Սեպտեմբերի 8-ին Փարիզում կայանալիք նիստում ԵԽԽՎ դիտարկման կոմիտեն կքննարկի Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության մասին զեկույցը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը:
Ակսել Ֆիշերը եռօրյա այցով Հայաստանում էր գտնվում հուլիսի 19-21-ը: Այցի շրջանակներում համազեկուցողը հանդիպումներ է ունեցել ղեկավարության ու ընդդիմության հետ:
Ֆիշերը կարևորել է նաև առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները երկրում ժողովրդավարական գործընթացների համար: «Ընտրազանգվածը Հայաստանում պետք է վստահի ընտրական գործընթացներին: Կոչ եմ անում բոլոր կուսակցություններին ձեռնպահ մնալ այնպիսի հայտարարություններից կամ գործողություններից, որոնք կարող են խաթարել վստահությունը»:

8 сентября на заседании в Париже Мониторинговый комитет ПАСЕ рассмотрит отчет относительно функционирования демократических институтов в Армении. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил глава армянской делегации ПАСЕ Давид Арутюнян.
Аксель Фишер находился с трехдневным визитом в Армении 19-21 июля. В рамках визита содокладчик провел встречи с руководством республики и представителями оппозиции.
Фишер также отметил важность предстоящих парламентских выборов для процессов демократизации в стране “Электорат Армении должен испытывать доверие к выборным процессам. Призываю все партии воздержаться от таких заявлений или действий, которые могут подорвать это доверие”.