«Արաբո» ջոկատի բոլոր անդամները 1992-ի ամռանն անհայտ կորան: Այդ մասին Անհայտ կորած ազատամարտիկների օրվան նվիրված մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Արաբո» ջոկատի հրամատար Մանվել Եղիազարյանը: Նրա խոսքով, կան տեսանյութեր, որոնցում ադբեջանցիները ներկայացնում են մահացածների մարմինները: Միաժամանակ նա հաղորդել է, որ զոհվածների շարքում 21 հոգի եղել է «Արաբո» ջոկատից, 29-ը` Արմավիրի վաշտից, 19-ը` Ղարաբաղից, 7-ը` «Զեյթուն» ջոկատից: «Մենք գիտենք, թե որտեղ են մեր ընկերների աճյունները և համապատասխան միջոցներ ենք ձեռնարկել նրանց աճյունները հայրենիք վերադարձնելու համար, սակայն մեր փորձերն անհաջողությամբ են պսակվել»,- ասել է նա: Եղիազարյանի խոսքով, նախագահ Սերժ Սարգսյանի և պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի միջնորդությամբ հայկական կողմը փորձել է նույնիսկ փոխանակել զոհված ադրբեջանցի զինվորների աճյունները հայերի աճյունների հետ, «բայց ադրբեջանական կողմն առանց պատճառի հրաժարվում է վերադարձնել նրանց աճյունները»:
Անդրադառնալով նրան, թե մտադիր են արդյոք նրանք հետագայում ինչ-որ քայլեր ձեռնարկել իրենց ընկերների աճյունները հայրենիք վերադարձնելու համար, Եղիազարյանն ասել է, որ այդ հարցի լուծումն ավելի իրական կլինի, երբ կարգավորվի ղարաբաղյան հակամարտությունը:
«Արաբո» ջոկատն արցախյան պատերազմի տարիներին մարտնչել է ամենաթեժ կետերում և հայտնի է եղել իր խիզախ զինվորներով:

7 Сентябрь 2011 - 07:39 AMT
Все члены отряда “Арабо” пропавшие без вести летом 1992 года погибли. Об этом на пресс-конференции, посвященной Дню без вести пропавших воинов-освободителей, заявил командир отряда “Арабо” Манвел Егиазарян. По его словам, есть видеоматериалы, в которых азербайджанцы представляют тела погибших. При этом он сообщил, что среди погибших 21 человек были из отряда “Арабо”, 29 человек из роты Армавира, 19 из Карабаха и 7 из отряда “Зейтун”. “Мы знаем, где останки наших товарищей, и предприняли соответствующие меры для того, чтобы вернуть их останки на Родину, однако, наши попытки завершились неудачей”, – сказал он. По словам Егиазаряна, при посредничестве министра обороны и президента Армении Сейрана Оганяна и Сержа Саргсяна армянская сторона попыталась даже обменять останки погибших азербайджанских воинов с останками армянских, “но, азербайджанская сторона без каких-либо причин отказывается вернуть их”. Командир отряда “Арабо” также сообщил, что о данном инциденте в скором времени будет представлен документальный фильм.
Касаясь того намерены ли они и в дальнейшем предпринять какие-либо шаги для того, чтобы вернуть на Родину останки своих товарищей, Егиазарян сказал, что решение этого вопроса будет более реальным, после того, как будет урегулирован карабахский конфликт.
Отряд “Арабо” сражался во время Арцахской войны в самых горячих точках и был известен своими бесстрашными солдатами.