2 Սեպտեմբեր 2011 - 10:52 AMT
Թուրքիայի ազգային փոքրամասնություններին 1936-74թթ. բռնագրավված գույքը վերադարձնելու որոշոման մեջ ամենակարևորը նախադեպի ստեղծումն է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: «Դա շատ կարևոր է համաշխարհային պրակտիկայում»,-ասել է նա: Շաքարյանը նշել է, որ Թուրքիան գնաց այդ քայլին Եվրոպայի ճնշման տակ, ինչպես նաև ընդգծել է, որ նա հաշվարկում է իր բոլոր քայլերը: Իր հերթին թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը նշել է, որ դրական է այն, որ մինչ Էրդողանի որոշումը, թուրքական իշխանությունները միայն բռնազավթել են ազգային փոքրամասնությունների գույքը:
Օգոստոսի 28-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հռչակագիր ստորագրեց քրիստոնեական ու հրեական եկեղեցիների 1930թ. հետո բռնազավթված գույքը վերադարձնելու մասին: Ինչպես նշում է ANCA-ն, թուրքական իշխանությունները կվերադարձնեն Հայ եկեղեցու գույքի ընդամենը 1 տոկոսը: Ըստ պատմական տեղեկությունների, շուրջ 2000 հայկական եկեղեցիներից, որ գործում էին Թուրքիայի տարածքում մինչև 1915թ., այսօր գործում է շուրջ 50-ը:

Самым важным в решении Турции о возвращении национальным меньшинствам страны конфискованного в 1936-1974 годы имущества является создание прецедента. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Артак Шакарян. “Это очень важно в мировой практике”, – отметил он. Шакарян при этом заметил, что Турция пошла на этот шаг под давлением Европы, а также подчеркнул, что она тщательно просчитывает все свои шаги. В свою очередь, тюрколог Акоп Чакрян отметил, что позитивным является то, что до решения Эрдогана, турецкие власти лишь конфисковывали и захватывали имущество национальных меньшинств.
28 августа премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган подписал декрет о возврате конфискованного после 1936 года имущества христианской и еврейской общин, в частности, религиозных объектов и святых мест. Как отмечает Армянский национальный комитет Америки (ANCA), турецкие власти возвратят меньше 1% всего имущества армянских церквей. Согласно историческим записям, из более 2000 армянских церквей, действовавших на территории современной Турции до 1915 года, сегодня функционируют менее 50.