7 Սեպտեմբեր 2011 - 09:48 AMT
Սեպտեմբերի 7-ին ԼՂՀ ՊԲ ժամկետային զինծառայող Հայկ Վասիլիի Մկրտչյանի մահվան կապակցությամբ պաշտպանության նախարարությունից լրացուցիչ հայտնում են, որ Հայկ Մկրտչյանը մահացել է համածառայակից, ժամկետային զինծառայող Լենդրուշ Սամվելի Նազլուխանյանի կողմից զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտման հետևանքով արձակված կրակոցներից:
Փաստի առթիվ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 373 հոդվածի 3-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն:
Հոդված 373-ը՝ Զենքի, ռազմամթերքի եւ շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող առարկաների, նյութերի հետ վարվելու կանոնները խախտելը, որի 3-րդ մասը ենթադրում է մարդու մահ՝ անզգուշությամբ: Նախատեսվում է պատիժ երեքից յոթ տարի ազատազրկմամբ:
Սեպտեմբերի 7-ին ժամը 06:00-ի սահմանում արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում հերթապահություն իրականացնելու ժամանակ հրազենային գնդակային վիրավորում ստանալու հետևանքով զոհվել է ՊԲ ժամկետային զինծառայող, 1992թ. ծնված շարքային Հայկ Վասիլի Մկրտչյանը:

7 September 2011 - 09:48 AMT
Armenian Defense Ministry issued a report in reference to Armenian serviceman Hayk Mkrtchyan's death from a gunshot wound.
According to the report, Mkrtchyan's fellow soldier, Lendrush Nazlukhanyan inflicted the wound through careless handling of weapon.
A criminal investigation was instigated in accordance with article 373.3 of Armenian Criminal Code (careless handling of weapon resulting in a death) stipulating for 3-7 years of imprisonment.
In the morning of September 7, Armenian serviceman Hayk Mkrtchyan, born 1992, died from a gunshot wound while on military duty in the eastern part of the line of contact between Nagorno Karabakh Republic and Azerbaijani armed forces.