилие в отношении активистов АНК Тиграна Аракеляна и Артака Карапетяна. После прибытия на место происшествия активистов Конгресса, и их попыток уладить ситуацию, насилие было применено и в их отношении. Все указанные лица были доставлены в отдел полиции. По информации АНК, насилие и нарушения закона были осуществлены и в отношении их адвокатов, после чего было принято незаконное решение об аресте указанных выше лиц. В свою очередь, Полиция Армении обвиняет активистов АНК в нападении на полицейских. Сейчас Тигран Аракелян арестован, остальные освобождены.