Այս ամիս Շվեդիայի մայրաքաղաք Ստոքհոլմում լույս է տեսնելու Սյուզան Խարդալյանի «Տատիկի դաջվածքները» ֆիլմը, հայտնում է asbarez-ը: Ընդհանուր առմամբ, 58 րոպեանոց ֆիլմը ռեժիսորի տատիկի` Խանումի օրինակով ներկայացնելու է Հայոց ցեղասպանությունից փրկված, սակայն Օսմանյան կայսրությունում մնացած կանանց մասին, ովքեր ստիպած դարձել են մարմնավաճառներ, իրենց կյանքը փրկելու համար: Բոլոր այդ կանանց դեմքի ծնոտին, բերանի անկյուններին և ճակատին հատուկ դաջվածքներ էր արվում, որպեսզի նրանք տարբերվեին հասարակության մյուս անդամներից: Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո նրանց որոշ մասին հաջողվել է փրկվել:
Սյուզան Խարդալյանը անկախ կինոգործիչ է և գրող: Նա մասնագիտությամբ լրագրող է և սովորել է Բեյրութի և Փարիզի համալսարաններում և մինչև ռեժիսուրայով զբաղվելը Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում աշխատել է մասնագիտությամբ: Հանդիսանում է 20-ից ավելի ֆիլմերի հեղինակ, որոնք ցուցադրվել են ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում («Ատում եմ շներին», «Երիտասարդ Ֆրեյդը Գազայից», «Վերադարձ դեպի Արարատ» և այլն):

3 Сентябрь 2011 - 04:24 AMT
В сентябре в столице Швеции – Стокгольме выйдет фильм Сюзан Хардалян «Клеймо бабушки», сообщает asbarez. Фильм продолжительностью 58 минут на примере бабушки режиссера – Ханум, фильм расскажет о женщинах, спасшихся во время Геноцида армян, но оставшихся на территории Османской империи, вынужденных стать проститутками, чтобы спасти свои жизни. На лицах всех этих женщин делали особые татуировки, чтобы их можно было различить. После окончания Первой мировой войны некоторым из них удалось спастись.
Сюзан Хардалян – свободная писательница и деятель кино. По профессии она журналист, училась в университетах Бейрута и Парижа. До того, как заняться режиссурой, в столице Франции занималась профессиональной деятельностью.
Она является автором более чем 20 фильмов, которые были показаны в США и Европе («Ненавижу собак», «Молодой Фрейд из Газа», «Возвращение к Арарату» и др.).