7 Սեպտեմբեր 2011 - 09:48 AMT
Սեպտեմբերի 7-ին ԼՂՀ ՊԲ ժամկետային զինծառայող Հայկ Վասիլիի Մկրտչյանի մահվան կապակցությամբ պաշտպանության նախարարությունից լրացուցիչ հայտնում են, որ Հայկ Մկրտչյանը մահացել է համածառայակից, ժամկետային զինծառայող Լենդրուշ Սամվելի Նազլուխանյանի կողմից զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտման հետևանքով արձակված կրակոցներից:
Փաստի առթիվ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 373 հոդվածի 3-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն:
Հոդված 373-ը՝ Զենքի, ռազմամթերքի եւ շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող առարկաների, նյութերի հետ վարվելու կանոնները խախտելը, որի 3-րդ մասը ենթադրում է մարդու մահ՝ անզգուշությամբ: Նախատեսվում է պատիժ երեքից յոթ տարի ազատազրկմամբ:
Սեպտեմբերի 7-ին ժամը 06:00-ի սահմանում արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում հերթապահություն իրականացնելու ժամանակ հրազենային գնդակային վիրավորում ստանալու հետևանքով զոհվել է ՊԲ ժամկետային զինծառայող, 1992թ. ծնված շարքային Հայկ Վասիլի Մկրտչյանը:

7 Сентябрь 2011 - 09:48 AMT
Министерство обороны Армении распространило заявление в связи с инцидентом, произошедшим 7 сентября в Армии обороны НКР, в результате чего погиб армянский военнослужащий Айк Мкртчян. Как говорится в заявлении, в результате нарушения правила обращения с оружием его сослуживец Лендруш Назлуханян застрелил Мкртчяна. По факту возбуждено уголовное дело по признакам 3 части статьи 373 УК Армении: Нарушение правил обращения с оружием, боеприпасами, а также с радиоактивными материалами, взрывчатыми или иными представляющими повышенную опасность для окружающих устройствами, предметами или веществами, повлекшее по неосторожности смерть человека (наказание – лишение свободы от трех до семи лет)
Утром 7 сентября, в районе 7:00, во время несения боевого дежурства на линии соприкосновения был убит в результате пулевого ранения армянский военнослужащий Айк Мкртчян, 1992 г. рождения. Он нес службу в одной из частей восточного направления.