ՄԱԿ ստեղծման պահից ԱԽ հիմնական գործառույթը եղել է խաղաղության և կայունության հաստատումը, և ռազմատենչ հայտարարություններ անող Ադրբեջանին որպես ԱԽ ոչ մշտական անդամ ընդունելը չի հանգեցնելու ոչ մի լավ բանի: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Երևանում Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում: «ԱԽ հեղինակությունը չի բարձրանա նման ռազմատենչ երկրի անդամակցությանն աջակցելուց»,- հայտարարել է Նալբանդյանը:
Ադրբեջանի իշխանությունները 2011-ի ամռան սկզբին Նյու Յորքում դիմել են ՄԱԿ առընթեր Եվրոպայի երկրների մշտական ներկայացուցիչներին, հաղորդելով, որ Ադրբեջանն իր թեկնածությունն է առաջադրել 2012-2013թթ. ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամակցության համար:

7 September 2011 - 10:04 AMT
“Since UN formation, establishment of peace and security has been the main responsibility of the Security Council. Accepting the candidature of a militaristic Azerbaijan for UNSC non-permanent membership may have negative repercussions,” Minister Nalbandian said at joint news conference with the new EU Special Representative (EUSR) for the South Caucasus and the crisis in Georgia Philippe Lefort.
“Support for Azerbaijan, which thrives on military rhetoric, won't be increasing UNSC authority,” the Foreign Minister stressed.
Azerbaijan is a candidate for a non-permanent seat in the United Nations Security Council, allocated to the Group of Eastern European States, for the term 2012-2013. The elections will be held during the 66th session of the United Nations General Assembly in October 2011.