Հայերի մեծամասնությունը լիովին չի գիտակցում, թե ինչ մեծ նշանակություն ունեցավ ԼՂՀ անկախության հռչակումը: Երևանում մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել ԱԺ պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը` անդրադառնալով ԼՂՀ անկախության 20-ամյա հոբելյանին:
Միաժամանակ նա նշել է, որ Արցախի համար պայքարը եղել է պայքար հանուն միասնական Հայաստանի և ողջ հայության: «ԼՂՀ անկախության հռչակումն ունի պատմական, բարոյական և իրավական նշանակություն և իր տեղը կունենա Հայաստանի պատմության մեջ»,- ասել է նա:
Իր հերթին պատմաբան Էդիկ Մինասյանը, համաձայնվելով Ալավերդյանի հետ, նշել է, որ հայերը նվաճել են ԼՂՀ անկախությունը: «Այսօր մենք ունենք ազատ, անկախ Արցախ, որն արդեն ձևավորել է իր պետականությունը»,- ասել է նա և հավելել, որ այդ մասին վկայում են երկրի ինչպես տնտեսական տվյալները, այնպես էլ զարգացման հեռանկարները:
1991-ի սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի մարզային խորհրդի և Շահումյանի շրջանի ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի համատեղ նիստում հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նախկին ԼՂԻՄ և Շահումյանի շրջանի սահմաններում: Նիստում ընդունվեց ԼՂՀ Անկախության հռչակագիրը:

Большинство армян не понимает, какое больше значение имело провозглашение Нагорно-Карабахской Республики. Такое мнение на пресс-конференции в Ереване выразила депутат НС Лариса Алавердян, обращаясь к 20-летнему юбилею НКР.
При этом она заметила, что борьба за Арцах была за единую Армению и все армянство. “Провозглашение независимости НКР имеет историческое, моральное и правовое значение и будет иметь свое место в истории Армении”, – сказала она.
В свою очередь, историк Эдик Минасян, согласившись с Алавердян, отметил, что армяне именно завоевали независимость НКР. “Сегодня, мы имеем свободный, независимый Арцах, который уже сформировал свою государственность”, – сказал он, добавив, что об этом свидетельствуют как экономические данные страны, так и перспективы развития.
Сегодня Республика Арцах отмечает 20-летие независимости. В связи с праздником в Степанакерт ожидается приезд гостей, как из Еревана, так и из за рубежа.
2 сентября 1991 года в Степанакерте состоялась совместная сессия Нагорно-Карабахского областного и Шаумянского районного Советов, которая на основе всенародного волеизъявления приняла Декларацию о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики (НКР) в границах бывшей НКАО и Шаумянского района.
Таким образом, было реализовано право, отраженное в действующем тогда законодательстве, в частности, в Законе СССР от 3 апреля 1990г.