ՄԱԿ ստեղծման պահից ԱԽ հիմնական գործառույթը եղել է խաղաղության և կայունության հաստատումը, և ռազմատենչ հայտարարություններ անող Ադրբեջանին որպես ԱԽ ոչ մշտական անդամ ընդունելը չի հանգեցնելու ոչ մի լավ բանի: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Երևանում Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում: «ԱԽ հեղինակությունը չի բարձրանա նման ռազմատենչ երկրի անդամակցությանն աջակցելուց»,- հայտարարել է Նալբանդյանը:
Ադրբեջանի իշխանությունները 2011-ի ամռան սկզբին Նյու Յորքում դիմել են ՄԱԿ առընթեր Եվրոպայի երկրների մշտական ներկայացուցիչներին, հաղորդելով, որ Ադրբեջանն իր թեկնածությունն է առաջադրել 2012-2013թթ. ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամակցության համար:

7 Сентябрь 2011 - 10:04 AMT
С момента создания ООН основной функции Совбеза было установление мира и стабильности, и избирание милитаристски настроенного Азербайджана непостоянным членом Совбез, не приведет ни к чему хорошему. Об этом заявил глава министерства иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной с новоназначенным спецпредставителем ЕС на Южном Кавказе пресс-конференции в Ереване. “Авторитет Совбеза не поднимется при поддержке вступления такой милитаристской страны”, – заявил глава МИД Армении.
Власти Азербайджана обратились в начале лета 2011г. в Нью-Йорке к постоянным представителям стран Европы при ООН, сообщив, что Азербайджан выдвинул свою кандидатуру на непостоянное членство в Совете Безопасности ООН на 2012-13 гг. И призвал их подержать кандидатуру Азербайджана.
Армянская сторона в тот же период отказалась от участия в выборах, посредством чего шансы Азербайджана еще более возросли.